Památka Panny Marie Sedmibolestné

Sedm bolestí Panny Marie

„Ty si Mať dobrotivá, Patrónka ľútostivá, oroduj vždy za náš národ u svojho Syna!“

Dnes Církev slaví památku Panny Marie Sedmibolestné, která připomíná bolesti a utrpení, kterými musela Panna Maria za svého života projít. Tento svátek je den rozjímání nad bolestí a láskou Panny Marie a jejím podílu na Kristově Oběti, proseb o její přímluvu a proseb za odpuštění urážek, jíž se jí od lidí dostává.

Pro Čechy i Slováky má tento svátek specifický význam:

Češi ho v jistém smyslu dali světu, byť tedy ne způsobem, na který by mohli být zrovna hrdí. Přestože zmínky o Panně Marii (Sedmi)bolestné a úctě k ní jsou známy už ve 12. století, ve všeobecnou známost se dostala až v 15. století, kdy držení této památky bylo mimo jiné chápáno jako odčinění a prosba za odpuštění bezbožného řádění a svatokrádeží, které páchaly bandy husitů. Je to zajímavá připomínka, že Bůh dokáže i Zlo přinutit, aby nakonec posloužilo Dobru.

A Slováci? Panna Maria je hlavní patronkou Slovenska, 15. září se tedy na Slovensku slaví státní svátek spojený s národní poutí do baziliky Panny Marie Sedmibolestné v Šaštíně-Strážích. Je třeba dodat, že tento svátek je extrémně nepopulární u slovenské levice a ne náhodou by jej socialistický premiér Fico při své plánované redukci svátků rád zrušil. Nebo je důvodem to, že slovenští levicoví poslanci propadli, když se jich novináři ptali, co Slovensko 15. září vlastně slaví (vizte ZDE)?

Slovo Sedmibolestná odkazuje na sedm v Bibli zmíněných bolestných událostí ze života Panny Marie:

1) Simeonovo proroctví

2) útěk do Egypta

3) ztráta Ježíše

4) setkání s Jěžíšem nesoucím kříž

5) ukřižování Ježíše

6) sejmutí Ježíšova těla

7) ukládání Ježíše do hrobu

Doporučuji:

Panna Maria Sedmibolestná (Katopedia)

Památka Panny Marie Bolestné (IsJ)

Ignác Pospíšil

3 Responses to Památka Panny Marie Sedmibolestné

 1. nino píše:

  Presne tak. Ja osobne nechapem, preco vlastne nasi socialisti chcu rusit cirkevny sviatok, ked tam maju cely rad sekularnych sviatkov, ktore mozu zrusit, ked uz chcu, a pri ktorych by nebol problem, ved dokonca preco by sa sekularny sviatok musel slavit po krestansky, teda ze sa nemoze pocas neho pracovat..
  Takisto je zavazne, kedze sviatok je, myslim, zahrnuty vo Vatikanskej zmluve, ze sa kvoli tomu preskumava tato zmluva.
  No, smutne to vyzera s nasou politikou z pohladu krestana. Vlada nic, opozicia v podstate nic :(
  aspon dufam, ze v Cesku sa podari panovi Karasovi kandidatura na prezidenta, to by bolo skvele.

 2. P. Jan Špaček píše:

  Tuto píseň k „Sedembolestnej“ mám velice rád – zvláště když se tato slova dají vztáhnout i na těžče zkoušený národ český, moravský a slezský. Viz moje homilie k této památce:

  http://www.farnost-recice.cz/clanky/duchovni-slovo/promluvy-na-nedele–slavnosti-a-vyznamnejsi-svatky/pamatka-panny-marie-bolestne.html

 3. Václav píše:

  Poslední dobou se začínají objevovat v obchodech s devocionáliemi speciální růžence se 7×7 Zdrávasy a medailkami které znázorňují sedm bolestí naší Matky. Tento růženec vzniknul v řádu servitů a schválilo ho a doporučilo během staletí několik Svatých Otců. Dá se na něm modlit i Růženec ke krvavým slzám Panny Marie. Existuje i růženec sedmiradostný, na jehož vzniku se kdysi podílel jeden mladý františkán.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: