III. Pochod pro rodinu

Zvací plakátek

I tento rok Mladí křesťanští demokraté (MKD) uspořádají Pochod pro rodinu. Letos mu propůjčil svoji záštitu sám Mons. Dominik kardinál Duka, arcibiskup pražský a primas český. Cílem akce je poukázat na to, že zájmy tradiční rodiny nejsou dostatečně hájeny a slovo rodina jako hodnotový pojem čím dál více ztrácí na svém významu.

III. Pochod pro rodinu proběhne tentýž den, kdy sodomité pořádají tzv. Prague Pride, tj. 18. srpna 2012. Začne ve 12:00 na rohu ulic Washingtonova a Politických vězňů a přes Ovocný  trh a Uhelný trh dojde až ke kostelu sv. Jiljí, kde bude zakončen bohoslužbou.

Je o mne známo, že mám k Jurčíkovu pojetí pochodu výhrady, protože je považuji za přehnaně opatrnické a bázlivé, jak jsem se vyjádřil již loni. Nicméně i tak stále považuji pochod za velice potřebnou akci a doporučuji všem, kdo mohou, aby ho podpořili svojí přítomností.

Ignác Pospíšil

18 Responses to III. Pochod pro rodinu

 1. Michal Kretschmer píše:

  Zkušenosti z USA ukazují, že propagace tradiční rodiny nemá dostatečný efekt, pokud se zároveň nevymezí jí odporujícímu registrovanému partnerství nebo „manželství homosexuálů“. Ze zvacího plakátu není nic takového patrno.

 2. Lothar píše:

  Přijde mi,že oproti Polsku je u nás církev taková jakoby ustrašená se proti něčemu razantněji ozvat,vzbouřit…Ale ono to bude dáno nejspíše tím,že narozdíl od jiných zemí jsou v Česku katolíci menšinou,takže nemůžou být tak razantní jako jinde s ohledem na hlubokou sekularitu naší země.Bohužel.

  • MichalD píše:

   Ustrašenost není důsledkem malého počtu věřících, ta tady byla i v době, kdy si biskupové mysleli, že je v ČR 40% katolíků. Ti „ustrašení“ (teď nemyslím jen klérus) by s Vámi ale určitě nesouhlasili, oni se určitě za ustrašené nepovažují. To, co se Vám jeví jako ustrašenost je často jen projevem učení o náboženské svobodě, relativismu, indiferentismu a pozoruhodné představy, že evangelizaci nejlépe prospěje kompromis s Duchem doby a Duchem světa.

   • Lothar píše:

    No myslim si,ze by cirkev mela nadale plnit tu roli pilire a strazce moralnich a tradicnich hodnot a mela by byt v dnesni dobe hlasitejsi,mela by bit na poplach pred zvracenostmi sveta,mela nastavovat zrcadlo ctnosti,idealu a moralnich hodnot jako stit,ze ktereho se budou odrazet utoky Zleho!Sv.Michaeli,oroduj za nas!

 3. Atarahi píše:

  Trochu se mi tahle akce zdá jako málo platný výkřik do tmy (a není to kvůli tomu, že nebojují proti „homosexuálnímu manželství“ jak píše Michal Kretschmer).
  Dle mého v čechách se jakási forma klasické rodiny zatím celkem drží, dokonce mi ani nepříjde, že bychom byli od ní odháněni médii (jako se tomu děje jinde).
  Myslím si, že by křešťané měli vynaložit své síly na něco jiného, lidmi chtěnějšího.

  • MichalD píše:

   Křesťané by měli bojovat za něco lidmi chtěnějšího? Co by to, prosím Vás, mělo být? Nejsme povoláni k tomu, abychom bojovali za věci chtěné Bohem?

  • Teofil píše:

   Myslet, znamená h…. vědět a každý odpor proti kultuře tohoto světa je dobrý.
   Lidmi chtěnějšího,cha,cha.To už tady bylo a je a mnozí to okusili a okoušejí dodnes.

  • Michal Kretschmer píše:

   S tradiční rodinou nejsou v souladu i tzv. faktická soužití muže a ženy (konkubinát) bez nějakého jejich formálního závazku, ve kterých mnohdy vyrlstají i jejich děti. Nevím, že by média hlavního proudu psala proti tomu.

   V některých západních zemích zemích (Spojené království, USA, Australie) jsou v běhu snahy o refefinici maželství a tedy i rodiny, aby zahrnovalo i stejnopohlavní páry. Je jen otázka času, kdy to bude také u nás více aktuální. Kromě toho tzv. registrované partnerství už tu je a je mnoho těch, kdo jej schvalují nebo proti němu nenamítají; rozšířenější média asi bez výjimky.

   • MichalD píše:

    … kdyby jen schvalovali nebo proti němu nic nenamítali, ale někteří by ho dokonce rádi rozšířili (např. předseda MKD zde: http://www.christnet.cz/magazin/clanek.asp?clanek=3692)

   • Michal Kretschmer píše:

    Tomu Jurčíkovu „rozšíření“ registrovanému partnerství rozumím. Dnes je to čistě záležitost protipřirozených sexuálních vztahů. Rozšíření by umožnilo, aby např. dvě starší vdovy mohly žít spolu, pomáhat si, být si oporou v osamocení a přitom měly zákonem dané výhody. Tím by to byl (ve své podstatě, nikoliv v každém konkrétním využití) mravně neutrální institut, kterého by homosexuálové a lesby mohli jen zneužít.

    Naprosto však nemohu souhlasit s tím, že chce Jurčík vykazovat ty, kdo akci chápou a dle toho se presentují (také) jako akci proti pochodu homosexuálů. Jestli je to z jeho strany zbabělost či ještě něco horšího, nevím. Každopádně je to nemístná tolerance a osobně mám za to, že je to důvod se takto reglementované akce nezúčastnit.

   • MichalD píše:

    Já tomu také rozumím, ale souhlasit s tím nemůžu. Tím, že zákon, primárně určený ke kodifikaci protipřirozených sexuálních vztahů rozšíříme i na něco dalšího, z něj neučiníme zákon mravně přijatelný.

    Navíc postoj pana Jurčíka je problematický ještě v jednom ohledu: Myslím, že na tuto situaci lze přiměřeně aplikovat učení encykliky Evangelium Vitae (čl. 73) – konkrétně ve smyslu, že podporovat změnu (byť pozitivní) amorálního zákona je možné jen v případě, že je jasné a všeobecně známé odmítnutí podstaty amorálního zákona dotyčným. Pan Jurčík ale ale ve zmíněném rozhovoru na otázku „Měla by KDU-ČSL v budoucnu prosazovat zrušení zákona o registrovaném partnerství?“ odpovídá „Určitě ne“.

    Další argumenty jsem uvedl zde: http://aktualityhvezd.wordpress.com/2011/08/10/pavel-belobradek-a-petr-jurcik-k-pochodu-pro-rodinu/#comment-10127

  • Rudolf píše:

   Není pochyb, že Hnutí pro život dělá vše pro to,aby si udržela svou politickou nezávislost. Bohužel z obavy, aby jeho akcí
   nezneužily různé extremistické živly ke svému zviditelnění, dochází často k politovánihodným incidentům ještě dříve, než pochod vyrazí mají své historické podhoupí: jka
   Např. pan Ladislav Malý, byl před časem vykázán za policejní asistence organizátorkou paní Rybovou z průvodu. Důvodem byl jím přinesený transparent, údajně nemající souvislost s náplní pochodu. Podobných scén můžeme zaznamenat nejen v HPŽ ale i v Průvodu pro rodinu pravidelně celou řadu, naposledy 13.8. m.r. Pan Jurčík, šéf KDM, zakázal jedněm mládencům z řad evangelíků vystavení jejich transparentu, že prý je na něm: ČR nechce sodomity! Došlo k prudké výměně názorů, a když Jurčík vyhrožoval policií, že nechá tyto mladé lidi vyvést, stáhli se o odešli.
   Po chvíli pan Jurčík nedovolil zástupcům Monarchistů krátký projev, že prý je to moc politické a neaktuální. Po právu se tedy Monarchisté naštvali a odešli. A tak se ptám: Kdo dal panu Jurčíkovi mandát k tomu, aby prováděl cenzuru transparentů účastníků na demonstraci, která nebyla jenom KDM, ale všech zúčastněných?
   http://www.narodnisjednoceni.cz/archiv/20110816.htm

 4. […] normálních lidí, které pořádá Akce D.O.S.T. (začátek v 10:00 u sv. Václava), jednak jde o III. Pochod pro rodinu, který pořádají Mladí křesťanští demokraté a kterému poskytl záštitu Dominik kardinál […]

 5. Bohumil Šourek píše:

  Obávám se, že jádro problému s „Pochodem pro rodinu“ je signalizováno už v názvu MKD. „Křesťanská demokracie“ je prostě oxymóron jako když ho vyšije!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: