Prokop, Cyril a Metoděj

Místní církev dnes a zítra slaví dva velké svátky. Dnes, 4. července, si připomínáme sv. Prokopa (+ 1053), zakladatele a prvního opata sázavského kláštera, který je patronem Čech, a zítra sv. Cyrila a Metoděje, slovanské věrozvěsty a patrony Moravy a Evropy.

Mějme na paměti a v úctě tyto velké osobnosti katolické tradice, a to tím spíše, že někdy můžeme mít pocit, že první je pozapomenut a druzí při oficiálních oslavách ustupují do pozadí i s tím, co hlásali.

A děkujme Bohu, že dnes již máme díky několika statečným kněžím mnohem více příležitostí, než dříve, vzpomínat na tyto osobnosti při nezvulgarizované katolické mši.

Ignác Pospíšil

20 Responses to Prokop, Cyril a Metoděj

 1. Teni píše:

  Tomu říkám oslí můstek par excellence, bravo!

 2. poutní program(y) píše:

  Svatoprokopská pouť letos

  Středa 4.7. svátek sv. Prokopa – malá (kněžská) pouť

  8:30 mše sv. kolínského vikariátu

  10:00 modlitba sv. růžence

  10:30 mše sv. – kněžská pouť

  Sobota 7.7. pěší pouť z Chotouně do Sázavy

  7:00 odchod z Chotouně

  17:00 mše sv. v kostele

  18:00 křížová cesta ve Svatoprokopské brázdě

  20:00 začátek celonoční adorace

  Neděle 8.7. velká pouť ke sv. Prokopu

  6:00 zakončení adorace svátostným požehnáním

  10:00 modlitba sv. růžence

  10:30 slavná poutní mše svatá – celebruje Manuel Lobo

  (jestli budou sloužit sv. liturgii také řeckokatolíci, nemám tušení)

  Jinak

  Bohoslužba na Velehradě 5. července 2012

  Apoštolský exarchát Řeckokatolické církve v ČR srdečně zve poutníky a účastníky Dnů lidí dobré vůle 2012 na byzantsko-slovanskou liturgii sv. Jana Zlatoústého, kterou bude celebrovat Mons. Milan Hanuš, generální vikář Apoštolského exarchátu. Liturgie se bude konat dne 5. července 2012 v 15 hodin v bazilice na Velehradě

  Pax

  Jan

  • Josef Bartoň píše:

   Velmi mne mrzí, že na Sázavě (v souvislosti s neblahou epizodou podivných pseudobaziliánských mniších bratrů na Sázavě v nedávných letech) se úplně přestala sloužit slovanská mše západního obřadu (hlaholská mše).
   Pokud už se tam vůbec slouží církevněslovanská, pak vždycky jen východní (Jan Zlatoústý), navíc v rusínské variantě.
   Nedalo by se něco udělat pro oživení hlaholské mše? Vždyť máme pěkný misál Tkadlčíkův (tištěný v hlaholici i v přepisu do latinky, takže kněz se nemusí učit abecedu), v solidní české variantě církevní slovanštiny, „filologicky posvěcené“ předními slavisty (můj profesor Radoslav Večerka Tkadlčíka vždycky velmi chválí).

   • Pan Contras píše:

    Pokud už se tam vůbec slouží církevněslovanská, pak vždycky jen východní (Jan Zlatoústý), navíc v rusínské variantě.

    Tak to mně významně těší.

   • :) píše:

    Hlaholskou Mši tam každoročně slouží P. Tomáš Stritzko, takže, pane Bartoni, není problém se zúčastnit. Letos bude opět. Viz http://www.fsspx.cz – svatoprokopská pouť.

   • Josef Bartoň píše:

    Ad :-)
    „Hlaholskou Mši tam každoročně slouží P. Tomáš Stritzko, takže, pane Bartoni, není problém se zúčastnit. Letos bude opět. Viz http://www.fsspx.cz – svatoprokopská pouť.“

    – Beru jako pozitivum, že lefebvristé nezapomínají na slovanskou římskou mši.
    Na druhou stranu – pro normálního římskokatolíka je problém přinejmenším s přijímáním svátostí od kněze, který má zatím stále -jakožto lefebvrista- (do doby, než se jejich biskupové opravdu řádně spojí s římskou církví) podle všeho vpodstatě status „clericus vagus“. A to odhlížím od matení a pohoršení maličkých („byl na lefebvrovské mši, tak to bude v pořádku, když k jejich knězi půjdu ke zpovědi“ – což je dle mého soudu vážný omyl, protože patrně nemají zpovědní jurisdikci, takže mohou platně zpovídat jen v nebezpečí života).

 3. honzah píše:

  Cyril a Metoděj mají svátek 14. 2., mám tedy brát 5. 7. jako prokázané datum jejich příchodu? Anebo bylo datum účelově vybráno, aby se podařilo zastínit Jana Husa?

  • vonrammstein píše:

   To je, pokud vím, datum úmrtí Konstantina.

  • re: 5. července... píše:

   Domnívám se, že šlo o to, že v únoru je zima a tak velký svátek byl určen v českém království, aby mohl býti náležitě oslaven. Tehdy se ještě putovalo pěšky, ne v autocarech:)

   Idea, že jde o jakési nahrazení, či konkurenci Jana Husa vypadá lákavě, ale nějak to nehraje. V 19. století katolíci Jana Husa jistě neuctívali poutěmi a evangelíci v podstatě poutě k lidem, považovaným za svaté, také nějak moc nemuseli…:)

   Jan

   • Josef Bartoň píše:

    Pravděpodobně šlo opravdu o to, aby se do „sousedství“ Husovy připomínky dostalo něco „českého a katolického“ (co je na tom špatného?). Zároveň se jistě hodilo, že je to čas letní, který je výhodný co do počasí a není v postní době (pravoslavní slaví C+M – pokud vím – 24. května).

  • :) píše:

   14. 2. je svátek v římské církvi až po destrukci Pavla VI. Jinak 5. července byl od r. 1880 do 1886, pak se přesunul na 7. červenec a tam byl až do zmiňované destrukce. České a slovenské země si podrželi 5. červenec. Připomínka Jana Husa se u nás vůbec neslavila. Připomínala si ho pouze hrstka lidí. Až prvorepublikový zednáři a antiklerikálové typu Masaryka Husa vytáhli a udělali z něj národního hrdinu. Zcela v tomto duchu se nesly oslavy r. 1915, kdy si Masaryk protizákonně nechal na Hradě vyvěsit vlajku s kalichem a antikatolické zaměření oslav Jana Husa v republice, kde se 70% lidí hlásilo ke katolické Církvi, bylo takové, že papežský nuncius na protest opustil Československo a už se sem nevrátil… Dnes se místo toho naši arcibiskupové s husity schází, pouští je kázat do sv. Víta a budou jim pomáhat s oslavami. Že by v tom měl prsty opět onen spolek, v kterém členství bývalo trestáno automatickou exkomunikací?

 4. honzah píše:

  Kupodivu tu mou odvážnou spekulaci shodou okolností někdo rozvinul, i když je to asi poněkud pakůň…

  http://cesak.blog.idnes.cz/c/276661/Pravda-nas-pry-osvobodi.html

 5. kdo byl opravdu poněkud pozapomenut píše:

  Minulou sobotu jsem se účastnil poutě do sv. Jana pod Skalou. (byl jsem pozván, šlo o osobní věc – abych nepohoršil anitiekumenu:).

  Šlo totiž o pouť pravoslavných věřících. Velice mě překvapila široká účast, připadal jsem si jak někde na Slovensku. Autobus z ciziny…..Shrnuto – jinověrci a cizinci putují k sv. Ivanu Českému poustevníkovi.Pro nás katolíky je to pouze „místní úcta“, žádné velké národní oslavy se nekonají. Proč? Svatoivanskou ikonu (upozorňuji, že jde opravdu o Ivana Českého z Charvát:), lze najít i v Sankt Petěrburgu….

  Nevadí mi, že pravoslavní uctívají sv. Ivana Českého. Jako Čecha mě také potěší, když spousty cizinců jedou přes půl Evropy, aby uctili našeho milého, ne příliš známého Jana.:)

  Jenže – katolíci by měli „přidat“. Což takhle posílit a rozšiřovat tuto úctu!

  Pax

  Jan

 6. VlaM píše:

  Ignáci, proč Vám vadí moje poznámka o bratrech Konstatntinovi a Metodějovi, že neuznávali Filioque a nevěřili v očistec? Je to historická skutečnost a tvořilo to součást obvinění od německých biskupů, z něhož se museli hájit u Svatého stolce. Přiznám se, že nevím, jdou-li známy argumenty jejich obhajoby, ale tipuji, že tím největším asi byly tehdy ostatky svatého papeže Klimenta. :-/

  • cinicius píše:

   Nevím, jak probíhal spor před Svatým stolcem, nicméně před ním se hájili a obhájili.

  • re: očistec a křesťanský východ píše:

   Očistec, purgatorium, telonia, strazeň….Pravoslavný východ prý nevěří v očistec….Přitom se všude konají panychidy za zemřelé. Pravoslavný theolog je schopen tvrdit, že očistec neexistuje, ale jinde hovořit o tom, že duše člověka po smrti, pokud je spasena, prožívá utrpení za své neodčiněné(lehké) hříchy, kterou nazývá „strazeň“….

   Jinak – držme se našich pramenů. Abychom na přímluvu svatých Cyrila a Metoděje byli věrně oddáni apoštolskému stolci. (t. j. papežovi). Východní oddělení bratři interpretují mnohé jinak…bohužel.

   Pax

   Jan

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: