Trwam i v Evropském parlamentu

Počátkem června uspořádali polští europoslanci Miroslaw Piotrowski a Zbigniew Ziobro na půdě Evropského parlamentu veřejné slyšení na téma diskriminačních praktik polských orgánů rozhodujících o přidělování licencí na televizní vysílání. Ano, šlo o stanici TRWAM a o odmítnutí její žádosti o licenci pro pozemní digitální vysílání.

Z českých novinářů si akce povšiml jen David Klimeš z deníku E15 a asi jen proto, že o ní psal britský Guardian, jehož zpráva se vlastně licenčního řízení netýkala, protože tento deník se zjevně rozhodl toliko využít příležitost k připomenutí, jaký je zakladatel mediální skupiny kolem Radia Maryja P. Tadeusz Rydzyk „antisemita“, „homofob“ a „xenofob“, a jak se proto od tohoto kněze a od organizátorů slyšení distancují jiní europoslanci z „reformistického klubu“. Deník E15 zprávu doplnil o výroky předsedy frakce ODS Jana Zahradila: „Pozvání pana Rydzyka do Evropského parlamentu jedním z členů frakce ECR je nešťastné. Poslanci ODS se od akce pana Piotrowského distancují právě proto, že mnohé názory pana Rydzyka považují za nepřijatelné.“

A co na slyšení zaznělo? Tak zejména slova ředitelky Nadace Lux Veritatis Lidie Kochanowiczové, která vyvrátila mýtus finanční slabosti své nadace, což bylo pro polskou televizní radu formálním důvodem k nepřidělení licence. O pluralitě polských médií pak hovořil novinář Bronisław Wildstein: Smyslem digitalizace není jen zvýšit kvalitu obrazu, ale hlavně rozšířit nabídku, prohloubit pluralitu. A administrativním rozhodnutím televizní rady došlo k pravému opaku – oligopol, který v Polsku funguje, byl posílen, když licence dostaly dosud neexistující společnosti, které byly založeny prakticky v okamžiku vydání licence a které jsou spojeny s Polsatem a TVN, dvěma ze tří hráčů oligopolu.

Doslova po celém Polsku, v menších i větších městech, se už uskutečnily až statisícové demonstrace na podporu TV TRWAM, počet podpisů pod peticí za přidělení licence se pomalu blíží 2,5 milionu, samostatně se pro přidělení vyslovily i samosprávy na úrovni vesnic, měst i krajů, které reprezentují 14 milionů Poláků.

Ale podle polské televizní rady nemá devět katolíků z deseti Poláků nárok na katolickou televizi. „Děje se křivda,“ říká předseda konference polských biskupů arcibiskup Józef Michalik: Za komunistů byli kněží vražděni, ale i dnes nás svět nenávidí. Deset stanic stejného druhu licenci obdrželo, jen katolická ne.

A je to vlastně logické. Co by vysílala? A bylo bylo to v zájmu světa? Arcibiskup Michalik nedávno v jedné promluvě hovořil o mravní a sociální krizi, která sužuje zemi, o potřebě nové evangelizace, o potřebě vytvářet katolické skupiny ve všech farnostech. Na něco takového že by ta katolická televize měla dostat licenci?

Tomáš Beran

Související články:

„Nie dopuścimy do wygnania Chrystusa z Polski“

Boj liberálů proti Církvi v Polsku: Proč byla odmítnuta licence katolické televizi Trwam?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: