Rozhlédnutí 2012/06/24

Narození sv. Jana Křtitele

Vítám vás u posledního červnového rozhlédnutí. Tento týden otevírá slavnost Narození sv. Jana Křtitele a mimo jiné si v něm připomínáme sv. Ireneje z Lyonu (28), sv. Petra a Pavla (29) a prvomučedníky římské (30). Příští týden zahájí svátek Nejdrahocennější Krve Páně.

Z plánovaných akcí bych připomněl pro-life akce v Olomouci (26) a Brně (27) a tradiční pouť k Petru a Pavlu do Řeznovic (30).

Na závěr bych jako vždy vyzval k tomu, abychom pamatovali na naše pronásledované bratry a sestry. Vzhledem ke katastrofální situaci v Nigérii, Sýrii a Severní Koreji doporučuji orientovat modlitby tímto směrem.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Domácí

Ústav pro péči o matku a dítě v Podolí otevřel Centrum fetální medicíny, které se bude jako první ve Střední Evropě specializovat na oblast fetální chirurgie – operace plodu ještě uvnitř matky. Více ZDE.

Poslanec Jaroslav Plachý z ODS navrhl s několika dalšími kolegy zákon, který omezuje současnou praxi umělého oplodnění podle striktnějšího švýcarského modelu. Více informací ZDE.

V pátečních Událostech, komentářích se u tématu homosexuality a homosexuálních svazků v pohádkách a knížkách pro děti střetli sociolog Zdeněk Sloboda ze sodomitského sdružení PROUD a místopředsedkyně Výboru na obranu rodičovských práv Jana Jochová Trlicová. Více informací a diskuse ZDE.

Zahraniční

Pětina vězňů severokorejských koncentračních táborů jsou křesťané věznění již přes deset let. Více informací ZDE.

V Nigerii se stále stupňuje násilí a útoky muslimů proti křesťanům. Nigerijští biskupové vyzývají věřící, aby zachovali klid. Více anglicky ZDE.

Cherie Blairová, manželka expremiéra Spojeného království Tonnyho Blaira, hrubě napadla matky v domácnosti. Podle ní je povinností ženy být finančně soběstačná a mateřství není profesionální ambicí. Podrobnosti anglicky ZDE.

Američtí biskupové zahajují všeobecné modlitební tažení proti úmyslu vlády Baracka Obamy vnutit katolickým institucím a věřícím platby za antikoncepci a abortiva. Více informací ZDE a anglicky ZDE.

Kolumbovi rytíři oficiálně vyzvali vládu prezidenta Obamy, aby ustoupila od svých plánů přinutit katolické instituce a zaměstnance, aby v rozporu se svou vírou platili skrz zdravotní pojištění antikoncepci a abortiva. Více anglicky ZDE.

Američtí vojenští kaplani jsou šikanováni, diskriminováni a vyzýváni k odchodu za to, že odmítají opustit křesťanský pohled na sodomii. Více anglicky ZDE.

Slovenský socialistický premiér Fico požaduje, aby slovenská církev přesunula oslavy svátku Panny Marie Sedmibolestné, který je na Slovensku státním svátkem, na neděli, čímž by se defakto zrušil. Slovenští biskupové se na to moc příznivě netváří. Více informací ZDE.

Potratářské síly utrpěly drtivou porážku, když koalice Svatého stolce, Ruska, Nikaraguy, Chile, Sýrie, Egypta a řady dalších států prosadila eliminaci klíčových pojmů potratářského newspeaku, jako jsou „reprodukční práva“ a „dynamika vývoje“, ze závěrečného dokumentu konference v Riu. Více informací anglicky ZDE a ZDE.

Nejvyšší soud provincie Britská Kolumbie prohlásil za „neústavní“ zákon zakazující euthanasii a odůvodnil to novým radikálním výkladem „Charty práv a svobod“. Provincie buďto do roka schválí legalizaci euthanasie (předloňský pokus o to byl v parlamentu smeten v poměru 228 ku 59), nebo se odvolá k Nejvyššímu soudu Kanady. Podrobnosti anglicky ZDE.

Kardinál Bertone vyzval k zajištění bezplatné léčbě AIDS v Africe. Podrobnosti anglicky ZDE.

V Polsku vyšla kniha „Vzpomínky na válku kněží diecéze Čenstochová“, v níž jsou shromážděny texty sedmi kněží, kteří píší o pastorační práci za okupace a svém pobytu v koncentračních táborech. Podrobnosti anglicky ZDE.

Australští křesťané spojují síly v boji proti redefinici manželství. Podrobnosti ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

24. červen, neděle – Církev slaví slavnost Narození sv. Jana Křtitele. Před 470 lety se narodil sv. Jan od Kříže (1542-1591).

25. červen, pondělí – Církev si připomíná sv. Viléma, opata.

26. červen, úterý – Církev si připomíná památku mučedníků sv. Jana a Pavla z Říma. Hnutí Pro život ČR bude na Horním náměstí v Olomouci od 15:00 prezentovat ochranu lidského života od početí a sbírat podpisy pod prezidentskou kandidaturu Jiřího Karase.

27. červen, středa – je Den památky obětí komunistického režimu. Večer se v Brně popáté uskuteční pro-life pochod Odvahu k životu. Podrobnosti ZDE.

28. červen, čtvrtek – Církev si připomíná Ireneje z Lyonu, biskupa a mučedníka.

29. červen, pátek – Církev slaví svátek sv. Petra a Pavla, apoštolů a mučedníků.

Kostel sv. Petra a Pavla v Řeznovicích

30. červen, sobota – Církev si připomíná památku římských prvomučedníků. Proběhne se tradiční pouť ke sv. Petru a Pavlu do Řeznovic. Mši sv. bude celebrovat P. Petr Rössler, začne ve 14:00.

1. červenec, neděle – tradiční katolíci slaví svátek Nejdrahocennější Krve Páně. Před sto lety se narodil Prof. Václav Vojtěch Tošovský (1912-2007), český lékař a spisovatel.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky

Francouzské volby: Autentická konzervativní pravice posílila (IsJ)

Křesťanský korporativismus (Rex!)

Národ bez nádvoří: výzkum o italském ateismu a religiozitě (RV)

 

Naše civilizace zanikne a s ní i tento národ, účtuje poslanec ODS (PL)

O co jde v jednání s Římem (IsJ)

Válka v médiích (Kardinal.cz)

Zlodějská mentalita (BFP)

Slovensky

Lampa: Homosexuáli (Týždeň.sk)

Najväčší nepriatelia Cirkvi (Postoy.sk)

Ten, ktorý rozdeľuje (Postoy.sk)

Polsky

Bitwa teologiczna: Jaka medytacja jest chrześcijańska? (Fronda.pl)

Anglicky

Canada: Pro-Life Teen’s Letter Campaign Hits Harper on Abortion (LN.com)

Catholics in the U.S. and Religious Liberty: The Origins (NCR.com)

Fellow Pro-Lifers: We Must Be Accurate on Fetal Development (LN.com)

Following the Footsteps of St. Gianna (Zenit.org)

How much does a baby really cost?: How I raised my baby for the cost of a cup of coffee a day (LSN.com)

My aunt’s killer should not be an excuse to kill (LSN.com)

NBC: It’s ‘Pro-Science’ to Abort Children With Genetic Defects (LN.com)

Papal Address to Aid Groups for Eastern Churches (Zenit.org)

Shock: British NHS Euthanizes 130,000 Elderly Patients Annually (LN.com)

Traditional families: accept no substitutes (LSN.com)

What launched Mary Wagner’s radical decision to risk jail for the unborn? (LSN.com)

Ignác Pospíšil

4 Responses to Rozhlédnutí 2012/06/24

 1. HradcovJan píše:

  1. července bude též vysvěcen nový kněz…

 2. ten, který šel patrně rovnou do nebe - 29. června píše:

  Když kněz don Stefano Gobbi dne 29. června na svátek svatého Petra a Pavla zemřel a to v „hodině milosti“ (podle sv. Faustyny Kowalské – tedy o třetí odpoledne), mnozí katolíci po celém světě se jistě modlili za duši tohoto muže, skrze něhož Bůh dal vzniknout obdivuhodnému dílu, jehož kořeny vyrůstají z událostí ve Fatimě.

  Mariánskému hnutí, které dnes (kromě mnoha otců biskupů) čítá kolem cca 100 000 kněží po celém světě a také nespočet věřících katolíků různých ritů. Ze skromných začátků ve Fatimě roku 1972 tak vzniklo dílo, na které by se dalo snad parafrázovat ono podobenství o hořčičném zrnku, které vyroste v strom, v jehož větvích sídlí ptáci. Bez masmediální propagandy, hřmotných struktur, bez fanfár v ulicích tohoto světa. Zato se svatým Růžencem v rukou, adorací, oddanosti Panně Neposkvrněné, která skrze své Neposkvrněné Srdce vede k Pravému Bohu, Ježíši Kristu. Zasvěcení! Consecratio!

  Krátká informace z loňska (ponechávám ve slovenštině)

  V piatok telefonoval Mons. Giovanni D`Ercole, bývalý pracovník Štátneho sekretariátu Vatikánu, ktorý sa koncom minulého roka stal pomocným biskupom v Aquile, že kardinál Dias, pri stretnutí kardinálov s Benediktom XVI., informoval Svätého Otca o smrti dona Gobbiho, a že pápež na túto informáciu reagoval slovami: “On išiel rovno do neba.”

  Jistě se nejedná o nějaké oficiální vyhlášení sv. otce. Tuším, že je to lidské vyjádření něčeho, co mnozí pochopili. Je to svým způsobem znamení. Muž katolické orthodoxie, jenž mnoho let patrně prožíval zvláštní mystický dar „locutio interna“, jehož duše se tak dotýkalo nebe je povolán před Boží soud na svátek sv. Petra a Pavla o třetí hodině – hodině milosti.

  Coenaculum. Večeřadlo! Apoštolové, společně s Marií vždy Pannou, očekávající Ducha Svatého!…

  Zažil jsem vícero večeřadel. Liturgie byla vždy sloužena vzorně a zbožně.

  A ještě jedna poznámka. V dobách „dřevních“:), kdy Una Voce u nás „rozjížděla“ gregoriánský („tridentský“) ritus, v době indultních mší svatých, které sloužil např. pater Peprla, mělo toto snažení podobu mariánských večeřadel.

  Modleme se, aby mariánské hnutí v naší zemi vzkvétalo.

  Pax et bonum

  Jan

  Citát ve slovenštině je z

  http://www.mkh.sk/

  (je zde i mnoho dalších dobrých věcí)

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: