Rozhlédnutí 2012/10/14

Sv. Lukáš Evangelista

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden zahajuje 20. neděle po Svatém Duchu. V týdnu si připomínáme svátky a památky sv. Terezie od Ježíše (15), sv. Hedviky Slezské (16) a sv. Lukáše Evangelisty (18). Příští týden otevře 21. neděle po Svatém Duchu.

Z akcí připomínám především pro-life konferenci Nejmenší z nás a Prezidentské hovory (obojí 18) a 2. kolo senátních voleb (19-20).

Ve věci pronásledování křesťanů doporučuji vašim modlitbám křesťany Středního východu, jakož i nešťastníky, kteří je pronásledují.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Domácí

V ČR proběhly volby do krajů i první kolo voleb senátních. Dominovala jim levice. Podrobnosti ZDE.

Bylo blahořečeno 14 pražských františkánských mučeníků, povražděných protestantskou lůzou v roce 1611.

Zahraniční

USA: V USA pokračuje předvolební klání a boje okolo Obamovy zdravotnické reformy. Po duelu Romneyho a Obamy se v první předvolební debatě střetli i Ryan a Biden. Biden si vedl mnohem lépe než Obama, nicméně Ryan byl přece jen lepší. Podrobnosti anglicky ZDE, ZDE či ZDE.

Kanada: Ontarijská ministrině školství šokovala křesťany, když prohlásila, že ani církevní školy nesmějí dětem říkat, že potrat je nemorální, protože to podle ní je zákonem zakázané šíření „nenávisti k ženám“. Církev tuto interpretaci nechvalně proslulého zákona odmítá a tvrdí, že její právo vyučovat žáky v rámci katolické morálky chrání kanadská ústava. Podrobnosti anglicky ZDE.

USA: V USA bude otázka potratů jedním z klíčových volebních témat. Podle průzkumů prestižního Gallupova ústavu se primárně podle ní bude rozhodovat každý šestý volič. Podrobnosti anglicky ZDE.

USA: Kathleen Gilbert, jedna z nejznámějších a nejpopulárnějších pro-life novinářek anglojazyčného světa, která po čtyři roky působila a publikovala na kanadsko-amerických stránkách LifeSiteNews.com (LSN.com) a nějakou dobu vedla jejich americkou sekci, ukončila svoji publicistickou činnost a vstupuje do karmelitánského kláštera v Baffalu. Ve svém rozlučkovém vzkazu čtenářům a fanouškům (anglicky ZDE) mimo jiné optimisticky napsala, že začala psát s Obamou (tj. v době jeho zvolení prezidentem) a věří, že s Obamou i končí.

Francie: Proběhla odkládaná kněžská svěcení tradičních dominikánů z Avrille a tradičních kapucínů z Villié-Morgon. Více ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt ZDE.

14. říjen, neděle – je 20. neděle po Svatém Duchu a připomínáme si památku sv. Kalixta I. (+ 222), papeže a mučedníka zavražděného před 1790 lety.

15. říjen, pondělí – Církev si připomíná sv. Terezii od Ježíše, učitelku Církve.

16. říjen, úterý – Církev si připomíná památku sv. Hedviky Slezské.

17. říjen, středa – Církev si připomíná památku sv. Marguerity Marie Alacoque (1647-1690), francouzské řeholnice a mystičky. Před 110 lety zemřel bl. Contardo Ferrini (1859-1902), italský právník. Před 100 lety se narodil Albino Luciani, který měsíc vedl Katolickou církev jako Jan Pavel I.

18. říjen, čtvrtek – Církev slaví svátek sv. Lukáše Evangelisty. Před 450 lety zemřel sv. Petr z Acántary (1499-1562), zakladatel alkantarínů. V Brně proběhne pro-life konference Nejmenší z nás (více ZDE) a v Praze Akce D.O.S.T. pořádá Prezidentské hovory (více ZDE).

19. říjen, pátek – tradiční katolíci slaví památku sv. Petra z Acántary (1499-1562), zakladatele alkantarínů. Začíná druhé kolo senátních voleb.

20. říjen, sobota – tradiční katolíci slaví památku sv. Jana Krakovského. Pred 50 lety (1962) byla vyhlášena pastorační konstituce Gaudium et spes. Končí druhé kolo senátních voleb. Na Slovensku začíná výroční pouť na Živčákovú.

21. říjen, neděle – je 20. neděle po Svatém Duchu.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky:

Bangladéš – 25 000 muslimů zapálilo 22 buddhistických chrámů (RC)

Karl Rahner – hlavní provinilec (Rex!)

Kde není nenávisti k herezi, tam není svatosti (IsJ)

Prohlášení k 50. výročí zahájení 2. vatikánského koncilu (MONOS)

Šestnáctiletá křesťanská dívka několik hodin znásilňována skupinou mladých muslimů (RC)

Slovensky:

Necháme sa viesť – Rusmi? (Postoy.sk)

Anglicky:

ESPN airs the story of a dad who wanted to abort his Down syndrome daughter (LSN.com)

Show biz legend’s disturbing abortion confession is totally normal…for Hollywood (LSN.com)

Ignác Pospíšil

One Response to Rozhlédnutí 2012/10/14

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: