Poznámka k odvolání ministra Pospíšila

Jiří Pospíšil

Českou republikou otřásá poprask nad odvoláním ministra Pospíšila. Několik lidí se mne ptalo, co na to říkám. Přiznám se, že jsem je dost zklamal, když jsem řekl, že mne to příliš nezajímá, protože na tom zas až tak nesejde. Je to jen zajímavý doklad toho, jak hluboko jsme klesli jako stát, jak hluboko klesla česká pravice. Nicméně pokud už vás to zajímá, je užitečné a správné sledovat toto dění v širších souvislostech…

Není to tak dávno, co byl lapen David Rath (s velkým přispěním paní zástupkyně Bradáčové). Vláda jásala (jak by taky ne, velmi se jí to hodilo) a snažila se z toho udělat důkaz nezávislosti policie a jejího nekompromisního přístupu padni komu padni. Což je samozřejmě nesmysl. Jak ukázal případ Drobil a v současnosti ukazuje případ Parkanová, pokud jde o vládní politiky, je jakákoliv snaha policie a státních zástupců o jejich vyšetřování a stíhání naprosto nežádoucí. Samozřejmě s výjimkou případů, kdy si klíčové osoby vlády přejí někoho zlikvidovat – viz Věci veřejné.

Je jasné, že ministr Pospíšil nebyl odejit kvůli financím svého rezortu. Jednak je to věcný nesmysl, jednak kvůli tomu se neodvolává takto superbleskově. Hrozba nepohodlného jmenování Bradáčové je logické vysvětlení. Bylo by ale naivní vidět v Pospíšilovi a Bradáčové spasitele dnešní situace. Pospíšil není žádný světec, byť v Nečasově vládě představoval člověka nadprůměrně kompetentního a čestně jednajícího. A Bradáčová? To je státní zástupkyně, co „lapila Ratha“, čili která udělala něco, co se vládě strašlivě hodilo a na čemž mohla i u veřejnosti jedině vydělat. To je důkaz vysokých schopností, ne vysoké morálky. Tu dokládá až ochota dělat věci nepopulární.

Připomněl bych lidem jednu zásadní věc: Bradáčovou briskně podpořila TOP 09, kterou vede ministr Kalousek schovaný za podřimujícím Schwarzenbergem. To není dobré vysvědčení. Tato země bude polomafiánským státem, kde se všechno rozkrade, dokud nezavřou právě pana Kalouska. Nebo dokud ho neskolí stařecká demence či neumře sešlostí věkem, protože zavřít ho se hned tak nepodaří. Pokud si tento pán myslí, že by se mu jmenování Bradáčové hodilo, pak je to pádný argument v její neprospěch. I když je samozřejmě možné, že je to jen PR mlžení.

Je mimořádně naivní věřit, že by zlepšení situace této země přišlo skrze kteroukoliv ze stran ve Sněmovně. Je mimořáně naivní přikládat ministru Pospíšilovi a jeho odvolání větší význam, než jim přísluší.

Ignác Pospíšil

17 Responses to Poznámka k odvolání ministra Pospíšila

 1. Tomáš Beran píše:

  „Případ Drobil“ ukázal nežádoucnost? A jakpak?

  • cinicius píše:

   No, byl to klasický případ, jak ODS umí nátlakem na policii a státní zastupitelství „uhasit“ i pádně podložené obvinění…

   • Tomáš Beran píše:

    Jakpak? Kdo, kde, kdy, co?

   • cinicius píše:

    I když to snad není potřeba. Celý národ slyšel nahrávku, z níž každému normálnímu člověku vyjde, že Drobil požaduje zničení důkazů o korupci na svém ministerstvu a nabízí za to post náměstka. A co z toho bylo? Nic…

   • Tomáš Beran píše:

    „Pokud máte něco, co dokazuje něco, co má nějakou trestněprávní odpovědnost, tak buď s tím zajděte na nejbližší policii, a nebo to zničte. V opačném případě to zničí vás. To říkám úplně otevřeně. Nevím, co máte nahraný, mně je to jedno prostě. Pokud se mně týče, ode mě nikdo jiný mandát než standardní řešení bohužel někdy nestandardních situací, tak jak to v politice bývá, tak neměl a nemá. Ale já mám-li mít důvěru v někoho, tak já bych si v životě nepořídil ničí nahrávku, v životě.“

    Jo, takhle mluví korupčník jak Brno…

   • cinicius píše:

    Zapomněl jste to pokračování, kde mu nabízí post náměstka, přičemž i hodně podprůměrně inteligentní člověk pochopí, kterou ze dvou zmíněných možností je třeba vybrat, aby se post náměstka reaizoval. Navíc i zcela izolovaná věta “Pokud máte něco, co dokazuje něco, co má nějakou trestněprávní odpovědnost, tak buď s tím zajděte na nejbližší policii, a nebo to zničte.“ rozhodně není v pořádku.

    Čili ano, takto mluví inteligentní lump a korupčník jak Brno…

   • Tomáš Beran píše:

    Já znám tu nahrávku, dost možná se tím liším od těch deseti milionů lidí „celého národa“, kteří ji prý slyšeli, a stále nemám důvod přestat důvěřovat Pavlu Drobilovi, že není korupčník.

   • MV píše:

    Ano, nátlak odéesky na policii a justici je znám od devadesátých let. Osobně mi jeden očitý svědek popsal situaci na tehdejším Městském soudu v Praze, kdy jisté kauzy museli být rozhodovány dle přání radních ODS.

 2. David (@d_mcka) píše:

  „představoval člověka nadmíru kompetentního a čestně jednajícího“
  nepsal jste nedávno náhodou o exekutorech jako o státem licencovaných zlodějích? Od koho myslíte, že mají licenci? :-)

  • cinicius píše:

   Omlouvám se, upsal jsem se, opravil jsem to na nadprůměrně… Podotýkám, že se jedná o nadprůměrnost ve srovnání s ostatními členy Nečasovy vlády, nikoliv nadprůměrnost absolutní.

  • Michal Semín píše:

   Ano, to je vcelku přiléhavý komentář. Lidé, kteří poměry v ODS dobře znají, by jen potvrdili, že Pospíšil, krytý Jurečkem, patří k těm nejcyničtějším politikům.Všimněte si, kdo všechno pro Pospíšila pláče – Schwarzenberg, havlisti, Liška, Janeček a samozřejmě „nezávislá“ média, v čele s ČT. Ano, tou ČT, s jehož ikonou Moravcem sdílí Pospíšil nejen názory, ale i lože. V ODS se chystal puč na Nečase, podporovaný Pospíšilem, který měl do čela strany katapultovat dalšího prosodomitu Svobodu. Nečas udělal to, co udělat musel. Bohužel jako obvykle úplně blbě, lživě a celkově nepřesvědčivě.

   • Lothar píše:

    Tzv.pravice či levice u nás,to je prašť jak uhoď,všechny tyhle strany jedou v liberálním duchu,takže až na pár věcí ono je to v podstatě jedno kdo vyhraje volby.

   • Jan píše:

    Souhlasím a chtěl bych ještě dodat jeden postřeh ohledně „krvavých střetů“ mezi Pravicí a Levicí: Tak se nám po roce devadesát politická scéna pěkně rozvrstvila na Pravici, Levici a Střed a taky na „nepolitické politiky“. „Havlisty“ bych zatím pominů, neb je to kapitola sama pro sebe, ale podívejme se na etablované politické strany, které ve svých názvech vyznávají ze svého ideového směřování.A právě tady je kámen úrazu, protože ony proklamované ideje jsou jen pro veřejnost.Kdepak se asi pravicoví matadoři naučili bíti pravicovými a kdepak nasávali ony ideje pravicovosti?A totéž platí o demokratické levici.Všichni tito pánové vyrůstali za šedivého socialismu a budovali své pracovní a sociální vztahy a kontakty.A najednou , svete div se, on je tu Pravičák, tu levičák.Tenhle přísahá na Keynese, tamten zase na Friedmana či Miltona.A jak tak koukám na ty pány a dámy kterak se bijí za demokracii a volný trh a rovné příležitosti pro každého, maně mě napadá otázka, kdepak se asi vzala tato naše elita? Pravice i Levice je možná artefakt minulého století, ale v dnešní době bych naše i evropské elity nazval zkorumpovanými technokraty, kterým jde jen o moc a prebendy.Pravicové a levicové ideje je jen hra s voliči.V otázkách kšeftu a moci a koryt si obě strany velice dobře rozumí a já nevidím mezi nimi žádného rozdílu.Jsou to jen ti samí šedí človíčci ze starého socialistického režimu,kteří dostali příležitost jako při každé revoluci či společenské změmě.

 3. Václav píše:

  A já to pořád říkám – volme ty lidovce. Přes všechny oprávněné i neoprávněné výhrady a propagandu proti nim. I když zas příště před volbami udělá česká pravice pár populistických gest pro každého. Od sodomitů až po hnutí prolife.
  Možná je to ale takhle přeci jenom lepší, co Bůh činí dobře činí. Nikdo na ně nemůže nic házet (doufejme), když nejsou u moci, i když u nás prý často může za zákony ten kdo je nevydává. Od sodomitů až po opozici. A nehrozí jim zatčení, nebo vydírání pod hrozbou zatčení. Současná situace je jen slabým odvarem toho jak komunisti vyhráli volby v roce 1946. Nicméně jistá podobnost tady je.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: