Rozhlédnutí 2013/03/03

Sv. Tomáš Akvinský

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je třetí neděle postní. Nejvýznamnější svátky a památky nastávajícího týdne: sv. Perpetua a Felicita (6) a sv. Tomáš Akvinský (7). Další týden otevře čtvrtá neděle postní (Laetare).

Z akcí upozorňuji především na přednášku Petra Bahníka (5). Zároveň vyzývám k modlitbám jak za bývalého papeže, tak i za nového papeže, který by dokázal bojovat s hrozivou krizí, do níž se církev bojující noří stále hlouběji.

Rovněž doporučuji vašim modlitbám Miloše Zemana, který 8. března převezme úřad prezidenta ČR. Modleme se, aby si vzpomněl na své katolické kořeny a byl nám dobrým prezidentem. A aby nebyl lhostejný k pronásledování křesťanů ve světě.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Domácí

Petici proti uvedení potratové pilulky RU-486 do ČR již podepsalo již téměř 46 tisíc lidí. Podrobnosti ZDE.

Ústavní soud začal projednávat stížnosti proti vyrovnání mezi státem a církvemi. Doufejme, že bude rozhodovat podle práva a ne podle politických preferencí svého sociálnědemokratického předsedy.

Europoslanec Jaromír Kohlíšek (KSČM) v rozhovoru pro Právo odmítl požadavky na odstoupení karlovarského radního pro školství Sloupa (též KSČM), který je bývalým politrukem pohraniční stráže a mimo jiné dodnes obhajuje vraždění lidí na hranicích. Kohlíček měl dokonce tu drzost prohlásit, že dnešní kaplani dělají prakticky stejnou práci, jako dřívější politruci. K tomu více např. ZDE.

Zahraniční

Arkansasští zákonodárci přehlasovali veto demokratického guvernéra Mikea Beebeho a definitivně tak schválili nové limity pro vykonávání potratů. Arkansas tímto zakazuje většinu potratů po dvacátém týdnu těhotenství. Více anglicky ZDE.

V Libyi se množí oficiální i neoficiální násilí na křesťanech a jejich majetku. Podrobnosti ZDE. Situace křesťanů se i nadále zhoršuje i v Egyptě a Sýrii.

28. února 2012 se uprázdnil papežský stolec, když vstoupila v platnost předem ohlášená rezignace papeže Benedikta XVI. Tři dny před svým odstoupením vydal Benedikt XVI. dekret Normas nonnullas, jímž změnil pravidla pro konání konkláve, které se tak za určitých okolností může sejít dříve než 15 dní po uprázdnění stolce (viz ZDE). Papež rovněž přijal rezignaci skotského primase kardinála O´Briena. Podrobnosti ZDE. Do Říma se sjíždějí kardinálové, jejich generální kongregace proběhne 4. března. Modleme se za bývalého papeže i za volbu dobrého papeže nového, který by dokázal účinně bojovat s krizí, do níž se církev bojující noří stále hlouběji.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Začala nominační fáze ankety Rytíři života 2013. Prosím, neváhejte navrhovat kandidáty do ankety!

Podpořte mezinárodní iniciativu na obranu lidské důstojnosti a petici proti registraci RU-486 u nás.

3. březen, neděle – je třetí neděle postní (Oculi).

4. březen, pondělí – je pondělí po třetí neděli postní. Církev si připomíná památku sv. Kazimíra Polského (1458-1484), krále. Na řadě je další díl Bylinkové poradny otce Jiřího Pleskače v rámci pořadu Českého rozhlasu – Brno Apetýt. Začátek v 10:30. Vysílání online na webu rozhlasu.

5. březen, úterý – je úterý po třetí neděli postní. V Praze společnost Lipový kříž pořádá přednášku Petra Bahníka na téma „Vliv školských systémů na formování generací“. Místo konání: sál 318, Český Svaz vědeckotechnických Společností, Novotného lávka 5, Praha 1; začátek v 18:00.

6. březen, středa – je středa po třetí neděli postní. Tradiční katolíci si připomínají památku sv. Perpetuy a Felicity, mučednic.

7. březen, čtvrtek – je čtvrtek po třetí neděli postní. Tradiční katolíci si připomínají sv. Tomáše Akvinského (1225-1274), kněze a učitele Církve. Před 320 lety se narodil Carlo della Torre Rezzonico (1693-1769), pozdější papež Klement XIII.

8. březen, pátek – je pátek po třetí neděli postní. Církev si připomíná sv. Jana z Boha, ošetřovatele. Miloš Zeman složí slib a ujme se úřadu prezidenta České republiky.

9. březen, sobota – je sobota po třetí neděli postní. Církev si připomíná sv. Františku Římskou (1384-1440), oblátku a ošetřovatelku. Před 130 lety se narodil Gregorij Rožmaň (1883-1959), biskup lublaňský. Před 110 lety se narodil Józef Warszawski (1903-1997), polský jezuitský kněz, harcer a voják.

10. březen, neděle – je čtvrtá neděle postní (Laetare). Před pěti lety zemřel herec Radovan Lukavský (1919-2008).

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky:

Apoštolský vikář Aleppa: Západní export demokracie působí zkázu (RV)

Babette Francisová: To je ale hloupost rozdělovat lidi na muže a ženy! (MONOS)

Bíle oblečený biskup? (REX!)

Britský radní: péče o postižené děti stojí mnoho prostředků; měly by být usmrceny (RC)

Komentář Eleison CCXCIV (REX!)

Mexiko: Biskup proti drogovým kartelům (RC)

Otazníky nad abdikací Benedikta XVI. (IsJ)

Práva versus právo

Rečičky (BFP)

Syrští povstalci nejsou oběti tamějšího režimu (RV)

Slovensky:

K poézii (Blog Kataríny Džunkové)

Keď koncepcia antikoncepcie zlyháva (Postoy.sk)

Anglicky:

Bishop of Santa Rosa makes teachers sign document affirming Church teachings on life, marriage (LSN.com)

Doctor punished for attempting to save the life of a child in New Zealand

Euthanasia deaths increase by 25 percent in Belgium (LSN.com)

Ignác Pospíšil

6 Responses to Rozhlédnutí 2013/03/03

 1. nino píše:

  aktualne jedna dobra sprava zo Slovenska. Prefekt kongregacie pre biskupov, Marca Ouellet, konecne zakazal Bezakovi vyjadrovat sa pre media, aj jeho ,,duchovne“ medialne prihovory pre ,,liberalov“. Konecne!

  • topajík píše:

   A jsou zastaveny i likvidační práce v chrámech, které začal dělat?

   • nino píše:

    podla poslednych info, co pamatam, tak nie, mozem, ak budem mat cas zistit, ako sa aktualne veci maju.

 2. Daniel Zouhar píše:

  Petici proti RU-486 podepsalo již 46000 občanů ČR a termín odevzdání se prodlužuje až do konce března: http://prolife.cz/?a=71&b=1&id=2148

 3. MichalD píše:

  Zde je článek, trochu poodkrývající představy o „stažení“ se emeritního papeže do ústraní a jeho neovlivňování budoucího dění: http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=17903. Jeho okolí dokonce očekává, že dokončí a vydá svoji připravovanou encykliku …

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: