Rozhlédnutí 2012/05/27

Seslání Ducha svatého

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí. Tuto neděli slavíme Hod Boží svatodušní (jinak též Letnice či slavnost Seslání Ducha svatého). Příští týden započne nedělním svátkem Nejsvětější Trojice.

Z nadcházejícího dění bych kromě svatodušních oslav připomněl zejména setkání tradičních katolíků, k němuž dojde o příštím víkendu.

Na závěr bych jako vždy připomněl naše pronásledované bratry a sestry. Tentokráte se soustřeďme na křesťany v asijských postsovětských republikách a na naše americké bratry, které čekají těžké boje o náboženskou svobodu a o státní definici manželství s Obamovou administrativou.

Domácí zpravodajství

Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Římskokatolická farnost Třebíč-Jejkov pořádá ve dnech 8.-15. července 2012 tradičně katolický tábor pro děti ve věku 8-14 let. Přihlásit se a zaplatit pobyt na táboře (800,- Kč) je nutno do 10. června. Více informací naleznete ZDE.

Proběhla programová konference KDU-ČSL. Podrobnosti přinesou Duše a hvězdy později.

Světové zpravodajství

Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

V USA startuje klíčová bitva o svobodu náboženství: 43 diecézí a dalších katolických institucí vzneslo naráz žalobu proti snaze Obamovy administrativy přinutit náboženské instituce a organizace, aby svým zaměstnancům a studentům hradily pojištění zahrnující antikoncepci a abortiva. Evangelikální vůdci tento krok vzápětí obratem podpořili. Více informací anglicky ZDE, ZDE či ZDE.

Výše uvedená akce je nanejvýš žádoucí: Ave Maria University je po Franciscan University of Steubenville již druhou americkou katolickou univerzitou, která přestala nabízet studentům programy zdravotního pojištění. Obě univerzity k tomuto kroku nutí protiústavní politika Obamovy administrativy, která nelegálně vynucuje, aby toto pojištění zahrnovalo i morálně neakceptovatelné položky, zejména kontrolu porodnosti zahrnující i antikoncepci a abortiva. Je nutno zdůraznit, že služba, které se obě univerzity vzdaly, je všeobecně rozšířena a její absence je v soutěži s ostatními školami nepochybně výrazně poškodí. Více anglicky ZDE.

Nejvyšší soud USA rozhodl, že děti počaté metodami umělého oplodnění po smrti rodiče nemají nárok na sociální zabezpečení sirotků. Více anglicky ZDE.

Majordomus Svatého otce byl zatčen pro podezření, že je zodpovědný za úniky tajných dokumentů Svatého stolce, které v poslední době čeří hladinu života církve a veřejného mínění. Údajně u něj bylo nalezeno obrovské množství tajných dokumentů. Zajímavý a podrobný článek na toto téma naleznete ve slovenštině ZDE.

Etická subkomise Teologické komise Konference biskupů Slovenska vydala prohlášení odsuzující dárcovství pohlavních buněk (vajíček i spermií).


Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

27. květen, neděle – Církev slaví Hod Boží svatodušní.

28. květen, pondělí – je pondělí svatodušní.

29. květen, úterý – je úterý svatodušní.

30. květen, středa – je středa suchých dnů svatodušních. Připomínáme si památku sv. Zdislavy z Lemberka (+ 1252), šlechtičny, dobrodinky a léčitelky, která zemřela před 760 lety.

31. květen, čtvrtek – je čtvrtek svatodušní. Před 155 lety se narodil Ambrogio Damiano Achille Ratti (1857-1939), od roku 1922 známý jako papež Pius XI. Před 120 lety se narodil básník Bohuslav Reynek (1892-1971).

1. červen, pátek – je pátek suchých dnů svatodušních. Je mezinárodní den dětí. Začíná víkendové setkání přátel Institutu sv. Josefa, časopisu Te Deum a FSSPX. V ČR proběhne další Noc kostelů. Při pohledu na její celkovou koncepci musím dodat slovo naneštěstí…

2. červen, sobota – je sobota suchých dnů svatodušních.

3. červen, neděle – Církev slaví svátek Nejsvětější Trojice. Na Svatém Kopečku u Olomouce proběhne pouť Modliteb za nejmenší (dříve pouť kruciáty).

Zajímavé odkazy

Vícero odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky

Děti v kostele (Liturgické otázky)

Iniciativa Jeden z nás podporuje v EU život od početí (ČBK)

Lidovci mezi pravicí a levicí (Ferdinand Peroutka, jr)

O pravých a nepravých exerciciích (IsJ)

Studenti Arcibiskupského gymnázia slavili úspěchy v soutěžích (Štěpán Bekárek)

Trest za děti a za odvahu (KDU-ČSL)

Turínské plátno podle výzkumů ruské Federální bezpečnostní služby (Immaculata)

Slovensky

Kardinál a komunista, slovenská cirkev a politika (Postoy.sk)

Prevencia homosexuálnej príťažlivosti (Postoy.sk)

Za všetko zlo môže zanedbaný sex (Postoy.sk)

Anglicky

Abortion Is Associated with Murder because It Is Murder (Live Action)

British Teens Have as Many as Seven Abortions (LN.com)

Chen: Help Me Promote Justice in China, Family Still at Risk (LN.com)

Guttmacher Institute Inflates Number of Illegal Abortions (LN.com)

McGuinty gvmt announces it will force GSAs on Catholic schools: court battle expected (LSN.com)

Top Ten Things Pro-Life Youth Can Do This Summer (LN.com)

Ignác Pospíšil

Autorem obrazu znázorňujícího Seslání Ducha svatého je Juan Bautista Maino (1569-1649). Ochrana autorských práv vypršela.

One Response to Rozhlédnutí 2012/05/27

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: