Rozhlédnutí 2013/01/13

Svatá rodina

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tuto neděli slavíme svátek Svaté rodiny, je poslední den Vánoc.

Nejvýznamnější svátky a památky příštího týdne: sv. Hilarius z Poitiers a bl. Odorik z Pordenone (14), sv. Pavel Thébský (15), sv. Antonín Veliký (17) a Nastolení sv. Petra v Římě (18).

Z akcí příštího týdne připomínám zejména přednášku pana Semína v Ostravě (15) a fakt, že svátkem Nastolení sv. Petra (18) začíná Oktáv jednoty s Petrovým stolcem (18-25).

Ve věci pronásledování křesťanů doporučuji vašim modlitbám syrské křesťany (ať už jsou v Sýrii nebo na útěku), jakož i křesťany ve Vietnamu. A samozřejmě i nebožáky, co je pronásledují.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Duše a hvězdy

Výsledky ankety Zlatý brk 2012: Nejlépe hodnoceným blogem byl blog REX!. Kompletní výsledky naleznete ZDE.

Domácí

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se vyjádřil pro registraci potratové pilulky RU-486 v ČR. Více ZDE a ZDE.

Z prvního kola voleb prezidenta ČR postupují do druhého Miloš Zeman, těsně následovaný Karlem Schwarzenbergem. Druhé kolo proběhne 14 dnů po prvním.

Zahraniční

Ve Francii pokračují protesty proti protirodinné politice prezidenta Hollandeho. Zprávy k tématu ZDE a ZDE.

Ve Vietnamu opět sílí pronásledování křesťanů. Více ZDE a ZDE.

Ve Francii roste počet případů, kdy Francouzky žalují farmaceutiské firmy za poškození svého zdraví hormonální antikoncepcí. Podrobnosti ZDE či ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

13. leden, neděle – na tento den obvykle připadá svátek Křtu Páně, kterým končí Vánoce, nicméně letos je nahrazen svátkem Svaté rodiny, se kterým se překrývá.

14. leden, pondělí – tradiční katolíci si připomínají sv. Hilaria z Poitiers, biskupa a učitele Církve. Zároveň na tento den připadá památka bl. Odorika z Pordenone (+ 1331), františkánského misionáře a cestovatele českého původu.

15. leden, úterý – Církev si připomíná památku sv. Pavla Thébského. V Ostravě proběhne čtvrtá přednáška Michala Semína z cyklu Malý kurs apologetiky, tentokráte na téma Bůh a svět – omyl panteismu. Začátek v 18:00, podrobnosti ZDE.

16. leden, středa – Církev si připomíná památku sv. Marcela I., papeže. Před 200 lety se narodil Georges Darboy (1813-1871), arcibiskup Paříže.

17. leden, čtvrtek – Církev si připomíná sv. Antonína Velikého (+ 356), jednoho z pouštních otců. CENAP v Brně pořádá první dějství workshopu Neplodnost, příčiny, řešení. Začátek v 17:00.

18. leden, pátek – slavíme svátek Nastolení sv. Petra v Římě, resp. památku Panny Marie, Matky jednoty křesťanů, začíná Oktáv jednoty s Petrovým stolcem, resp. jeho moderní náhražka Týden modliteb za jednotu křesťanů. Podle oktávu se dnes modlíme za návrat zbloudilých ovcí do ovčince Petrova.

19. leden, sobota – Církev si připomíná sv. Mária, Martu a syny, mučedníky, a sv. Knuta IV., krále a mučedníka. Podle oktávu se dnes modlíme za návrat východních odštěpenců do jednoty s papežským stolcem..

20. leden, neděle – je druhá neděle po Zjevení Páně, Církev si připomíná památku sv. Fabiána, papeže a mučedníka, a sv. Šebestiána, mučedníka. Podle oktávu se dnes modlíme za podřízení se anglikánů Kristovu náměstku.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky:

Celoevropská iniciativa za ochranu lidského života a lidské důstojnosti (HPŽ ČR)

Dvě „formy“ jednoho ritu a putování k syntéze (REX!)

Komentář Eleison CCLXXXVII (REX!)

Křesťanům v Sýrii hrozí smrt (RV)

Nepohodlná minulost a restituce (BFP)

Nesnesitelné podmínky syrských uprchlíků v táboře OSN (RV)

Pán světa – díl čtvrtý (IsJ)

Anglicky:

10 Very Surprising Quotes From Abortion Doctors (LN.com)

Alabama Court Rules Unborn Children Deserve Legal Protection (LN.com)

‘Go to jail’ to oppose HHS mandate, says Virginia Attorney General (LSN.com)

Supreme Court Lets Obama Break Law to Fund Embryonic Research (LN.com)

UN Positioning To Decimate Your Rights! (CD.com)

Ignác Pospíšil

11 Responses to Rozhlédnutí 2013/01/13

 1. nino píše:

  mimochodom, aktualne odhady hovoria uz o pol milione demonstrujucich v Parizi, a sekularne media vacsinou mlcia o udalosti…

  • Lukáš Biskupický píše:

   Schválně jsem se díval na zprávy ČT-1, zda tu pařížskou demonstraci proti ničení rodin alespoň zmíní – ale úplně to ignorovali! Znovu jsem si potvrdil, že žijeme v totalitní mediální selekci.

   • nino píše:

    presne tak, iba vo Francuzsku media informovali o udalosti, tak ako mali, a to len preto, ze ten milion ludi v uliciach kazdy Parizan musel vidiet.
    Okamzite za francuzskymi hranicami vsak uz bola cenzura, skoro vsetky media, ako na povel.
    Video, kde su mladi monarchisti z Renoveau Francais na demonstracii tradicionalistickeho institutu Civitas:

  • nino píše:

   podla niektorych aktualnych odhadov sa tychto tradicionalistickych demonstracii zucastnilo az okolo miliona ludi, co je z neuveritelne v najsekularnejsej krajine Europy snad. Ide o jednu z najvacsich demonstracii vo Francuzskych dejinach zrejme.

   • Teofil píše:

    duch Johany z Arku je stále živí a tuto zemi svatá Panna označila jako svou dceru i démoni mají určený čas od Pána kdy mohou šlapat a plivat po tom co je svaté a potom musí odejít do svých příbytků v temnotách
    tato akce slouží ke cti tohoto národa svatých, před Pánem a jistě bude odměněna
    přímluva jistého arcibiskupa také není od věci

   • nino píše:

    Je pravda, ze vo Francuzsku je odpor voci civilizacnej revolucii velmi aktivny (napriek malemu poctu praktizujucich ktolikov- ale je tam vela tradicionalistov, a ti su velmi aktivni) hlavne u miestnych tradicionalistov, krasny zaber na demonstraciu zvrchu, vidiet tam tie masy ludi:

   • nino píše:

    samozrejme, ani vo Francuzsku sa nezrodil verejny odpor zo dna-na-den. Ma to dlhu tradiciu, uz Lefebvre vravel, ze ak katolici su svedkami ruhania, nemaju sa bat protestovat. Vo Francuzsku posledne roky doslo k mnohym masovym demonstraciam proti ruhaniu (v divadelnych predstaveniach, atd), proti kristianofobii a diskriminaciii katolikov, a tato nedelna akcia je krasnym vyvrcholenim.
    Napr. krasne zabery zo starsej demonstracie proti kristianofobii:

    Vyznamny podiel na uspechu patri prave Belgicanovi Alainovi Escadovi, sefovi institutu Civitas. ten myslim sa nachadzal i na nedavnom ,,ciernom“ zozname nepriatelov potratov, o ktorom pisali i Duse a hvezdy.
    Inak, ked sa bavime o sv. Johanke z Arku, pekna pripomienka, recni tam pan Escada, a veje tam mnozstvo nadhernych starych predrevolucnych francuzskych vlajok (s burbonovskymi laliami):

 2. Vladislav píše:

  Zajímalo by mne podle čeho autor článku tvrdí, že v tuto neděli (13.1.2013) byl svátek Křtu Páně nahrazen svátkem Svaté rodiny, se kterým se překrývá. Byl jsem v kostele a u nás se v katolickém kostele slavil svátek Křtu Páně. Svátek Svaté rodiny se slavil v neděli 30.12.2012. Schválně jsem se na tyto svátky podíval do liturgického kalendáře a tyto 2 svátky tam jsou uvedený tak jak píšu.
  http://www.katolik.cz/kalendar/kalendar.asp?d=13&m=1&r=2013
  http://www.katolik.cz/kalendar/kalendar.asp?d=30&m=12&r=2012

  • cinicius píše:

   Šédredaktor časopisu navštěvuje tradiční liturgii a totéž platí i pro významnou část čtenářů… Jelikož se slavení tradiční liturgie a život tradičních katolíků řídí tradičními kalendáři, používá tedy tyto (už protože NO kalendáře lze nalézt velmi snadno jinde). Kalendáře, na které odkazujete Vy, jsou určeny pouze pro Novus Ordo a od tradičních kalendářů je odlišují velmi výrazné úpravy… Mezi nimiž je i přesunutí svátku Svaté rodiny…

 3. nino píše:

  Inak, tak nejak aktualne som narazil na dalsi, dost sokujuci clanok z oblasti ,,ekumeny“:
  http://res.claritatis.cz/zpravy/evropa/anglie-nove-pokyny-pro-snatky-mezi-krestany-a-muslimy/6134

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: