ČR se stává banánovou republikou

Jana Bobošíková

Včera jsem definitivně pochopil, že rozežranost a nesoudnost politiků a nejvyšších státních úředníků už v této zemi došla tak daleko, že jsme se stali banánovou republikou. Nevěřícně jsem zíral na Události, komentáře, v nichž vystupoval pan Václav Henych, který obhajoval postup ministerstva při kontrole náležitostí prezidentských kandidatur, a zoufale jsem se snažil pochopit, jak se člověk, který evidentně absolutně nezvládá ani nejzákladnější logické operace, může stát ředitelem odboru na ministerstvu čehokoliv…

Původně jsem vycházel z předpokladu, že neoprávněné vyřazení kandidatury Jany Bobošíkové je výsledkem hrubé chyby, které si ministerstvo vnitra nevšimlo, což už samo o sobě by bylo strašnou ostudou. Ale po vyjádření pana Henycha se zdá, že je to ještě mnohem horší a že ministerstvo vnitra tu chybu učinilo zcela vědomě. A nyní ji obhajuje naprosto neuvěřitelným tvrzením, že při aplikaci zákona není ministerstvo vázáno matematikou ani logikou a že se tedy může svobodně rozhodnout namísto výpočtem získaného odhadu počtu chybných hlasů odečíst cca dvojnásobek tohoto odhadu (!!) – protože zákon není dost podrobný na to, aby to výslovně zakazoval.

Jestliže první možnost (že šlo o omyl) dělá naší zemi strašnou ostudu, ta druhá možnost (že šlo o úmyslné jednání, které navíc jeho hlavní aktéři, vysocí ministerští úředníci, považují za legitimní a legální) nás shazuje na dno banánových republik. I ve většině banánových republik se totiž při volbách podvádí šikovněji a tak, aby to nebylo vidět.

Nemám paní Bobošíkovou rád. Není to rozhodně moje favoritka. Ale její neoprávněné vyřazení a následná šokující obhajoba tohoto kroku ze strany úředníků ministerstva, stejně jako překvapivá lhostejnost vrcholných politiků a představitelů státu k tomuto evidentnímu podvodu… To jsou věci, která mohou zničit poslední funkční zbytky demokracie a právního systému v této zemi. Proto je třeba se podobným manipulacím jasně postavit. Po tom, co včera předvedlo vnitro, je na místě nejen náprava tohoto stavu, ale i urychlené odstoupení minimálně ministra vnitra i pana ředitele Henycha. Protože když ne za toto, tak za co by měli politici a úředníci odstupovat?!

Ignác Pospíšil

26 Responses to ČR se stává banánovou republikou

 1. cinicius píše:

  Vyšlo i na autorově blogu, kde zle článek podpořit kliknutím: http://ignacpospisil.blog.idnes.cz/c/305911/CR-se-stava-bananovou-republikou.html

 2. F.K.Ladislav píše:

  Mám pani Bobošíkovou rád. Tedy jako výraznou političku. Úmysl ministerských soudruhů je zřejmý, stačí se podívat, kdo ve volbě zbývá. 99,99 % jsou pravdoláskaři v čele se židem a bývalým komunistou Fischerem. Samotný princip podpisů je pochybný, Bobo to včera vysvětlovala. Výpočet si dělaj na ministerstvu prý podle vládní, důvodové zprávy k zákonu, což je jakés vysvětlení, o co zákonodárcům šlo. Jenomže tohle nikoho nezajímá, zákon platí, jak byl napsán a jestli ho poslanci sepsali blbě, je to jejich problém. No a pak ještě najatí studenti, co petice studovali. Kolik času prokouřili a kolik propracovali? Studenty si berou i některé internetové noviny jako adminy, výsledky jsou žalostné. Slepě poslechnou zadání a jedou. A my s nima. Po slupce od banánu spadnem hubou do…?

 3. Tomáš Beran píše:

  Nemám názory paní Bobošíkové rád. Mám rád i Žida, protiví se mi názory pana Fischera i jeho minulost. Důvodová zpráva je integrální součástí zákona jako jeho nižší patro. Pan Henych patří na dva dny na pranýř a pak do pense. Z kandidátů, i kdyby jich bylo jedenáct, si nemám koho vybrat.

  • VlaM píše:

   Uvědomte si, že jeden z těch kandidátů prezidentem prakticky určitě bude. Pokud si nemáte z koho vybrat, tak jistě dovedete určit, kdo z nich vám nejméně vadí. Netvařte se, že jsou všichni stejně špatní. Nejsou.

   • MichalD píše:

    Určitě nejsou všichni stejně špatní, otázka je, zda je mezi nimi někdo pro katolíka volitelný.

   • VlaM píše:

    Každopádně bych považoval pro katolíka za povinnost pokusit se silou svého jediného hlasu zabránit zvolení někoho z těch nejhorších. I když to znamená dát hlas někomu lepšímu z těch nevolitelných.

   • MichalD píše:

    Takto by bylo možno postupovat, pokud by se hlasovalo pomocí negativních hlasů. Jak ale víte, náš volební systém je jiný a dát pozitivní hlas někomu, kdo hájí s křesťanstvím neslučitelné postoje je pro katolíka morálním problémem.

   • VlaM píše:

    Není možné postupovat metodou „kdyby“. Je třeba se pohybovat v systému, který je nastaven v současnosti. Podle sv. Františka: rozeznat to, co mohu a nemohu změnit. Systém nezměním, zvolení jednoho z daných kandidátů nezabráním, ale mohu přispět alespoň k zabránění horší volby. Ano, i pozitivním hlasem pro toho, kdo je byť jen zčásti kompatibilní, jako protestní volbou proti těm, kdo jsou zcela nekompatibilní. Morální problém bych viděl spíše v pasivitě neúčasti.

   • Michal Kretschmer píše:

    Odkazuji na http://www.sspx.org/miscellaneous/catholic_principles_for_voting.htm . Volit méně závadného kandidáta v případě, že všichni kandidáti jsou závadní, je dovoleno, ale není to povinnost.

   • MichalD píše:

    ad Michal Kretschmer: děkuji za odkaz, velmi rozumné zásady

    ad Vlam: z výše uvedeného článku je zřejmé, že za současné situace nemůže být ani řeči o nějaké morální problematičnosti zdržení se volby. Naopak, je třeba velmi zodpovědně zvažovat, zda a kdy je vůbec volba menšího zla vůbec morálně přípustná. Nezapomeňte, že svým hlasem berete díl zodpovědnosti za realizaci agendy (jako celku), se kterou kandidát jde do voleb.

    Důležitá je i zásada, že je hříšné hlasovat pro kandidáta, který předstírá, že je katolík, ale de facto je pro potraty, LGBT a nebo eutanázii. To když si promítnu na domácí politickou scénu, tak pak opravdu nevím …

   • VlaM píše:

    Pěkný odkaz, ale ten článek představuje pouze námět k zamyšlení, k diskusi a k zaujetí nějakého postoje, možná i kritického. Rozhodně nepředstavuje hlas autority, už vůbec ne závazné. Pokud jde o odpovědnost za realizaci agendy, dal by se na to vztáhnout princip dvojího účinku: většímu zlu zabráním, menší nezamýšlené připouštím.

 4. Pius píše:

  RT @Zly_negr Tak mě napadá, jaké asi bude průměrné IQ na MV. Asi to bude kolem těch obvyklých 100. Počítáno klasickou metodou 60+40.

  • VlaM píše:

   Já bych si dovolil být optimistou, mnohdy bývá šéfem ten největší hňup a ostatní pod ním musí trpět.

   • MichalD píše:

    Podle moji zkušenosti spíše platí: jaký pán, taký kmán.

 5. Paul Max píše:

  Překvapuje mne, jak státní aparátčníci jsou vynalézaví v diskvalifikaci rudokožných pijavic. Kdyby tak podobné metody využili i na zbytek kandidátů…

 6. Michal Kretschmer píše:

  Chápu, že se občas může nějaká chyba vloudit, ale údajná chybovost uváděná na http://zpravy.idnes.cz/reakce-vyrazenych-kandidatu-na-funkci-prezidenta-f7k-/domaci.aspx?c=A121123_150530_domaci_kop píše ukazuje na chyby v regitru obyvatel.

  Doufám, že postižení podají žalobu k soudu.

 7. Řezníček z Brna píše:

  Přičina problému je zřejmá, naši mili zákonodárci nedokázali vytvořit bezchybný zákon o přímé volbě prezidenta a vytvořili paskvil. Takové paskvily vytváří jak na běžícím pásu a pak se to opravuje přílepkem k jinému zákonu, nebo novelou, tady už to nejde. Ať se pan Boris Štastný nerozčiluje, ale raději přizná, že nejsou schopni pořádné práce v parlamentu, a to napříč všemi stranami.

  • cinicius píše:

   Paksvil možná, ale Ministerstvo vnitra lže, když tvrdí, že je zákon nutí sčítat, nebo že má dva možné výklady. Zákon je k tomu nenutí a možný výklad je podle mne pouze ten, který neodporuje logice. Pokud bychom přijali tvrzení ministerstva, že jsou zde dva výklady, tedy že je možné zákon vykládat i nesmyslně, kdekoliv to není výslovně vyloučeno, tak se náš právní systém zhroutí.

 8. […] Díky Ministerstvu vnitra a možná i neschopnosti poslanců se přímá volba prezidenta mění ve frašku a obrovskou ostudu České republiky. Ministerstvo vnitra při ověřování podpisů použitím nesmyslného vzorce, díky kterému odečetlo dojnásobek podpisů, než mělo, neoprávněně vyřadilo kandidaturu Jany Bobošíkové a nyní se snaží celý svět přesvědčit, že to tak je správně, protože při výkladu zákona není vázáno logikou ani základními matematickými poznatky. Více ZDE. […]

  • MichalD píše:

   Mně tedy ještě více vrtá hlavou (resp. mně doslova děsí) to, jak je možné, že v celé té mašinérii poslanců, jejich sekretářů, sekretářek, poradců a všech těch ministerských referentů a já nevím koho ještě, kteří přišli s tímto zákonem do styku ať už během jeho schvalování, nebo naplňování, se nenašel jediný, který by se, když už se tam mluví o náhodném výběru, zeptal třeba nějakého středoškolského profesora matematiky, jak takový náhodný výběr funguje a jak se s ním zachází.

   Děsivé je také to, jak se celá diskuse stáčí do polohy, jako by zde šlo jen o nějakou dohodu o pravidlech hry, která mohou být jakkoli nesmyslná, ale přesto neotřesitelná, protože jsou přece „demokraticky“ odhlasovaná. Různí experti jsou schopni zcela vážně debatovat o tom, zda soud zvolí k slabším kandidátům vstřícnější variantu či nikoliv. Co na tom, že jedna z těch variant je nesmysl? Toť realita zastupitelské demokracie, toho nejlepšího z možných způsobů vládnutí. Že pravda je relativní v otázkách morálních jsme si už zvykli, tak teď je na řadě matematika.

   • Michal Kretschmer píše:

    Jako bývalý programátor vím, jak je třeba testovat program. Odhaduje se, že asi 80% testů se netýká ideálního stavu, tj. uživatel programu zadá obvyklé vstupy, ale testování výjimek a chybových stavů. Stejně tak je třeba testovat zákony, tj. výmyšlet různé možné situace, které by mohly nastat v reálném světě, a ptát se: Co na to zákon? To se neděje, protože poslanci jsou buď blbí, líní nebo zlí.

 9. Jakub píše:

  A koho (pokud někoho) hodláš, Ignáci, volit ze současných devíti zaregistrovaných kandidátů?

  • cinicius píše:

   Při pohledu na tuhle otřesnou squadru si opravdu nejsem jistý, jestli vůbec volit půjdu…

  • Michal Kretschmer píše:

   Je to skutečně problém. Také nevím. Na druhou stranu, kdyby v druhém kole se měl utkat Fischer a Zeman, tak rozhodně Zeman je o trochu lepší.

   • Jakub píše:

    Osobně jsem si zkušel udělat pořadí preferencí kandidátů na http://apps.facebook.com/volebni-pruzkum/ a z té bídy bych v prvním kole volil nejspíš Bobošíkovou a v druhém kole při duelu Zeman vs Fischer Zemana. Je to ovšem hrůza, Jakla bych volil – i přes dílčí výhrady k němu – s nadšením, ale tohle…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: