Špatný vtip, sebevražda a miliony viníků

Špatný vtip moderátorů australského rádia 2DAY FM, který je s největší pravděpodobností příčinou sebevraždy sestry Jacinthy Saldanhové, odkrývá hluboký morální úpadek médií i celé postmoderní společnosti. A máme-li pojmenovat viníky této tragické události, nemůžeme se v žádném případě omezit na dva moderátory či jedno rádio…

Zopakujme si, co se stalo. Dva moderátoři jednoho ne zrovna seriózního australského rádia zavolali do nemocnice, kde ležela vévodkyně Kate, představili se jako královna a princ Charles a ptali se na podrobnosti o jejím zdravotním stavu. Oba tvrdí, že to měl být jen takový malý vtípek, protože vzhledem k jejich „strašnému australskému přízvuku“ nepředpokládali, že se s nimi někdo bude bavit.

Oba vtipálci měli ale obrovské štěstí (viděno z tehdejšího úhlu pohledu), protože jejich telefonát náhodou zvedla sestra Saldhanová, která jednak obvykle telefony nezvedala a (slovy vedení nemocnice: byla zběhlá a vycvičená v léčení nemocných a ne v boji se lstivými novináři), jednak jako původem Indka pohybující se převážně v multikulturním prostředí Londýna sice mluvila slušně anglicky, ale rozhodně zcela postrádala schopnost rozeznat, že přízvuk volajících britské královské rodině moc neodpovídá.

Sestra Saldhanová tedy volajícím uvěřila a přepojila hovor ošetřovatelce, které měla vévodkyni Kate na starost, a ta v domnění, že mluví s královnou a princem Charlesem, jim sdělila všechny podrobnosti. Moderátoři byli tedy nadšení a po probrání svého vtípku s právním oddělením a nadřízenými svůj „úspěch“ zveřejnili, čímž pochopitelně velice zostudili jak nemocnici, tak především obě dvě zainteresované zdravotní sestry, s čímž si ovšem v tu chvíli nedělali těžkou hlavu.

O několik dnů později ovšem přišlo neplánované tragické finále celého vtípku: sestra Saldhanová, kterou celá událost těžce zasáhla, spáchala sebevraždu. Jestliže původně vtípek rozzlobil hlavně některé Brity (jakožto nepřijatelný útok na soukromí královské rodiny), jeho tragická dohra rozpoutala hněv mas, který se obrátil proti rádiu i jeho moderátorům. Což je pochopitelné a do jisté míry i správné, leč až příliš zjednodušené…

Moderátoři i rádio se snaží omlouvat a nabízejí rodině odškodnění, nicméně hájí se s tím, že jejich konání je dnes ve světě rádií běžné a že tragický konec svého žertu nemohli předpokládat. To sice není úplně relevantní (že je svět plný darebáků, nikdy nemůže být omluvou toho, že jsem darebák i já), nicméně je to pravdivé a upozorňuje to na hlubší problém.

Vtip australských moderátorů je vrcholně nevkusný a neetický. A možná i nezákonný. Ale takový byl už v okamžiku, kdy byl spáchán, ne až po své tragické tečce, která by v opačném případě byla jen nesmyslnou a přehnanou reakcí přecitlivělé osoby, za kterou by pachatelé vtípku nenesli odpovědnost. Nabízí se otázka: Kolik z těch, co dnes pachatele vtípku kritizují, se nad jejich dílem původně pochechtávalo? A kolik z nich se dennodenně baví nad podobnými příspěvky, vtipy a žertíky?

Protože tohle se opravdu dnes a denně děje. Naprosto nevkusné a neetické zesměšňování lidí v médiích a vlamování se do soukromých sfér, které do médií vůbec nepatří. Australské rádio pouze reprezentuje úpadek mediální scény, standard bulváru. Který rovněž nevychází sám ze sebe, ale z úpadku celé společnosti.

Rádio to provedlo, protože to považuje za něco, čeho si lid žádá, co mu přinese popularitu.Viníkem minimálně stejně důležitým, jako jsou moderátoři a jejich nadřízení, jsou posluchači a čtenáři, kteří se baví nad tímto nevkusným a nemorálním druhem zábavy, kteří sdílejí podobné žertíky a šíří je po síti.

Když přijdeme na Seznam.cz, nejpopulárnější český portál, nalezneme mezi hlavními odkazy hned jako druhý nejdůležitější blok odkazů odkazy na články na Super.cz, nad nimiž se slušným lidem musí obracet žaludek. Pročpak tam ty odkazy asi jsou? Protože je lidé čtou a prohlížejí, protože zákazníkům portálu nijak zvlášť nevadí, že se tam nacházejí, a protože šéfům Seznamu.cz to nejsou natolik odporné, aby si ten výdělek z nich odpustili.

Je to tak, vážení čtenáři, australští moderátoři mají mnoho spoluviníků, miliony. Neházejme to jenom na ně. Nejsou nějakým extrémně výjimečným úletem, jsou nanejvýš nevábným produktem sobecké a amorální společnosti, která si podobné žertíky přečasto a přeochotně užívá, která je nijak netrestá.

Ignác Pospíšil

 

9 Responses to Špatný vtip, sebevražda a miliony viníků

 1. cinicius píše:

  Vyšlo i na autorově blogu, kde je možno příspěvek podpořit kliknutím:
  http://ignacpospisil.blog.idnes.cz/c/311010/Spatny-vtip-sebevrazda-a-miliony-viniku.html

 2. nino300 píše:

  Velmi trefny clanok poukazujuci na hlbsie spojitosti tejto nestastnej kauzy, ktore mnohym unikaju.
  Ja verim, ze jeden z najvyznamnejsich zapasov sucasnosti je zapas krestanstva s oligarchiou, a to je ciastocne aj tento pripad.
  V modernej spolocnosti uz nehraju tu najdolezitejsiu ulohu veci, ktore predostrelo krestanstvo, ale zisk, hlavne zisk oligarchie. A to deformuje vsetko, to je dovod existencie bulvaru. Povedia, ved je sloboda, a bulvar cita len, kto chce. V skutocnosti chcu len zarabat na nizkych pudoch, a nicia tym spolocnost.
  Preco namiesto bulvaru nemozu byt pribehy o svatcoch, biblicke pribehy? Keby to bolo, spolocnost by vyzerala inak.
  Podobne i spor medzi tradiciou a liberalizmom v Cirkvi je tiez o oligarchii- ta chce uz vladnut i v Cirkvi namiesto Boha- antikoncepciu chcu povolit, aby mohol zarabat farmaceuticky priemysel, na ukor zdravia spolocnosti, zivotneho prostredia i rodin. Podobne dalsie veci.
  Ba aj narusenie hierarchickej struktury Cirkvi laicizaciou a kolegialitou ma tento motiv- chcu uz, aby v Cirkvi nevladla hierarchia, ale lud, a verejna mienka, samozrejme vytvorena mediami, ktore oligarchia vlastni, aby dokonca oni mohli menovat biskupov- o tom bol do velkej casti i medialny cirkus okolo zosadeneho ,,skandalneho“ biskupa Bezaka.
  Preto aj ta, liberalne ponata sloboda je tak dnes presadzovana a glorifikovana- sloboda pre oligarchiu zneuzivat media, manipulovat verejnou mienkou, a zarabat na nizkych pudoch v cloveku.

 3. Michal Kretschmer píše:

  Správně píše Ignác, že jednání moderátorů onoho rádia je špatné bez ohledu na onu sebevraždu. Na druhou stranu se tu mnohdy s tou ochranou soukromí přehání. Já se domnívám, že v prvním přiblížení by mohlo být pravidlem, že vše, co lze beze lsti a bez použití nějakých technických prostředků vidět a slyšet, je veřejné a může být předmětem zpráv médií. Tedy např. lze napsat, že pan X a paní Y se sešli v určitou dobu v určité restauraci, ale ne už obsah elektronického odposlechu jejich hovoru.

  Onu sebevraždu té zdravotní sestry lze uvést do kontrastu s reakcí sv. Alfonse z Liguori, který po svém omylu (prohraný soudní spor) si nezoufal, ale opustil dráhu advokáta, stal se knězem a posléze biskupem.

 4. Michal píše:

  sestra Saldhanová je podle mého názoru obětí hlavně pozitivní diskriminace, která ji katapultovala na místo které mentálně nezvládala. Díky tomu se ocitla na oddělení prestižní nemocnice ( jinak by tam nebyla hospitalizovaná ŽENA budoucího KRÁLE). V takovém high-tech prostředí zřejmě byla schopná provádět jen jednoduché úkony jako je zvedání telefonů. Prostě byla tam platná stejně jako by se objevil někdo z nás na kosmické lodi. Bylo to pro prostředí kterému nerozuměla, a proto pro ni jistě stresující . Proto v případě toho hloupého kixu reagovala jak reagovala.

  • cinicius píše:

   Pokud jsem četl anglojazyčný tisk, sestra Saldhanová byla excelentní ošetřovatelka, která právě zpravidla telefony nezvedala. Tento telefonát zvedla, protože recepční, která to obvykle dělá, nebyla k dispozici, což sem může snadno stát – mohla jít na záchod nebo moderátoři volali v nějaké netypické době, kdy tam školená recepční ani není, nebo byla normální recepční nemocná… Myslím, že celá vaše úvaha je natolik postavená na vodě, že je spíše než čím jiným zlovolnou pomluvou…

   • Michal píše:

    Můj názor je postaven na znalosti anglických a specielně londýnských reálií. Britská media která jste studoval jsou kapitolou sama o sobě. Nikdy by si nedovolila napsat něco kritického na adresu barevných přistěhovalců (bílých ano). Ta indická rodina se tam přistěhovala před 9 roky. Britská media udávají v evropských mediích tón PC (political corectness). Jsou tedy mistři v manipulování zpravodajství. Jejich nové postupy ve lhaní obdivuje i jistý Moravec, nebo Čulík.

 5. Solženicyn na Harvardu - právo člověka nevědět píše:

  http://www.konzervativniklub.cz/vypisclanku.php?id=474

  Pax

  Jan

  (jinak – dle mého nepopírá Solženicyn „Západ“, ale karikaturu „Západu“.). Proč by jinak šel do Vendee?)

 6. Václav píše:

  Odpočinutí věčné dej jí ó Pane a světlo věčné ať jí svítí. Ať odpočívá ve svatém pokoji. Amen.
  Tohle je snad nejhezčí článek který jsem tady četl a ještě bych k tomu dodal že podle mého názoru nejde o pozitivní diskriminaci. Současný trend je takový že zatímco naše děti budou za chvíli muset studovat nesmyslné školy bez souvislosti s praxí do padesáti a pak budou těžko hledat místo tak v nemocnicích budou léčit sestry z východu které budou mít dvouletý kurs a sedm tisíc hrubého. Řečeno s mírnou nadsázkou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: