Setkání v Bělči

Při nedělní mši byla obsazena i předsíň.

Uplynulý víkend jsem strávil v Bělči, kde proběhlo setkání přátel Institutu sv. Josefa, časopisu Te Deum a Kněžského bratrstva sv. Pia X. V tomto příspěvku bych si dovolil trochu o této akci poreferovat, nicméně zdržím se podrobnějších popisů přednášek: jednak je Institut sv. Josefa časem zveřejní, jednak jejich poměrně podrobné výtahy naleznete v konkurenčním popisu setkání z klávesnice Ney Brkičové. Tak proč to zdvojovat.

Setkání se letos uskutečnilo v Bělči v „areálu Jana Ámose Komenského“, který patří evangelíkům. Přiznám se, že jsem si tu zajímavou ironii řádně vychutnával…

Mám tato setkání rád. Jsou příležitostí zase se setkat se starými přáteli a souvěrci z opačných koutů republiky, jakož i poznat nové. Je to víkend ve společnosti normálních lidí (rozuměj lidí nezachvácených šílenstvím a úpadkem umírající civilizace), kteří se nejen prohlašují za katolíky, ale dokonce jako katolíci i věří a žijí. Je to víkend s možnotí navštívit 2-3 mše svaté – což je luxus pro většinu z nás běžně nedosažitelný. Příležitost vyslechnout zajímavé přednášky od kvalitních a důvěryhodných přednášejících. A všude běhají spousty dětí coby příslib a důkaz toho, že čeští tradiční katolíci představují živé a životaschopné společenství, které čeká další růst.

Program setkání byl tentokrát poněkud „bojovnější“, než obvykle. Započal už o pátečním večeru promítáním filmu Prapor svatého Patrika, což je zajímavý historický válečný film připomínající jednu obzvláště nehezkou a antikatolickou část dějin USA. Kdož ví, jestli se, vzhledem k aktuálnímu protikatolickému tažení Baracka Obamy, nestane brzy aktuálním doporučením i pro současné katolíky.

Otec Stritzko přednáší

V sobotu pokračoval den po mši přednáškami pro dospělé a ty odrostlejší, zatímco menší děti měly vlastní program. První přednášku přednesl na téma „Spravedlivá válka“ otec Tomáš Stritzko FSSPX (záznam ZDE). Z ní a diskuse následující po ní bych vypíchl připomínku otce Stritzka, že povinností muže je chránit svoji rodinu a že tento úkol s sebou nese povinnost seznámit se alespoň v základní podobě  s dovednostmi, bez nichž se člověk při plnění tohoto úkolu neobejde, jako je například umění zacházení se zbraněmi. Přednáška patrně inspirovala odrostlejší mládež, která po ní odněkud vytáhla ku svým hrám maketu samopalu – dobrý začátek… Každopádně doporučuji všem, aby si přednášku vyslechli, až ji Institut sv. Josefa zveřejní.

Druhou přednášku přednesl Petr Bahník na téma „Boje českého a moravského politického katolicismu za první a druhé republiky“. Důstojně tak vyplnil mezeru vzniklou tím, že odpadla přednáška Petra Hájka, a poskytl přehled o hlavních reprezentantech katolicismu v politických a kulturních bojích předválečného Československa.

Děti se přetahují se Zlem.

Třetí přednášku na téma válek kristerů, doplněnou o obrazovou prezentaci, trailer filmu Cristiáda a krátký dokument o těchto válkách, přednesl Michal Semín. Rovněž doporučuji k vyslechnutí, až bude zveřejněna.

Poté následovalo vystoupení pimprlového divadélka. Kus i letos sepsal Petr Bahník a na jeho přípravě (během denního dětského programu) i samotném odehrání se v míře přehojné podílely děti. Už tradičně hru doprovázely četné dramatické efekty plné kouře a hluku. A pochopitelně došlo i na minibojovku pro mladé, kteří osvědčili obvyklou vysokou úroveň nadšení a slavně zvítězili, provázeni potleskem všech přihlížejících. Sláva jim!

Vládcové libého hluku

Večer a v noci se konalo tradiční posezení u ohně spojené s opékáním špekáčků a dalším hodováním, jakož i debatěním a táborovým zpěvem. Zpěv zdatně podpořily hned dva hudební nástroje – kytara (důkaz toho, že tradiční katolíci nemají nic proti kytaře, jen jsou pevně přesvědčeni, že nepatří do kostela) a viola (pokud to tedy nebyly housle – jsem smyčcový analfabet :-)). Majitelům a zručným vládcům obou nástrojů po právu náleží potlesk a vřelé díky za projevené umění, obětavost i výdrž.

V neděli se konala zpívaná mše, které předcházela modlitba růžence. Poté oběd a pak už jen poslední rozhovory a rozjezd domů. Ovšem mnozí z účastníků se znovu setkají již zítra, 7. června, na Božím Těle v Brně. A někteří snad i na některé ze sobotních tradičních poutí, které se uskuteční ve Křtinách a u Vyššího Brodu.

Ignác Pospíšil

Kliknutím na náhledy obrázků se dostanete na originální soubory na stránkách Institutu sv. Josefa.

6 Responses to Setkání v Bělči

 1. Václav píše:

  Přiznám se že ta ironie vzbudila moji zvědavost jak jste se do areálu Jana Amose Komenského dostali. Pronikli jste tam potají, pustili Vás tam dobrovolně, nebo jste prorazili bránu a vzali to místo v rámci branného nácviku ztečí ?

 2. Paul Max píše:

  Ad „…který patří evangelíkům…“
  Ignáci, rozhodně bych nenazýval „evangelíkem“ toho, kdo se podle evangelia neřídí a z evangelia ve svém učení nevychází. Nazýval bych tzv.“evangelíky“ jejich správným jménem: bludaři, heretici, kacíři apod.
  Neb jak pravil ve svých listech sv.Ignác z Loyoly: (volně cituji) „Kdo nazve kacíře evangelíkem, tomu by měla být uložena zvláštní pokuta za to, že pod rouškou pravdy ukrývá něco, co pravda není“.

 3. Andy píše:

  ad viola: Myslím,že viola se od houslí pozná nejlépe po zvuku. Housle vržou a tahají za uši kdežto viola má příjemný kovový altový tón. Jinak velikostně by rozdíl by měl být markantní spíše v délce krku, tělo má viola jen o trochu větší, takže to často nejde poznat. Z fotky se to nedá moc poznat, ale přijde mi to jako viola. Jinak akce vypadá moc pěkně, velké díky organizátorům.

 4. […] přednášku P. Tomáše Stritzka FSSPX na téma Spravedlivá válka, která byla přednesena na setkání tradičních katolíků v Bělči. Velice doporučuji k […]

 5. […] sv. Josefa zveřejnil na Youtube druhou přednášku ze setkání tradičních katolíků v Bělči. Jde o přednášku Petra Bahníka na téma Boje českého politického katolicismu první a druhé […]

 6. […] sv. Josefa zveřejnil přednášku Michala Semína na téma Cristeros, která byla přednesena na setkání tradičních katolíků v Bělči. Velice doporučuji k […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: