MONOS: Prohlášení k toleranci výtržnictví

Důsledky obdivu našeho ministra zahraničí Karla Schwarzenberga k ruské anarchistické skupině Pussy Riot, pobloudilci dnešního světa považované za bojovnice za demokratická práva v Rusku, se dostavily dříve než jsme tušili.

Tuto neděli narušila chrámový prostor v průběhu dopoledních bohoslužeb skupina českých napodobitelů, obdivujících tyto ruské vulgární „umělkyně“. Je samozřejmé, že i oni si vybrali ke své performanci nejposvátnější prostor českého státu, chrám sv. Víta, Vojtěcha a Václava na Pražském hradě. Bez jakékoli úcty k probíhajícímu obřadu začali vykřikovat „Vévodo české země, zbav nás Nečase a svatého Duky“. Při oficiální podpoře tak vysoko postavených osobností jako je zmíněný ministr zahraničí, ale i osobností doposud široce respektovaných, jako biskup (sic!) Václav Malý, popř. zpěvačka Marta Kubišová je atmosféra v České republice samozřejmě jiná než v Rusku. Nekonalo se tudíž žádné zatčení; skupina byla policií vyvedena a ta mohla pokračovat ve svém protestu před katedrálou. Znamená to snad důkaz vyšší demokracie u nás?

My si to nemyslíme. Celá situace podle nás indikuje spíše konec demokracie. Demokracie zažívající poslední křeče před nástupem naprostého anarchismu a vlády lůzy. V Rusku si s tím dokázali zatím poradit, u nás už zřejmě není síly, jež by se ulici vzepřela.

Očekáváme nyní další obdivný výrok pana Schwarzenberga, tentokrát směrovaný k našim „bojovníkům za demokracii.“

Jsme zvědavi, jakým způsobem podpoří naše vlastní anarchisty a povzbudí je k dalším akcím.

Jsme zvědavi, jak vysvětlí svůj postoj k církevním restitucím, když v chrámu pokřikující výtržníci se jednoznačně postavili proti nim.

A tento člověk se údajně prohlašuje katolíkem!

Snad by měl spíše v rámci konzistentnosti podat v parlamentu návrh na vypuštění paragrafu 358 o výtržnictví z trestního zákoníku. Nedovedeme si totiž představit, na jaký čin by měl být odstavec aplikován, jestliže toto jeho hrubé porušení na posvátném místě je tolerováno.

Kam se poděla šlechetnost tohoto knížete?

Dodatek 1:

Trestný čin: Výtržnictví – § 358 trestního zákoníku, hlava X. (trestné činy proti pořádku ve věcech veřejných)
(1) Kdo se dopustí veřejně nebo na místě veřejnosti přístupném hrubé neslušnosti nebo výtržnosti zejména tím, že napadne jiného, hanobí hrob, historickou nebo kulturní památku, anebo hrubým způsobem ruší přípravu nebo průběh organizovaného sportovního utkání, shromáždění nebo obřadu lidí, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.
(2) Odnětím svobody až na tři léta bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1
a) opětovně, nebo
b) jako člen organizované skupiny.

Dodatek 2:

Výroky K. Schwarzenberga k rozsudku nad Pussy Riot:
„Velice vás obdivuji. Držte se. Rusko získá svou důstojnost a svobodu. Všichni na vás myslíme.“
„Pokouším se je podpořit, poněvadž ty holky jsou opravdu báječné, já je opravdu obdivuji. Je dobré upozornit ruské politiky, že někoho zavřít kvůli představení je v dnešní době opravdu poněkud mylné.“

MONOS

7 Responses to MONOS: Prohlášení k toleranci výtržnictví

 1. Jan píše:

  Jen bych dodal, že katedrála je také hrobkou českých králů a jiných osobností. takše výtržnost byla páchána taktéž na hřbitově… Hanobení hrobů to není, ale slušní lidé to nedělají.

  • Prokop píše:

   Ptáte se: „Jakým způsobem podpoří výrok pana Schwarzenberga naše vlastní anarchisty a povzbudí je k dalším akcím ?“ Odpověď na sebe nenechala dlouho čekat, viz

  • Jeden píše:

   Tak doufám, že se jich zedn… tedy knížepán zastane také.

 2. Jan. píše:

  „Ještě jednou, za malou chvíli, otřesu nebem i zemí, mořem i souší; otřesu všemi národy, přijdou skvosty všech národů, slávou naplním tento dům – praví Hospodin zástupů…… vydržme, Omnia tempus habent….diakon Jan.

 3. Laurentius píše:

  Trapné je také, že policista, který je z katedrály vyváděl, si pak s nimi přátelsky podiskutoval a, jestli jsem to dobře zaslechl, řekl, že je na jejich straně, že taky nevěří. On přece, jako orgán spravedlnosti nemůže být na ničí straně…

 4. jjstodola píše:

  Výroky K. Schwarzenberga k rozsudku nad Pussy Riot:
  “Pokouším se je podpořit, poněvadž ty holky jsou opravdu báječné, já je opravdu obdivuji. Je dobré upozornit ruské politiky, že někoho zavřít kvůli představení je v dnešní době opravdu poněkud mylné.”

  Navrhuji udělat představení u Schwrzenberga v obýváku, vlastně v hodovní síni.

 5. Josef píše:

  Myslím, že se jasně ukazuje, jakou chybu udělal pan kardinál Duka, když ustoupil a katedrálu nechal státu. Ukázal prst a přijde o celou ruku. Jsme svědky další mediální masáže, jak katolická církev ohrozí bezpečnost hradu, když ji budou vráceny budovy kolem katedrály, jak hrozí privatizace hradu… Vlastnické právo k nemovitosti je jediná záruka, že kostely nebudou znesvěcovány. Samozřejmě pokud to kněží nebudou tolerovat, což se děje při Noci kostelů, koncertech a jiných akcích.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: