Rozhlédnutí 2013/05/05

Nanebevstoupení Páně

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí. Je pátá neděle po Velikonocích. Na tento den připadá památka sv. Pia V., papeže.

Nejvýznamnější svátky a památky v týdnu: sv. Stanislav (6), Nanebevstoupení Páně (9) a sv. Filipa a Jakuba (11). Příští týden otevře neděle po Nanebevstoupení Páně.

Modleme se tento týden především za křesťany a protipotratové aktivisty v Číně, jakož i za obrácení všech těch nebožáků, kteří je utlačují a pronásledují. A vůbec za pokřesťanštění této barbarské země.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česká republika

Konzervativní strana vyzvala své členy a příznivce, aby podpořili pro-life iniciativu Jeden z nás. Více ZDE.

Svatý stolec

Papež František přikázal argentinským biskupům, aby se drželi tzv. aparecidského dokumentu, který mimo jiné zakazuje podávat svaté přijímání propotratovým politikům.  Více anglicky ZDE a polsky ZDE.

Svět

Čína ukazuje světu, proč je oprávněně považována za jeden z nejzločinečtějších států světa: Chen Kegui, synovec protipotratového aktivisty Chena Guangchenga, kterého Čína musela nedáno nechat odletět do USA, sedí ve vězení, kam byl poslán ve vykonstruovaném procesu, protože Čína se potřebovala někomu pomstít. Podle příbuzných trpí apendicitidou a je mu odepírána základní lékařská péče. Pokud se to rychle nezmění, nejspíše vězení živý neopustí. Více anglicky ZDE a ZDE.

USA: Guvernér Rhode Islandu podepsal zákon redefinující manželství jako svazek dvou lidí bez ohledu na pohlaví. Zákon má vstoupit v platnost k 1. srpnu. Podrobnosti anglicky ZDE.

USA: Pentagon šokoval, když prohlásil, že křesťané v americké armádě mohou být souzeni a trestáni za šíření svých náboženských postojů. Podrobnosti anglicky ZDE a ZDE.

Mexiko: Mexický nejvyšší soud rozhodoval o protipotratových ústavních dodatcích mexických států. Jeden ústavní dodatek zrušil na základě údajných formálních nedostatků jeho schvalování (vizte anglicky ZDE), další ale těsně podržel (vizte anglicky ZDE).

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Vyzýváme všechy čtenáře a příznivce časopisu, aby podpořili pro-life iniciativu Jeden z nás.

5. květen, neděle – je 5. neděle po Velikonocích. Církev si připomíná památku sv. Pia V. (1504-1572), papeže. Před 1460 lety (553) začal druhý konstantinopolský koncil. V dominikánském kostele Neposkvrněného Početí Panny Marie v Olomouci bude sloužena mše svatá v tradičním dominikánském ritu.

6. květen, pondělí – Sv. Jana, apoštola a evangelisty, před Latinskou branou.

7. květen, úterý – Církev si připomíná sv. Stanislava (1030-1079), biskupa a mučedníka. Před 1040 lety zemřel Ota I. Veliký (912-973), první císař Svaté říše římské.

8. květen, středa – tradiční katolíci si připomínají Zjevení sv. Michaela, archanděla. Na večer připadá vigílie Nanebevstoupení Páně. Před 100 lety zemřela bl. Ulrika Franziska Nisch (1882-1913), řeholnice, kterou si dnes připomínají především v jižních částech Německa. V ČR se slaví státní svátek nazvaný Den osvobození.

9. květen, čtvrtek – Církev slaví Nanebevstoupení Páně. V kostele Zvěstování Panny Marie (sv. Gabriela) v Praze na Smíchově uskuteční od 17:00 zpívaná mše sv. v tradičním římském ritu. Celebrovat bude dp. Anselm Kříž, OPraem. Více ZDE.

10. květen, pátek – Církev si připomíná sv. Antonína Florentského, biskupa a vyznavače. 55. narozeniny oslaví americký katolický politik Rick Santorum (* 1958).

11. květen, sobota – tradiční katolíci, kteří užívají kalendáře z let 1955-1969, slaví památku sv. Filipa a Jakuba, apoštolů.

12. květen, neděle – Je neděle po Nanebevstoupení Páně. V ČR se slaví Den matek. Před 1010 lety zemřel papež Silvestr II.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život.

Česky:

Komentář Eleison CCCIII

Komentář k Věroučné preambuli biskupa Fellayho

Křesťané jsou obětním beránkem vývoje na Středním východě

Neohrožujte své zdraví cvičením jógy. Je to filosofie smrti.

Permanentní revoluce proti člověku

Pomáhat a chránit!?

Protipotratový aktivista v želízkách. To se v Ostravě větší zločinci nenajdou?

Přední církevní činitelé pro uznání homosexuálních svazků

Stíny lóží nad Francií

Sv. Kateřina Sienská: List jistému vznešenému prelátovi

Slovensky:

Nevidieť zlo

Obradoslovie – Život so Svätou Cirkvou V.

Polsky:
Seks w przedszkolu już we wrześniu. Chce tego Palikot i Tusk
Anglicky:

Abortion Activist: Religious Groups Have No Conscience Rights

Christian Churches Can’t be Silent on the Issue of Abortion

Columbus Bishop risks jail defending Catholic school that fired teacher for coming out as lesbian

Critics Say Calif. Infertility Bill Violates Children’s Rights

European Parliament member promotes pedophilia as part of the sexual revolution

Health fears for Chen Guangcheng’s nephew

‘Here was a woman who walked with God,’ recalls pastor who helped ex-lesbian and daughter flee USA

Homosexual activist says gay ‘marriage’ isn’t about equality, it’s about destroying marriage

Liturgical liberalism and support for gay civil unions linked?

Media have an ‚allergic disinterest‘ in Gosnell trial: Archbishop Chaput

Meet the Pro-Life College Student Who Took on His Campus And Won

Nebraska bishop: Contraception laid groundwork for Gosnell’s ‘House of Horrors’

Pro-life demonstrators have strongest impact on undecided women

Teach students ‘how to view porn’, gvmt-approved group tells UK teachers

Women Who Have Abortions Four Times More Likely to Abuse Drugs, Alcohol

Ignác Pospíšil

Reklamy

12 Responses to Rozhlédnutí 2013/05/05

 1. cinicius napsal:

  Ještě toto jsem zapomněl: Německá biskupská konference je už pomalu k nerozeznání od odpadlického hnutí Wir sind Kirche: http://www.christnet.cz/zpravy/25272/arcibiskup_zollitsch_a_odbornici_vyzvali_k_jahenskemu_sveceni_zen.url

  • re: diakonisy napsal:

   Jednak mi vychází na mysl myšlenka, zda je to vůbec možné… (diakonisy v prvotní Církvi existovaly jako asistentky při křtech dospělých žen (křest se konal ponořením, takže přirozeně ženy netoužily být okukovány muži).

   A také, jaký by to mělo smysl. Z žen přece nikdy „kněžky“ být nemohou. Nebylo by moudřejší, aby dotyčný otec biskup spíše horoval za nová kněžská povolání?

   Pax

   Jan

 2. Svatý Jan Sarkander a.... napsal:

  6. května. SVATÝ JAN SARKANDER. Nezapomínejme na tohoto velikého světce.

  8. května. Panna Maria, Prostřednice všech milostí (a já skromně dodávám, každé jednotlivé milosti (pokud se nemýlím:).
  ….
  Ctitelé Panny Marie, uctívané jako ROSA MYSTICA (Růže tajemná) se připravují na světový den modlitby růžence 13. května 2013. Podnětem byla (údajná) výzva Panny Marie z 19. dubna, zveřejněná na webové stránce http://www.mensajesdelbuenpastorenoc.org:

  Naléhavá výzva Svaté Panny Marie katolickému světu!

  Děti mého Srdce, pokoj Boží buď s vámi se všemi!

  Milé děti, posílám vám naléhavou výzvu, abyste tohoto 13. května, v den 96. výročí mého zjevení v Cova de Iria (Fatima), uspořádali celosvětový den modliteb a pomodlili se můj svatý růženec v poledne ve 12 hodin místního času v Kolumbii (pozn. středoevropský letní čas 19.00).

  Začněte s mým Regina caeli a sjednoťte se se svou Matkou, abychom přednesli Otci naléhavou žádost

  1. Za vyhlášení mého pátého mariánského dogmatu (Maria Prostřednice, Spoluvykupitelka a Přímluvkyně, Paní všech národů).

  2. Za zasvěcení Ruska mému Neposkvrněnému Srdci.

  3. Za papeže Františka a Církev.

  4. Za mír ve světě.

  5. Za vítězství mého Neposkvrněného Srdce.

  (neručím stoprocentně za pravost poselství, nicméně, kdo se připojí v modlitbě (podle intence z Fatimy), neučiní patrně nic zlého:))

  Pax

  Jan

 3. honzah napsal:

  Ten článek pana Semína o Janu Vránovi obsahuje minimálně dvě hrubě zavádějící informace…

  • Vašek Sovadina napsal:

   Jaké?

   • honzah napsal:

    1) Odpůrci výstav Stop genocidě namítají, že dospívající děti (výstavy se nekonají před základními školami!) utrpí duševní trauma, spatří-li na plakátu kyretou potrhané nenarozené dítě. To nemohou myslet vážně.

    Výstavy se konají i před osmiletými gymnázii, kde jsou děti i 11 let staré. Prima – kvarta osmiletého gymnázie je považována z hlediska státního zákona zcela jednoznačně za základní vzdělání.

    2) Když titíž učitelé ukazují dětem fotografie mrtvých těl v Osvětimi, argumentují potřebou vyvolat v dětech prožitek hrůzy ze zločinů holocaustu. Pro případ poválečného holocaustu, jehož obětí jsou milióny nenarozených dětí, však volí metr zcela opačný. Zde nejde jen o poklesek na úrovni myšlení, ve hře je lapsus životně podstatně závažnější, jde povýtce o selhání mravní.

    Za 8 let svého studia na osmiletém gymnáziu jsem ,,studijním pohledem´´ na těla z Osvětimi strávil spíše jednotky vteřin, nevšiml jsem si plošné kampaně ,,pokryteckých vyučujících´´.

    ——————————————————

    Dříve jsem byl myšlenkou těchto expozic nadšen, dnes je můj pohled zdrženlivější i na základě zprostředkovaných ohlasů z mého bývalého (osmiletého) gymnázia. (Nicméně jsem hrdým signatářem příslušné petice.)

    Jednak argumentace ,,pravdou´´ je pochybná, protože například obří fotografie roztažené vaginy před školou či kostelem je jistě také ,,pravdivá´´, ale z toho ještě neplyne adekvátnost.

    Podstatnější je však hledisko pragmatické. Opravdu takto zvýšíme pro-life orientaci mládeže? 20 obřích plakátů před školou povede k tomu, že se 25 z 30 dětí v průměrně třídě bude dobře bavit ,,ha, ha, to jsou dneska magoři před školou´´ a těch 5 afinních k hnutí pro-life se bude v koutku červenat, anebo ze strachu před vrstevníky ani nepodepíše petici.

    Adekvátnější by byly 1-2 pozitivněji laděné plakáty s petičním stolkem, kde by detailnější informace a drastičtější záběry našly žáci na nabízených informačních letáčcích. V tomto smyslu se mi docela líbila kampaň ,,Žiješ, protože tě rodiče chtěli – svobodavolby.cz´´, kde převládaly výjevy ze života teenagerů, výjimečně doplněné ještě jakž takž stravitelným obrázkem, vše s odkazem na ony stránky. Také plakátky ,,Adopcí jí dáte šanci, potratem jen smrt´´, anebo propagace poradny Aqua Vitae mi přijdou vhodnější.

 4. :) napsal:

  V pražské arcidiecézi je 12. května výročí posvěcení chrámu sv. Víta, což přebije i neděli. Bylo by dobré to zmínit.

 5. To Agios Fos..2013? napsal:

  Sestoupil letos „To Agios Fos“? Tedy milostivý oheň, který, i přes veškerý rozkol stále osvěcuje křesťany v Jeruzalémě od nepaměti?

  Více o úctu budícím jevu zde:

  http://www.fatym.com/view.php?nazevclanku=liturgie-svateho-ohne-v-jeruzaleme&cisloclanku=2011100058

  http://www.tvnoe.cz/detail-poradu/jeruzalem-svate-svetlo.html

  Nějak se letos nemluví v této věci. Nebo se jen mýlím…?

  Pax

  Jan

 6. solitaire napsal:

  Škoda, že se chronologicky do tohoto Rozhlédnutí nedostal odkaz na Informační leták č. 132 (www.fsspx.cz). Opravdu se totiž vydařil.

  Zvláště tato pasáž je vydařená:

  „Přirozený sklon člověka vstupovat do veřejného dění v sektuidním vnímání světa pak ale nevede k přirozenému angažování se např. v různé spolkové činnosti, práci na poli kulturním, sportovních aktivitách mládeže a jiné práci společnosti užitečné. Vžívá se spíše do role osvícených, jež se seberealizují v ideologickém aktivismu, který, aby byl alespoň vnímán, se musí snížit ke způsobům ideologické žumpy současného světa, v níž splývá oficiální proud s protiproudem.“

 7. Robert R. Reilly napsal:

  Dost dobrý komentář:
  http://www.postoy.sk/obama_potrebuje_historicku_lekciu

  Pax

  Jan

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: