Rozhlédnutí 2012/06/17

Narození sv. Jana Křtitele

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí,  tento týden zahájí třetí neděle po Svatém Duchu. V jeho průběhu si zaslouží připomínku zejména památky Efréma Syrského (18) a Tomáše Mora a Johna Fishera (22). Následující týden otevírá slavnost Narození sv. Jana Křtitele.

Z plánovaných akcí bych připomněl brněnskou přednášku Radomíra Malého na téma Pronásledování Církve nacistickým režimem.

Na závěr bych jako vždy připomněl naše pronásledované bratry a sestry. Jelikož na 20. červen připadá Světový den uprchlíků, mysleme v modlitbách tentokrát na ty, kteří jsou na útěku.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Domácí

11. června proběhl v Jihlavě za účasti asi 50 lidí druhý Jihlavský pochod pro život. Podrobnosti ZDE.

Kardinál Duka zaslal nitranskému biskupovi Judákovi dopis, ve kterém ho jménem ČBK a celé české církve ujišťuje o modlitbách za těžce nemocného kardinála Korce. Text dopisu je ZDE.

Ve Sněmovně pokračuje zuřivý boj o církevní restituce. Aliance rudých a oranžových komunistů se snaží obstrukcemi zablokovat Sněmovnu, aby narovnání nemohlo projít.

Zahraniční

Informace o brutálním potratu, k němuž byla 3. června čínskými úředníky přinucena matka v sedmém měsíci těhotenství, vyvolaly obrovské znechucení a protesty nejen ve světě, ale i v samotné Číně. Aby uklidnily vášně, čínské úřady se ženě omluvily a suspendovaly zúčastněné úředníky. Nicméně je třeba dodat, že dočasné zbavení funkce nezaručuje ani to, že budou úředníci skutečně odvoláni, natožpak jinak potrestáni. Ač jsou nucené potraty a potraty po pátém měsíci v Číně formálně ilegální, denně k nim čínské úřady v rámci zločinné politiky jednoho dítěte přinutí stovky až tisíce Číňanek – většinou bez jakéhokoliv postihu. Vyskytly se dokonce i případy infanticidy. Více informací česky např. ZDE a ZDE, anglicky např. ZDE a ZDE.

V nótě publikované v souvislosti se summitem G20 v Rio de Janeiro Svatý stolec odmítl novomalthusiánské pohledy, které vidí v člověku překážku dalšího rozvoje a zdůraznil, že člověk vždy musí být na prvním místě. Zároveň připomněl, že interrupce, sterilizace a antikoncepce nejsou součástí zdravotnické péče, nýbrž představují zákroky, které zásadně protiřečí lidskému zdraví a důstojnosti i základnímu právu na život. Více ZDE.

Sodomitští aktivisté v Kanadě vyhrožují, že využijí kanadské soudy k tomu, aby přinutily Katolickou církev „změnit její učení o homosexualitě a homosexuálnímu sexu. Více anglicky ZDE.

Latinskoameričtí katoličtí biskupové a biskupové USA po jednání o migraci a lidské mobilitě, které se konalo v Santo Domingo, odsoudili a označili za „nespravedlivý“ zákon proti přistěhovalectví, jenž byl navržen ve státech Arizona a Alabama. Více ZDE.

Austrálie vzbudila zhnusení u obhájců lidských práv a slušných lidí, když učinila druhem Řádu Austrálie Petera Singera, obhájce infanticidy, euthanasie a pokusů na postižených lidech. Podrobnosti anglicky ZDE.

Bobby Jindal, guvernér státu Lousiana, podepsal tzv. „Pain Capable Unborn Child Protection Act“ (ofic. SB 766, česky Zákon na ochranu bolest cítících nenarozených dětí), který zakazuje potrat po 20. týdnu těhotenství na základě vědeckých důkazů o tom, že plod po 20. týdnu je schopen pociťovat bolest. Více anglicky ZDE.

K 15. červnu vznikl personální ordinariát Naší Paní Jižního kříže (Our Lady of the Southern Cross) pro australské konvertity ke katolicismu od anglikánství. Jeho prvním ordinářem je otec Harry Entwistle. Podrobnosti ZDE.

Spoluzakladatel Wikipedie Larry Sanger varuje, že jedním z hlavních užití Wikipedie je dnes skladování a sledování porna. Na tento problém už bylo upozorňováno dříve, ovšem bez valného efektu. Více anglicky ZDE.

Jihokorejci se staví proti výuce darwinismu na školách. Podrobnosti ZDE.

Čína ohlásila další nelegitimní svěcení biskupa. Více ZDE.

Petici proti redefinici manželství připravované Cameronovou vládou již podepsalo přes půl milionu Britů. Více ZDE.

 

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

17. červen, neděle – neděle třetí po Svatém Duchu.

18. červen, pondělí – tradiční katolíci si připomínají sv. Efréma Syrského, učitele Církve. V Brně začne třetí lekce kurzu „Příprava k porodu“ pořádaná CENAPem. Více informací ZDE.

19. červen, úterý – český kalendář Pavla VI. připomíná sv. Jana Nepomuckého Neumanna (1811-1860), čtvrtého biskupa Filadelfie, kterého Pavel VI. svatořečil právě před 35 lety (1977).

20. červen, středa – Církev si připomíná památku sv. Silveria, papeže a mučedníka. Dále na tento den připadá Světový den uprchlíků. V Brně bude Radomír Malý v rámci dalšího z „Červenobílých diskusních večerů“ přednášet na téma Pronásledování Církve nacistickým režimem. Více informací ZDE.

21. červen, čtvrtek – Církev si připomíná památku sv. Aloise Gonzagy (1568-1591), jezuity. Před pěti lety (2007) Benedikt XVI. zrušil novinku Jana Pavla II., která rušila nutnost dosáhnout při volbě papeže 2/3 většiny.

22. červen, pátek – Církev si připomíná památku sv. Paulína Nolánského, biskupa, a mučedníků sv. Thomase Mora a sv. Johna Fishera. Katopedie slaví druhé narozeniny.

23. červen, sobota – Církev si připomíná sv. Josefa Cafassa (1811-1860), vězeňského kaplana.

24. červen, neděle – Církev slaví slavnost Narození sv. Jana Křtitele. Před 470 lety se narodil sv. Jan od Kříže (1542-1591).

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky

Katolíci v Bosně nevítáni? (RC)

Lvi už přicházejí (KL)

Není rodina jako rodina (KL)

Nová organizace mobilizuje katolické laiky (RC)

USA: Zákon o poskytování zdravotních služeb je pokusem o odstranění náboženství ze společnosti (RC)

Slovensky

Používanie slov „matka“ a „otec“ je tiež homofóbne, povedali škótske zdravotné sestry (Postoy.sk)

Učebnica (anti)komunizmu (Postoy.sk)

Polsky

Ks. Karol Stehlin FSSPX: Przegląd relacji z Rzymem (Wiadomości Tradycji katolickiej)

Anglicky

A New Report – Sexual Harassment Rampant In Public Schools (Home School Under Siege)

Anatomy of a lie: Kansas court’s scheme to eliminate Planned Parenthood prosecutor revealed (LSN.com)

C.S. Lewis and how the acceptance of gay sex leads to the eradication of friendship (LSN.com)

Embryonic Stem Cell Research Debate Dying as Adult Cells Progress (LN.com)

European Court of Human Rights to Rule on Two Euthanasia Cases (LN.com)

Nightmare soon to end?: Court vindicates Swedish homeschooling parents in state kidnapping case (LSN.com)

ObamaCare Uncovered: Even Worse Than You Thought (Live Action)

Pro-Life Issues Are Winning Ones for Republicans in November (LN.com)

Pro-Lifers to Protest Worldwide Euthanasia Conference in Switzerland (LN.com)

Ignác Pospíšil

3 Responses to Rozhlédnutí 2012/06/17

  1. jjstodola píše:

    „změnit její učení o homosexualitě a homosexuálnímu sexu“

    Chtěl jsem podotknout cosi o spermatu a mozku, ale bylo by to vulgární. Proto se omezím na obecné konstatování, že jde o názornou ukázku toho, jak hřích zatemňuje rozum.

    Na Církvi si vylámaly zuby jinší kapacity, než je skupina neurotiků, kteří jsou agresivní proto, že mají problém se sebepřijetím.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: