Rozhlédnutí 2012/09/09

Sv. Ludmila se sv. Václavem

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, které bude dnes výjimečně zredukováno jen na výhled do dalšího týdne a stručné domácí zpravodajství.

Je patnáctá neděle po Svatém Duchu. Ze svátků a památek v průběhu týdne připomínám zejména památku Jména Panny Marie (12), Povýšení sv. Kříže (14) a Panny Marie Sedmibolestné (15). Příští týden otevře šestnáctá neděle po Svatém Duchu, na niž připadly oslavy památky sv. Ludmily a Den církevního školství.

Připomínám akci Jihlavský pochod pro život (10) a přednášku CENAPu, kterak mluvit s malými dětmi o sexualitě (12).

Tentokrát bych ohledně pronásledování křesťanů obrátil Vaši pozornost na naše bratry, kteří se ocitli v pekle tzv. „arabského jara“. Pamatujme na ně ve svých modlitbách.

České zpravodajství

Vláda premiéra Nečase je na pokraji rozpadu. Nejdříve šestice poslanců ODS nepodpořila zvýšení DPH, následně LIDEM prohlásili, že dokud zvýšení DPH nebude schváleno, nepodpoří církevní restituce. Mé podezření, že restituce nakonec opět z nějakého důvodu neprojdou, se začíná naplňovat. Zatím to vypadá, že jejich schvalování je pohřbeno nejméně do zimy, kdy by se mělo hlasovat o zvýšení DPH, které Nečasova vláda spojí s žádostí o důvěru.

KDU-ČSL i další strany zuří nad neférovými kritérii Radiožurnálu, pokud jde o zvaní představitelů stran kandidujících v krajských volbách do předvolebních debat. Více ZDE.

MKD si volilo nové vedení, předsedou zůstal Petr Jurčík. Podrobnosti ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

9. září, neděle – je patnáctá neděle po Svatém Duchu. Připomínáme si památku sv. Gorgona Římského, mučedníka, a jezuitského misionáře Petra Clavera (1580-1654). V Českých Budějovicích bude poprvé sloužit mši otec Luděk Čekavý, FSSPX. KD Metropol, začátek v 10:00.

10. září, pondělí – Církev si připomíná památku slavného kazatele sv. Mikuláše Tolentinského (1245-1305). Před 390 lety byli u Nagasaki umučeni bl. Karel Spinola, Šebestián Kimura a jejich 50 druhů, na které taktéž vzpomínáme. V Jihlavě v 15:30 započne III. Jihlavský pochod pro život. Podrobnosti ZDE.

11. září, úterý – Církev si připomíná sv. Prota a Hyacinta, mučedníky…

12. září, středa – Církev slaví památku Jména Panny Marie a sv. Kvida z Anderlechtu. V Brně CENAP pořádá přednášku a diskusní večer na téma Sexualita a jak o ní s dětmi hovořit. Více ZDE. Nutnost přihlásit se předem.

13. září, čtvrtek – před 230 lety se narodil Václav Michal Pešina z Čechorodu (1782-1959), český jezuitský kněz a spisovatel.

14. září, pátek – Církev slaví Povýšení svatého Kříže. Před 65 lety se narodil bl. Jerzy Popiełuszko (1947-1984), polský kněz a mučedník.

15. září, sobota – Církev slaví památku Panny Marie Sedmibolestné.

16. září, neděle – je šestnáctá neděle po Svatém Duchu. Slavíme památku sv. Ludmily, mučednice a babičky sv. Václava. Zároveň je Den církevního školství.

Ignác Pospíšil

5 Responses to Rozhlédnutí 2012/09/09

 1. José píše:

  Na církevních restitucích si vyláme zuby asi každá vláda kromě soc dem, protože ti nebudou dělat nikdy nic.
  Já osobně jsem však k církevnímu majetku poněkud skeptický. Obávám se totiž, že mnohé farnosti a řády o něj brzy přijdou, protože se na ně nabalí různí zlatokopové, či další jiné pijavice.
  „Skvělým“ příkladem je farnost v Trmicích, či nebohé sestry Voršilky. Těm spravovala majetky podloudná firma, která z nich vyždímala desítky milionů, pak je zastupoval právník, který je okrádal taky a aby toho nebylo málo, tak v současnosti se na ně nalepila další firma, která z nich tahá peníze taky, i když už ne tak nestydatě. Aspoň prozatím. Ale v každém případě to bude firma poslední, Voršilek je už jen pár…
  A vím, že stejné zkušenosti má snad každý řád a každá druhá, či třetí farnost.

  • MichalD píše:

   Vaše obavy jsou opodstatněné, ale jak už tu bylo mnohokrát diskutováno, restituce jsou otázka spravedlnosti, nikoliv nějakého kalkulu o vhodnosti té které historické situace pro jejich provedení. Pokud k nim dojde nyní, stane se tak z Božího dopuštění se všemi důsledky.

 2. MichalD píše:

  Rád bych upozornil na dobrý (a velice potřebný) článek „Podávání Nejsvětější svátosti na ruku a otázka poslušnosti“: http://goo.gl/LThG7

  Protože na blogu Lignum vitae nelze komentovat, dovolím si připojit poznámku k článku zde: Mezi jinak velmi dobrými argumenty článku postrádám zmínku o instrukci Redemptionis Sacramentum (2005). Podle mojí laické interpretace čl. 92 RS („Pokud hrozí nebezpečí znesvěcení, ať se svaté přijímání nepodává věřícím na ruku.“) může každý kněz legitimně odmítnout podávat na ruku s odvoláním na tento dokument. Já vím, že se tak dostane do rozporu s „výzvou“ ČBK (a v brněnské diecézi konkrétně s pastýřským listem otce biskupa z r. 1998), pak se musí ale sám rozhodnout, zda být poslušný svého biskupa nebo Svatého stolce (a zdravého rozumu, podle kterého by měl každý kněz svatokrádežím bránit).

 3. Jména Panny Marie - 12. 9. píše:

  Dnes slavíme Jméno Panny Marie….

  Pamatuj, Láskyplná Panno Maria,
  že od věků nebylo slýcháno,
  abys opustila toho,
  kdo se utíkal pod Tvou ochranu,
  kdo vzýval Tvou moc,
  kdo prosil o Tvou přímluvu.
  V této důvěře se také já k Tobě utíkám,
  Panno panen a Matko,
  k Tobě přicházím, před Tebou stojím,
  já kající hříšník.

  Dobrá Matko Vtěleného Slova,
  neodvracej se od mých slov,
  ale slyš je a vyslyš.
  Amen.

  („memorare“ sv. Bernarda)

  Pax et bonum

  Jan

 4. 15. 9. Panna Maria Sedmibolestná píše:

  Sedmibolestná Panna Maria. Nezapomeňme modlitbou podpořit Slováky. Patronka Slovenska. Šaštín, 2012. Vzpomínáme, jakou posilou byly pro nás katolíky tyto poutě v době totality. Kéž i dnes.

  http://www.bazilika.sk/plagat-narodna-put-v-sastine-2012/

  (v Praze.- jděme do Lysolaj)
  http://www.moniales.praha.op.cz/stranky/aktuality_c.html

  Pax et bonum

  Jan

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: