Všichni svatí a věrní zemřelí

Hřbitov o Dušičkách

Prvního a druhého listopadu slavíme dva svátky, které se skvěle doplňují: slavnost Všech svatých a památku Všech věrných zemřelých (tzv. Dušičky).

Na slavnost Všech svatých  1. listopadu slavíme svátek všech světců, známých i neznámých, a prosíme je o přímluvu. A o den později vzpomínáme na všechny věrné zemřelé, kteří ještě nejsou připraveni vstoupit do Nebe, a modlíme se za zkrácení časných trestů, které si jejich duše odpykávají v očistci.

V těchto dnech a dnech následujících (1.-8. listopadu) lze získat plnomocné odpustky pro duše v očistci návštěvou hřbitova spojenou přinejmenším s vnitřní modlitbou za ně. 2. listopadu lze získat tytéž odpustky při návštěvě kostela nebo veřejné kaple, pokud se tam pomodlíme na úmysl Svatého otce Vyznání víry a Otče náš (samozřejmě při splnění ostatních řádných podmínek pro získání odpustků – podrobnosti ZDE).

I v české sekularizované společnosti přetrvávají Dušičky jako všeobecně uznávaný svátek zemřelých, během kterého věřící i nevěřící navštěvují hroby svých blízkých, zapalují na nich svíčky a pokládají živé květiny, což symbolicky demonstruje víru ve věčný život a překonání smrti. To ale nestačí. My křesťané máme vědět, že je-li to možné, máme na Všechny svaté navštívit Mši svatou, a že jest naší svatou povinností se v těchto dnech obzvláště modlit za duše zemřelých a získávat pro ně odpustky, o nichž jsem se zmínil výše.

Ignác Pospíšil

13 Responses to Všichni svatí a věrní zemřelí

 1. Lothar píše:

  Dušičky a svátek Všech Svatých,to je něco,co ježí protestantům chlupy…….:))

 2. Haloween...? píše:

  Haloween: (patrně z The All Holy Even) – tedy večer Všech svatých –

  pro katolické křesťany se snad může jevit dvojznačně: buď jako

  folklorní „doplněk“ svátku Všech svatých, přesněji řečeno předvečer – vigilie „dušiček“, který je možno tolerovat (včetně svíček v dýni a „Trick or treats“ (tedy jakési anglosaské, či iroskotské dušičkové koledy)
  -nebo jako novopohanský a k okultismu zavádějící opovážlivý nesmysl, před kterým nelze než varovat.

  Jak to vidíte?

  Pax

  Jan

  • MichalD píše:

   B) je správně

   Katolíci, vyřezávající kolem Haloweenu dýně aktivně napomáhají rozvoji novopohanství a otupují ve svých dětech ostražitost proti těmto symbolům a naukám. Je nesmyslná případná argumentace, že před padesáti lety někdo také vyřezával dýně a nemělo to nic společného s Haloweenem. Bohužel symbolika určitých, původně nevinných věcí se mění (viz např. duhová vlajka nebo svastika).

   Bohužel někteří katolíci u vyřezávání dýní nekončí, ale aktivně Haloween slaví – myslím, že toto už bylo na D&H v minulých letech diskutováno – např. některé salesiánské komunity pořádají pro děti Haloween reje (viz třeba http://goo.gl/bPkpY), Zde http://www.volny.cz/zivotfarnosti/ na stránkách „farního společenství sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně“ píší:

   „Počátkem listopadu Američané slaví Haloween. A v tomto duchu se nesla také páteční nealkodiskotéka. Nešlo primárně o to, zavádět do našich končin zvyky podobného rázu. Celý nápad vznikl jako další z netradičních akcí, kterými chceme naše diskotéky oživit a dát návštěvníkům ‚něco navíc‘. Atmosféra nadpřirozena na ně dýchla ještě předtím, než do prostorů střediska vkročili. U vstupu totiž do noci zářily svíčky ve vydlabaných dýních. V šatně je odbavily tři příšery, pohled na dýdžeje a kluky z ochranky také mluvil za sebe. Ti z mládeže, kteří přišli v masce, měli navíc vstup zdarma. A o tom,že jich bylo opravdu hodně svědčí i to, že z bezmála 140 návštěvníků došla a polovina v převleku. Během večera jste tak mohli potkat divou ženu, ďábla i mumii a na parketu …“

   – takže nemusíme mít žádné obavy, o zavádění těchto zvyků do našich končin jde až „sekundárně“ …

  • Hamish píše:

   Především se jedná o jednozančný průsak pohanských keltských obyčejů.
   http://cs.wikipedia.org/wiki/Samhain

 3. oprava píše:

  „Haloween“ je na vigilii svátku Všech svatých(1.11.), ne Všech věrných zemřelých (2.11.)
  (v Čechách se to nějak moc neslaví, jeden se snadno splete:)

  Pax

  Jan

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: