Biskup Fellay v Brně

Biskup Bernard Fellay FSSPX

Posvícení nezažíváme každý den. A ještě více nás potěší, spojí-li se naše radost s návštěvou osobnosti, na jejíchž bedrech leží spoluzodpovědnost za budoucnost naší Matky Církve.

V sobotu 19. května Léta Páně 2012 navštívil brněnskou kapli Královny posvátného růžence v Černovicích generální představený Kněžského Bratrstva sv. Pia X. J. E. Bernard Fellay, aby udělil svátost biřmování přibližně třiceti věřícím. Je to počet velmi potěšující a mnohé moderní farnosti by ho mohly FSSPX tiše závidět.

Obřadů, které započaly v deset hodin dopoledne, se účastnila asi stovka lidí. Msgre. Fellayovi asistovali při mši sv. představený rakouského disktriktu FSSPX P. Helmut Trutt a administrátor brněnského priorátu FSSPX P. Tomáš Stritzko. Mše sv. byla doprovázena zpěvy gregoriánského chorálu v provedení místní scholy.

Jeho Excelence pronesla strhující kázání, ve kterém shrnula takřka celou nauku Církve o svatém biřmování. Na závěr kázání, které trvalo asi hodinu, msgre. Fellay vyzval věřící, aby i nadále pokračovali v intenzivní modlitbě za probíhající jednání mezi Sv. Stolcem a FSSPX. Po skončení obřadů měli věřící možnost se osobně s Jeho Excelencí pozdravit a setrvat s ní v neformálním rozhovoru. Z rozmluvy si odnášeli pozitivní dojem, že se setkali s člověkem moudrým a zároveň zbožným a pokorným.

Na závěr nezbývá než poděkovat msgre. Fellayovi za jeho návštěvu a setrvat ve vděčnosti Bohu, že i v dnešní době, kdy zažíváme bolestný rozvrat Církve, povolává do své služby kněze, kteří jsou skutečně hodni toho, aby byli nazýváni otci a pastýři svěřeného stádce.

Zdeněk Kubík

Fotografie biskupa Fellaye je dílem autora článku a byla použita s jeho laskavým souhlasem.

Doplnění:

Doporučuji k přečtení reportáž Karla Ivana Šimka na stránkách Institutu sv. Josefa, kterou doplňuje bohatá galerie fotografií.

Ignác Pospíšil

22 Responses to Biskup Fellay v Brně

 1. kolemjdoucí píše:

  K tomu kázání: mně tedy předeším utkvělo, že když na závěr Jeho Excelence mluvila o tom, co nás eminentně zajímá (vztahy s neomodernistickým Římem), řekla jasně a dvakrát, že nás čekají těžké časy.

  A popravdě, osobně jsem jej ani pozdravit nešel. Na jednu stranu mi ho bylo trochu líto, byla na něm patrná únava a vyčerpání, protože je v nezáviděníhodné situaci. (Nutno říci, že i tak je to osobnost určitě charizmatická.) Na druhou stranu bych mu ale asi nemohl upřímně vyjádřit podporu v tom, co dělá..

 2. kolemjdoucí píše:

  PS: Když čtu ten report na ISJ, mám pocit, že jsem byl asi na jiné akci..

  • :) píše:

   Co přesně tím myslíte?

   • kolemjdouci píše:

    Co přesně tím myslím? Neviděl bych to tak přepjatě. Kupříkladu kázání možná bylo zaměřeno na biřmovance, ale těžko lze říct po cca 30 minutách, že i oni na něj. Pokud jsem já registroval, tak většina z drobotiny se později věnovala spíše něčemu jinému.

    Při dalším čtení reportu mám pocit, že jsem v kterémsi díle Básníků – když problémy, tak objektivní.. ..když příměr, tak nezapomenutelný, když projev, tak dokonale konzistentní, když míra podrobnosti, tak adekvátní, když doba, tak nelehká etc. etc.

    Prostě a jednoduše, neviděl bych to, kromě udílení samotné svátosti, tak nadšeně a v superlativech.

   • Pius píše:

    Neposuzoval bych tu reportáž tak přísně.
    Myslím, že pisatel má na přiměřenou míru nadšení, které se může promítnout i do textu, právo.

    Nějak mi připadá, že narůstá neklid a tendence se hádat. Nemyslím, že bychom tomu měli podléhat, zatím se ještě nic vážného nestalo. Je třeba se hlavně modlit.

   • Ivan píše:

    To, že někteří malí biřmovanci po delší době již nedávali pořádně pozor, je pravda. Může za to mj. ta jazyková bariéra. Kdyby s podobným nasazením biskup Fellay kázal v češtině, jistě by je to zaujalo na delší dobu.
    A co se týče toho vyjadřování – nejedná se o zprávu ČTK. Snaha byla zprostředkovat čtenářům (jak těm, co se účastnili – pro co nejživější vzpomínku; tak těm, co tam nebyli – pro barvitější představu) tuto událost se vším všudy. Je to jistě do určité míry otázka vkusu, vedle toho může mít někdo odlišný názor na některé momenty, ale to je tak vždy.
    Přinejmenším stejně přepjaté, neřkuli trucovité, je psát ve smyslu pocitu účasti na jiné události. To je ironie přemrštěnější než jakýkoliv superlativ v článku.

   • kolemjdoucí píše:

    ad Pius: Věřte mi, že právě proto jsem toho nenapsal víc – nechci hledat podružné chyby a nemám chuť se hádat. Napsal jsem, že mám pocit, že jsem byl na jiné akci. Byl jsem následně tázán, abych to upřesnil. Odpověděl jsem tedy, že nesdílím onu dikci toho článku, protože – dle mého názoru – neodpovídá realitě. A věřte mi, že napsat by se k té reportáži dalo mnohem víc a mnohem peprněji, protože se to přímo nabízelo. Ale proč? Někdo napsal článek, dobrá, měl s tím práci a pořád je to lepší než nic. Takže ještě jednou: prostě konstatuji, že takto jsem to neviděl. A pokud jsem si všimnul, lidí, kteří – kromě radosti nad biřmovanci – projevovali spíše zdrženlivost a nevnímali kázání, zvlášť jeho poslední část, nadšeně, bylo poměrně dost.

    Toť vše.

  • Michal Semín píše:

   To by mne zajímalo, čím se ta Karlova reportáž tak odlišuje od Vašeho vnímání, kolemjdoucí. Na Karlově článku kladně hodnotím i to, že ho podepsal svým vlastním jménem, zatímco u Vás se mohu jen dohadovat, s kým že jsem to v tom Brně vlastně byl :-) Já jsem šel biskupa Fellaye nejen pozdravit, ale také se ho na řadu věcí zeptat. A sdělit mu i svůj názor, který, jak soudím z Vaší předchozí poznámky, je velmi podobný tomu Vašemu.

   • Hamish píše:

    Michale, už jsou ta tvá ad hominem trapná.
    Prostě se smiř s tím, že pro některé z nás jsou praktiky Sodalitia inspirací a bude se Ti rázem lépe spát.
    Furt to neřeš.

   • Michal Semín píše:

    Ó, pardon. To jsem nevěděl, že v Sodalitiu tykali lidem, které osobně neznali. Nebo je to tak, že se známe a Vy, místo abyste mi to řekl do očí, tak jen machrujete na internetu. Mně nejde, Hamishi, o názory, jaké zastáváte. Já je mám v mnoha ohledech názory totožné. Jde mi o to, že v mnoha Vašich příspěvcích vynášite o různých lidech (a nikoli jejich názory) kategorické soudy, aniž by oni mohli znát Vaši identitu.

   • Hamish píše:

    Samozřejmě že se známe, takže bez pardónu.
    Těžko Ti mohu říci něco do očí, když jsem Tě naposledy viděl možná na Pochodu pro život. Salónky už jaksi nesjíždím a s jistými lidmi se osobně nebavím. Nějak na to od jisté doby nemám žaludek.
    Není mi známo, že bych nemohl vynášet o lidech soudy pouze v případě, že znají mou identitu.
    Ale mohu Tě uklidnit. Zde jsi asi poslední, kdo ji nezná.

   • Michal Semín píše:

    Aha, tak už asi tuším, kdo jsi. Já se možná vyskytuji v salónku, kde se kvůli stavu nouze mše svatá FSSPX slouží, o to méně jsem na internetu, proto jsem dosud neznal, i když stále jen tuším, kdo jsi, Tvoji identitu. Pokud se však nemýlím, a jsi ten, kdo si myslím, že jsi, pak Tvým mnohým příspěvkům nerozumím. Pokud si dobře pamatuji, uvažoval jsi o vstupu do indultního semináře ve Wigratzbadu (FSSP), takže příliš nerozumím tomu, proč považuješ FSSPX za příliš nasáklé modernismem. Oni kluci ze Sodalitia mají něco lepšího?

   • Pan Contras píše:

    ?

   • Hamish píše:

    Ale Michale :)
    Víš, že lhát je hřích.
    A zamlčovat pravdu rovněž.
    Nejprve jsem usiloval o vstup do Zaitzkofenu. Což nevyšlo z důvodů, které oba známe. Oba. Oba dobře víme, kdo byl kam proč nasměrován a kým. Některé věci prostě ani Ty neutajíš.
    Až poté jsem se byl podívat ve Wigratzbadu. Podívat.
    Vidíš ty drobné, avšak podstatné rozdíly?
    Ono je jednodušší pomlouvat druhé za zády a z polopravd získaných kdo ví odkud potom budovat své jedovaté šípy. Je to koneckonců Tvé svědomí a mně je do toho houby. Snad jen upozornění, že za takové hříchy se chodí do pekla spíše, než za pseudonymní plkání na netu.
    Opravdu netuším, kde jsem napsal, že je Bratrstvo nasáklé modernismem. Zase nehovoříš pravdu, nebo domýšlíš něco, co nebylo zmíněno? Nevím, ptám se. Odpověď však nečekám.
    Když už tolik toužíš po praní špinavého prádla na veřejnosti, prosím. Já se svými činy problémy nemám. Jen mě mrzí, že někteří mají potřebu tvořit skupiny ve skupině a brojit proti těm, kdo jim neleží o nohou, nelížou prach z jejich šlápot a odvažují se myslet samostatně.
    Zkus psát příště pravdu. Ulehčíš život nám oběma.
    Dík

   • cinicius píše:

    Prosím, pánové, už by to mohlo stačit – tyto stránky neslouží k podobným výměnám názorů na věci soukromé…

   • Hamish píše:

    Ignácovi se omlouvám.
    Taky nechápu, proč pan Semín má potřebu všude řešit pseudonymitu pisatelů.

   • Michal Semín píše:

    I já se omlouvám a to nejen Ignácovi, ale i Hamishovi, pokud jsem o něm zmínil něco nepravdivého. Pokud se to stalo, rozhodně to nebylo mým úmyslem. Vycházím z informací, které mám a je pravda, že jsem je s Hamishem nediskutoval. Nyní, když už vím, kdo Hamish je, hodlám případnou diskusi přesunout do soukromí.

 3. cinicius píše:

  Aktualizováno o odkaz na reportáž pana Šimka na stránkách Institutu sv. Josefa: http://www.stjoseph.cz/?p=580

 4. Ivan píše:

  To, co je napsáno v reportu je – dá-li se to tak formulovat – v souladu s pohledem ISJ, svůj souhlas vyjádřili i další. Nikdo tam faktické chyby nenašel.

  cinicius: Díky. Odkazujeme recipročně.

 5. jjstodola píše:

  Chcete se stát populárním bavičem? Poradím Vám, jak na to. Přečtěte si o věci, které nerozumíte, něco od zahraničního novináře, který věci nerozumí (nesmí vás napadnout vyhledávat v relevantních a oficiálních zdrojích!), a podělte se se svými znalostmi na Chrisnetu. Tvařte se, že zprostředkováváte čtenářům zasvěcený pohled na danou problematiku. Neopomeňte zdůraznit, že do žurnalistiky tak trochu děláte. Rozhodně neopravujte pravopisné chyby. Komický efekt je zaručený. Jako tady: http://www.christnet.cz/magazin/clanek.asp?clanek=3883

 6. […] Reportáž Zdeňka Kubíka na Duších a hvězdách >>> […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: