Zemřel kardinál Glemp

Józef kardinál Glemp

Včera ve věku 83 let podlehl rakovině plic Józef kardinál Glemp, emeritní arcibiskup hnězdensko-varšavský, primas Polska v letech 1983-2009.

Život jej přivedl do čela polské katolické církve v nelehké době a jako nástupce opravdu velikého předchůdce, kardinála Wyszyńského. Nakolik dobře se této role zhostil, je předmětem sporů. Mnoho lidí se domnívá, že byl příliš ústupný a slabý, že přespříliš ochotně vyjednával s komunistickou vládou a potíral kněze, kteří byli méně kompromisní než on.

Další ale oceňují jeho vyjednávací schopnosti a fakt, že se mu podařilo uchránit Polsko před velkým krveprolitím.

V poslední době jeho pověst spíše trpěla, než aby se zlepšovala. Před několika lety pobouřilo polskou veřejnost zjištění, že Glemp tajně slíbil komunistům, že se postará, aby nedošlo ke kanonizaci otce Popiełuszka a zdá se, že se opravdu snažil tento slib dodržet (Jerzy Popiełuszko, známý „kněz Solidarity“ umučený agenty polské státní bezpečnosti v roce 1984, se blahořečení dočkal v roce 2009, když už Glempův vliv výrazně upadl).

Konzervativní katolíci mu vyčítali jeho výpady proti Radiu Maryja, na druhé straně až do své smrti byl pro mnoho lidí člověkem, jehož názor byl brán jako zásadní a reprezentující polské katolíky.

Tak či onak, odešel muž, který vedl polskou církev více než čtvrt století. Modleme se za něj.

Ignác Pospíšil

3 Responses to Zemřel kardinál Glemp

  1. Václav píše:

    Odpočinutí věčné dej mu ó Pane a světlo věčné ať mu svítí, ať odpočívá ve svatém pokoji. Amen. Ať se za něho přimlouvá blahoslavený Jerzy Popieluszko a celá vítězná Církev v Nebi. Rád bych věděl kdo u toho tajného slibu držel svíčku a jak zdůvodňuje svou přítomnost. Takový slib by byl stejně bezpředmětný a mohl by být považován za válečnou lest. O tom kdo bude beatifikován rozhoduje a zázrakem dokládá Bůh a těžko se dá předpokládat že by zrovna před tehdejším papežem mohl někdo zatajit otce Popieluzska. Kterého musel osobně znát a sledovat jeho případ. Kdyby se byl otec kardinál snažil prosadit beatifikaci dřív tak by byl pravděpodobně obviněn z toho že příliš spěchá.

  2. Teofil píše:

    Možná lepší krveprolití, než zrada na Kristově mystickém těle NOM

  3. […] Zemřel Józef kardinál Glemp, emeritní arcibiskup hnězdensko-varšavský, primas Polska v letech 1983-2009. Více ZDE. […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: