Proč je kandidatura Jiřího Karase dobrá zpráva

JUDr. Jiří Karas

Kandidatura Jiřího Karase na prezidenta je pro mne dobrá zpráva. A jsem upřímně přesvědčen, že by ji měl jako dobrou zprávu brát nejen každý katolík, ale i každý příznivec křesťanské politiky. Je k tomu několik důvodů, zde si dovolím vypíchnout ty nejdůležitější z nich a jejich podstatné důsledky…

1. Čest a svědomí křesťanů

Jiří Karas je v současné chvíli jediný skutečně křesťanský politik kandidující na prezidenta, jediný kandidát, kterého může křesťan volit beze studu a znásilňování svého svědomí. Jsem pevně přesvědčen, že je věcí cti křesťanů, aby postavili kandidáta, který si jejich hlasy zaslouží. Při vší úctě k lidovcům a jejich oficiální kandidátce: Zuzana Roithová, která se pečlivě vyhýbá prezentaci a obhajobě těch křesťanských hodnot, které nejsou sdílené opravdu velkou částí společnosti, tuto roli nikdy plnit nemůže. Proto Karas kandiduje a s tím souvisí hned druhý bod…

2. Varování pro KDU-ČSL

Kandidatura Jiřího Karase může být posledním důrazným varováním KDU-ČSL ze strany jejích konzervativních a pro-life voličů. Jasný a nepřehlédnutelný vzkaz, že když strana nedodá přijatelného kandidáta, tato skupina voličů se nenechá donutit do nepřijatelného kompromisu a ke špatné volbě, ale najde si kandidáta vlastního. Což strana určitě nechce.

3. Karas jako ukazatel síly

Úspěch Jiřího Karase v těchto volbách bude poměrně spolehlivým ukazatelem skutečné politické síly a odhodlání konzervativních a pro-life voličů, z něhož se bude následně odvíjet respektování této skupiny a jejích postojů stranami i jednotlivými politiky.

4. Nová energie pro konzervativní politiku a hnutí pro-life

Kandidatura Jiřího Karase má potenciál vrátit do diskuse a obecného povědomí konzervativní a křesťanské hodnoty a nakopnout hnutí pro-life k větší aktivitě (tutéž roli má ostatně i sama Roithová v případě KDU-ČSL, protože šance na zvolení nemá o nic lepší, než Karas). Snad se z toho podaří vytěžit co nejvíce…

Co je dané

Bod jedna je daný – Karasova kandidatura dává příležitost křesťanům dělat něco pro nasazení skutečného křesťanského kandidáta a případně pro něj i hlasovat. A i když kandidatura neprojde, zúčastnění se mohou s klidným svědomím říci, že podpisem pod tuto kandidaturu projevili skutečnou snahu o prosazení dobrého kandidáta a že tedy nezůstali lhostejní a nelze jim vytýkat nečinnost.

Bod čtyři je otázka šikovnosti a důrazu křesťanských médií a patřičných organizací. Doufám, že Hnutí Pro život ČR je dost erudované a patřičně připravené, aby příležitost nepromarnilo.

O čem rozhodne výsledek

U bodů dva a tři vše závisí na výsledku. Nelze očekávat, že by pan Karas drtivě zvítězil (i když by to bylo samozřejmě optimální a Karas by byl nepochybně vynikající prezident). Patrně ani nebude patřit mezi 3-4 kandidáty s nejvíce hlasy – ČR nejsou USA, kde byl Rick Santorum, který je např. v bioetických tématech ještě výrazně otevřenější a nekompromisnější než Karas, druhým nejsilnějším kandidátem republikánské strany a byl Romneymu v primárkách po dlouhou dobu vážným a nebezpečným soupeřem. Nicméně pro hnutí pro-life a konzervativní voliče v ČR stačí k úspěchu mnohem méně…

Pokud bych měl definovat hranice úspěchu z hlediska těch, pro které Jiří Karas kandiduje, pak bych je charakterizoval takto: Úspěšná bude Karasova kandidatura tehdy, pokud sesbírá potřebných 50 tisíc hlasů a následně přesáhne zisk 2 % hlasů, čímž jasně vzkáže KDU-ČSL, že s voliči, které reprezentuje, by měla více počítat, protože jsou z jejího pohledu významnou silou.

Velký úspěch bude této kandidatuře možné automaticky přisoudit tehdy, pokud se Karasův výsledek přiblíží 5 % nebo pokud porazí Zuzanu Roithovou. Porážka Roithové by KDU-ČSL jednoznačně ukázala, že její současná strategie v ideologických prioritách a cílení na voliče je absolutně pomýlená nejen z hlediska idejí křesťanské politiky (o čemž se nedá dost dobře pochybovat), ale i z pohledu čirého politického pragmatismu (což je dlouhodobým předmětem sporů mezi konzervativními a liberálními lidovci). Zisk okolo 5 % hlasů či více by zase demonstroval, že konzervativní voliči a hnutí pro-life jsou síla, která by mohla uvažovat dokonce o založení vlastní strany – což by lidovce nepochybně urychleně přinutilo k mnohem výraznějšímu respektování požadavků těchto voličských skupin (aby neměly důvod o takovémto – pro KDU-ČSL nepochybně katastrofálním – řešení uvažovat)…

Samozřejmě celá věc ale může mít i ten výsledek, že Karas skončí bez kandidatury, jen s nějakými 2-3 tisíci podpisy. To by byl ovšem propadák, který by vyslal všem stranám a politikům signál velice neblahý a vedl k další marginalizaci křesťanské a pro-life politiky v ČR. Já ale pevně věřím, že je v této zemi dostatek slušných a křesťanské politice a křesťanským hodnotám oddaných lidí, kteří odvedou dostatek práce pro to, aby k takové katastrofě nedošlo.

Ignác Pospíšil

14 Responses to Proč je kandidatura Jiřího Karase dobrá zpráva

 1. P. Mareš píše:

  Obsah komentáře ponechávám stranou. Zaujal mě formulář petičního archu. 1) Nikdo nezná definitivní podmínky dané Parlamentem, jak bude vypadat, jaké tam budou kolonky. Je zkrátka riskantní už teď sbírat podpisy. 2) Formulace v hlavičce, předepsaná R. Ucháčem, je nejednoznačná. Měla by být jasnější: Žádám nebo tak nějak.

  • cinicius píše:

   Ono je to těžké. Normální by bylo, aby zákon byl už dávno přijat. Že tomu tak není, vnímám jako velice unfér hru, která má znevýhodnit malé a nestranické kandidáty, kterým se bez podpory stranické základny a aparátu budou podpisy sbírat hůře a pomaleji. Takový malý pokus politiků zmanipulovat ještě trochu víc alespoň ty první přímé volby.

   Je ale poměrně jasné, co se bude na formuláři vyžadovat, takže pevně věřím, že podpisy budou použitelné, tj. že si poslanci a senátoři nedovolí tam na poslední chvíli něco přidat, aby dosavadní sběr podpisů některými kandidáty znehodnotili. Pokud to udělají – nu, alespoň zde bude seznam lidí, na které se budou kandidát a jeho lidé moci obrátit při vynuceném opakování sběru a půjde to rychleji.

 2. Karel Kubrt píše:

  Ignáci, Vy jste se ale rozepsal. Karas má minimální šanci, protože se nedostane do médií. Podcenil volební tým, mediálního poradce atd. Umění oslovit nejvíce ovládají podvodníci, ale bez toho se volby nevyhrávají.

 3. Václav píše:

  Obávám se že tohleto všechno by vedlo zejména k tomu že by se svět dobře pobavil na náš účet a že by si potvrdil teorii že s křesťanskými politiky opravdu počítat nemusí. Kdybychom měli dvě žabomyší strany které by se navzájem potíraly a přetahovaly jedna druhé voliče tak dlouho až by šli všichni volit někoho jiného , nebo kdybychom volili nevolitelné kandidáty aby si jiní nezvolení kandidáti uvědomili že musí naši sílu brát v potaz. Nebo spíš slabost a řevnivost. Tímhletím způsobem vyšachovala jistá pravicová strana křesťanské voliče hned v prvních volbách po Občanském fóru. Vytvořila několik pravicových křesťanských pidistran o kterých tvrdili že jsou ti jediní čistí a nezatížení minulostí. Výsledek byl ten že se mnozí z nás nechali ukolébat natolik že raději volili rovnou pravici, když už byla tak hodná že nám založila tak krásné a mocné strany.
  Domnívám se že malá, radikální a nevolitelná křesťanská strana která by veškerý svůj potenciál použila k boji proti lidovcům a k jejich potírání je snem každého militantního ateisty na naší politické scéně a možná i mimo ni.

  • cinicius píše:

   Několik pravicových křesťanských pidistran?? Můžete jmenovat nějakou z nich? Já vím pouze o KDS, kterou ale za produkt ODS nepovažuji, byť se s ní později sloučila…

   • Václav píše:

    Pokud si vzpomínám tak byly celkem tři. Jména těch dvou si už ale nepamatuji a možná nakonec šla do voleb jenom KDS a nějak se s ní sloučily nebo jí podpořily. Nějaké unie, aliance nebo tak něco. V kampani namířené proti lidovcům ale ještě figurovaly všechny.

  • :) píše:

   To víte, Václave. Máte to těžké, protože počítáte KDU-ČSL mezi křesťanské strany a její politiky za křesťanské politiky… Ale jinak kdybyste chtěl dostát svým požadavkům, navrhuji pokusit se KDU-ČSL definitivně zrušit, poslat na propadliště dějin a založit nějakou křesťanskou stranu, pak už Vás ta konkurence strašit nebude.

 4. honzah píše:

  Ona těch 50 000 podpisů musí někde sehnat i Roithová :-)

 5. Michal Kretschmer píše:

  Po internetu se šíří dopis údajně podepsaný 276 funkcionáři KDU-ČSL, který vyzývá Karase ke stažení své kandidatury a podpoře kandidatury Roithové, kterou jeho signatáři velebí (to, že byla zde na DaH právem kritisována, je čtenářům zde známo). Dopis tak jen dokresluje jací lidé jsou ve funckích v KDU-ČSL. V dopisu mj. stojí:

  „Nepodléhejte prosím obavám, že snad Zuzana Roithová není vhodnou kandidátkou, která by nedostatečně hájila hodnoty, pro které se celoživotně zasazujete. Není pochyb, že vytrvale hájí křesťansko-demokratické zásady. Obhajoba důstojnosti a ochrany lidského života od početí po přirozený odchod je pro ni samozřejmostí. Navíc jako jedna z mála českých politiků iniciovala a prosadila řadu konkrétních opatření v této oblasti. Jsme si jisti, že je mimořádně kvalitní kandidátkou na funkci prezidenta České republiky, protože dlouhodobě, poctivě a úspěšně zastupuje zájmy našich občanů a příkladně reprezentuje naši republiku.“

  • cinicius píše:

   To jako po půl roce sběru sebrali jen 276 podpisů? No, není divu, podepsat se pod tu část, co citujete, to chce opravdu buďto hodně nízkou soudnost, nebo absolutní rezignaci na vlastní čest.

  • Teofil píše:

   Mě se dnes doneslo ústy bývalého aparátčíka ČSL, že předseda KDU vyhrožoval Jiřímu Karasovi vyhazovem ze strany bude-li kandidovat.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: