Dušičkový pochod za duše nenarozených dětí

6. listopadu proběhla v Olomouci poprvé obdoba pochodu Odvahu k životu, který se již pravidleně koná v Praze a Brně. Počet účastníků již v úplném počátku předčil očekávání organizátorů, kteří při oznamování akce na Magistrátu města Olomouce počítali maximálně s padesáti účastníky. Sešlo se jich ale přibližně 65, zejména studentů. Samotná akce se začala ohlašovat přibližně před třemi týdny prostřednictvím letáků po olomouckých kostelech a inzercí v některých periodicích, ale velmi výrazně pomohla i propagace na sociálních sítích, kde kromě samotného pozvání mohli zájemci o účast přímo kontaktovat organizátora akce a případně mu položit jakýkoliv dotaz týkající se organizace pochodu nebo sdílení pro-life tématiky.

Průvod vyšel od vstupních vrat arcibiskupského paláce a pokračoval ulicí na Náměstí republiky, kde se zastavil před kostelem Panny Marie Sněžně a z piety vůči dříve pohřbeným na hřbitově, jež se tam do vlády císaře Josefa II. nacházel, účastníci tichou modlitbou vzpomněli zdejších zemřelých a také nenarozených dětí. Poté průvod pokračoval Denisovou ulicí, přičemž byl několikrát narušen frekventovaně projíždějícími tramvajemi. Organizátoři kolemjdoucím rozdávali osvětové letáky s tématikou pro-life a informacemi o pomoci dívkám v tíživé životní situaci.

Z Denisovi ulice nakonec průvod sešel na ulici Ostružnickou, která přechází historický střed Olomouce, kterým je Horní náměstí. Zde průvod obešel budovu Magistrátu a byl zakončen před sloupem Nejsvětější Trojice, kde opět byla nejdříve tichá modlitba (poblíž u sv. Mořice se dříve také nacházel hřbitov) a účastníci vzhledem k tomu, že stále ještě trvá dušičkový oktáv, zapálili nenarozeným dětem svíce. Po chvíli ticha nastal prostor pro menší výstup, který měl zdůraznit, jaká je současná světová situace, kdy nikdo (ani gynekologové či jiní odborníci) nechtějí slyšet hlas svého svědomí. Tento výstup však již vzhledem k počínajícímu dešti organizátoři raději značně zkrátili a souhrně poděkovali za projev síly srdcí věřících a doufajících s očekáváním, že naše dnešní dílo nevyšlo nadarmo. Celou akci následně zakončil ještě několika slovy a modlitbou P. Pavel Mayer OP, duchovní hlava olomoucké pobočky Hnutí Pro život ČR. Po zpěvu svatováclavského chorálu se následně již celý pochod rozpustil s nadějí, že se bude v brzké době opakovat.

Na závěr proto nezbývá než poděkovat jmenovitě především Miroslavu Kratochvílovi, který velkoryse poskytnul potřebné transparenty, které nyní budeme na pochodech pravidelně používat, jednotlivým členům místní HPŽ ČR za to, že si přes mnohé pracovní povinnosti na akci udělali čas, studentům jednotlivých fakult Univerzity Palackého za jejich účast a několika milým slečnám studentkám z teologické fakulty a VOŠ Charitas, které se hned zpočátku ujaly hlavního transparentu a vedly směr pochodu, jak by se dalo říci přímo „proti zdi“. V posledku také děkuji za technickou podporu v podobě přenosného mikrofonu, který velmi značně ulehčil veškerou organizaci.

Akce se bude opakovat, termín příštího pochodu bude v pravý čas zveřejněn.

Daniel Zouhar

___

Autor článku bude samozřejmě vděčný za veškerou věcnou kritiku, připomínky k průběhu akce apod., které mohou vést k budoucímu zlepšení akce. Stejně tak uvítá i případné dobrovolníky pro pomoc s organizací dalších pochodů a zve touto cestou potencionální dobrovolníky na nejbližší schůzku olomoucké pobočky HPŽ ČR, která se (podle předpokladu) uskuteční 10. prosince od 16:30 v dominikánském klášteře na Slovenské ulici. Kontakt: kkfzouhar@yahoo.com.

Další zdroje:

http://prolife.cz/?a=72&b=2&id=2072

 

4 Responses to Dušičkový pochod za duše nenarozených dětí

 1. Eva píše:

  To je velmi pěkná účast. Nás se včera v Praze sešlo osm…

 2. Vojta píše:

  Měl bych jenom takovou malou výtku pro organizátory. Příště bych doporučoval vyvěsit pár letáku i na kolejích, protože jsem tam žádné neviděl. Min. na té velké nástěnce mezi Šmeralkama a 17kama, kde chodí dost lidí;).
  PS: omlouvám se, že jsem nepřišel, ale zapoměl jsem na to :(

  • antal89 píše:

   Určitě, ale vzhledem k tomu, že všechno stálo a padalo na mé osobě, tak toho víc provést nešlo. Další pochod budeme plánovat dá-li Pán Bůh už více než měsíc, takže se bude počítat i s navázáním kontaktů a šíření plakátů mezi dobrovolníky a dalšími zájemci, což zaručeně pomůže.

   Jak to vypadá na kolejích já osobně nevím (někdo by to tam mohl brát jako provokaci). Nástěnka ve vysokoškolské menze je podle mne nepoužitelná, protože tam je člověk nucen mnohdy až dvakrát týdně přelepovat, protože je tam velká změť plakátů.

   Děkuji za reakci.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: