Ohlédnutí za setkáním v Bělči

Někteří z účastníků

Minulý víkend jsem strávil v Bělči s cca 150 dalšími tradičními katolíky. Bylo to krásné a všestranně užitečné setkání, byť jsem si ho neužíval tolik, jak jsem si přál – k bolestem zubů, co jsem měl už od začátku, se nakonec přidal ještě zánět průdušek (díky němuž jsem koneckonců dodnes nebyl schopen o Bělči něco napsat sám).

Zpočátku ve mne navíc vyvolávaly stísněný pocit i zklamání a nepříznivý dojem ze sporů, které poslední dobou doutnají ve významné čáti tradičně katolické komunity a které bohužel stále častěji vybuchují navenek v podobě nešťastných prohlášení na jistých nám všem dobře známých internetových stránkách…

Výše zmíněné znepokojení bylo sice záhy potlačeno, jak to tak ale teď vypadá, nebyl možná optimismus v této věci příliš na místě a mne samotnému začíná vrtat hlavou nepříjemná otázka, zda se takovéto setkání ještě někdy uskuteční… Já doufám, že ano. Skutečnost je ale bohužel taková, že boření je vždy jednodušší a rychlejší než budování. Snad ale zdravý rozum přece jen zvítězí…

Každopádně všem doporučuji tři věci:

1) Modlit se za českou tradičně katolickou komunitu.

2) Modlit se za kněze, kteří s ní žijí a kteří jí slouží.

3) Přečíst si článek o akci sepsaný Vladimírou Šimkovou.

Ignác Pospíšil

Reklamy

38 Responses to Ohlédnutí za setkáním v Bělči

 1. Michal Kretschmer napsal:

  Vzhledem k nemoci jsem letos v Bělči nebyl a ohledně zmiňovaných sporů jsem sice četl ona zmiňovaná prohlášení, ale podstata sporů, protože jsem tak mimo dění, mi uniká. Je možná, pokud je to vůbec vhodné, ji poodhalit?

  • cinicius napsal:

   Myslím, že ne… Ostatně jediný člověk, co tu pravou podstatu zná, je autor těch prohlášení. A ten sem přispívat nechodí…

  • solipso napsal:

   To jsem tu vážně jediný, kdo z Prohlášení na žádný tajemný spor v pozadí neusuzuje a čte z nich pouze to, co je v nich napsáno?

   • jjstodola napsal:

    Ono je asi něco jiného „usuzovat na“ a číst „na vlastní oči“.

   • Pan Contras napsal:

    Ano to je ta absence kritičnosti tam kde se dává jednotě a loyalitě přednost před pravdou.

   • Paul Max napsal:

    Velmi si cením prohlášení PTS. Sice si myslím, že podobné prohlášení mělo a možná i mohlo přijít dřív, ale i tak je to kus odvahy postavit se té žumpě „čelem“, byť za cenu nejrůznějších očerňování a možné újmy v očích zúčastněných. Kdyby institut nezval na přednášky Hájka a Jakla a tito a další netajtrdlíkovali s D.O.S.T.em na podiích a v TeDeu, možná mohli nadále požívat přízně. Každopádně se opět potvrdilo staré české přísloví: „Spoj se s čertem, on se ti peklem odmění“. Spolupracovat s amnestio-tunelpápou Klausem či euro-soudružkou Bobo vyžaduje opravdu silný žaludek. Ač PTS a jeho rod byl věrný ČSR, zřejmě nechce být nevěrný své víře a kněžskému poslání… Do žumpy by se mi také nechtělo sklouznout.

 2. JŠP napsal:

  Přidávám se k Ignácovi..setkání bylo úžasné a věřím, že budou i další..přidávám se i k modlitbě za tradici, protože je to velmi potřeba. Nebylo by dobré, kdyby se do tradice vloudil duch nesváru. Je třeba za tradici bojovat, za pravou katolickou víru..v Kristu Králi! JŠP

  • jjstodola napsal:

   Tahle ta „tradice“ je sama o sobě duchem nesváru. A kdo s čím zachází, tím také schází.

   • Balduin napsal:

    No hlavně že vy, (neo)modernisti, jste ve svých bludech svorni. :-@ [blicí] Že jste pokoncilní církev (KHS) infikovaná virusem zvaným II. Vatikánský koncil, likvidujícím Mystické Tělo Kristovo, je v pořádku. :-< [smutný]

    PRAVÁ CÍRKEV KRISTOVA
    JEDNA – SVATÁ – APOŠTOLSKÁ – KATOLICKÁ

    NOVÁ CÍRKEV
    EKUMENICKÁ – HUMANISTICKÁ – KONCILNÍ – VĚŘÍCÍ

    PROTICÍRKEV (ANTICÍRKEV)
    PROTIKŘESŤANSKÁ (ANTIKŘESŤANSKÁ) – FALEŠNĚ ÚSPĚŠNÁ – INICIAČNÍ – DĚTI VODNÁŘE

   • JŠP napsal:

    Problém je v lidech a v tom, co a jak prezentují..vyjádření FSSPX bylo nešťastné (dle mého názoru), že jím nebylo vlastně nic jasného řečeno- jakmile se něco vyhlašuje, něco tomu předchází a to tu chybí (určité vytržení z kontextu)..další problém a to vidím i v Praze, že někteří věřící, co se prezentují jako tradiční a chodí na tradiční Mši sv. se k tradici hlásí jen ze vzdoru, touhy být jiný..proto je tahle „tradice“ problém..co jsem vypozoroval, tak sloužit tradiční Mši sv. někteří kněží nechtějí především kvůli věřícím, kteří jsou prostě švihlí a psychicky na ně tlačí, takže raději slouží NOM a mají klid..(ono představa, že máte mezi spolubratry v kléru problémy a ještě pár psychicky narušených jedinců do toho, ne každý na to má žaludek..). Takže shrnuto a podtrženo. Jsme lidi (to nás sice neomlouvá, ale) a každý jsme jiný. Sváry i nesváry si mezi sebou děláme sami. Nelze to shrnout pod tahle „tradice“. Je třeba se modlit za Tradici u nás a schválně píši velké T, za tu pravou. V Kristu Králi. JŠP

 3. David Hibsch napsal:

  Kretschmer: Skutečně se zeptejte Michala. Má to své příčiny a souvislosti a je lépe ze ptát u zdroje a neveřejně.

 4. Pan Contras napsal:

  Poena sunt remedia. Aneb, co jste si nechali přerůst přes hlavu, to máte.

  • Pan Contras napsal:

   Ještě bych poznamenal, ne v poslední době Ignáci, ale už několik let, jenže tehdy se mohlo kopat nejen do nás, za všeobecného mlčení jedinečných a správných katolíků.

   Nyní okusí ta společnost, co to je nechat si přebujet toho, který je po léta usiloval formovat a já se ačkoliv je mito všechno líto, můžu v koutku duše radovat, že to někomu dojde, jako sv. Pavlu před Damaškem. (

   • solipso napsal:

    No tak sorry, ale kdo do koho tu už několik let kope?! Není snad pravda, že zrovna Ty jsi se na +T+ do PTS neustále navážel ještě před taxami proto, že se kamarádí s MS a Tebe má za socku co neumí používat vidličku a nůž? Si do háje vzpomeň!
    Vážně se v tom svém elitním ufňukaném outsiderství vyžíváš tak okázale, že už jen čekám, kdy uspořádáš Out Pride.

   • pan Contras napsal:

    Nikoliv před taxami, taxy zveřejněné minulého roku jak sis jistě všiml, byly pouze aktualizace velice starého dokumentu. Mentalita, jež to stvořila je přesně ta, která si nedokáže Naší Paní představit jako popelku nazaretskou, ale musí zůdrazňovat jaká to byla středostavovská princezna.

    Prostředí je to vskutku sockám (tedy když máš více dětí) nepříznivé. Vždyť i akce dost podporuje „platný řád“ reálného kapitalismu, kde je možné místo pro oddané vazaly a otroky, ale ne svobodné lidi.

    Ovšem vidím, že podvázání uvažovaní je typickým dopadem nekritického přijetí pravidel této skupiny, kde je vyžadováno oddané vazalství.

   • solipso napsal:

    Jakého velice starého dokumentu byly taxy aktualizací? O tom nic nevím.
    A v tom prohlášení se přece PTS implicitně distancuje ode všech případných přesahů svého působení mimo duchovní sféru, včetně akce DOST. To bys měl přece radostně vítat a ne furt jen prskat jako křeček.
    Rozuměj, já se nestavím za PTS ve všem a za každou cenu, také mi ledasco nesedí a nemám problém mu to ve vší slušnosti říct do očí. Ale prostě nehodlám být jeho Nemesis, zvláště u vědomí vlastní mnohostranné nedostatečnosti a s ohledem na dobra, která působení FSSXS tradičním katolíkům stále poskytuje.
    Pochopil bych, kdyby se do něj navážel třeba Jakub, nebo i Jarda Valašťan a bývalí pražstí salónkáři, Proč je však všude slyšet stále jen Tebe?

   • Pan Contras napsal:

    Protože jsem zlý, zlý, špatný.

   • Pan Contras napsal:

    Ááááno, špatný.

 5. Hamish napsal:

  To fňukání nad spory sis mohl odpustit.

 6. David napsal:

  Možná napište jaké to jsou stránky a uveďte autora, jistě to bude lepší, než mluvit v jinotajích.

 7. Encolpio napsal:

  Žádný spor v podstatě neexistuje. Pro ten jsou totiž potřeba dvě strany. Jde tu o jedno vyhoření a následnou devastaci všeho dobrého. Uvědomuji si, že jednám analogicky ke „spiknutí lékařů“ vůči V. Klausovi, ale nemohu si pomoci. Obávám se totiž o dotyčného duševní rovnováhu (výbuch sociopatie?). Protože taková smršť paranoie, hysterie, trucovitých a destruktivních kopanců na všechny strany není samosebou. Zvlášť takhle v krátké době. S ohledem na míru ješitnosti, arogance a cholerickou povahu nemá smysl cokoli diskutovat – o to je to smutnější. To mu bohužel zabraňuje uvědomit si, že ničí všechno, co tu řadu let pilně budoval. Je to k pláči. Podráží nohy všem a lidsky i profesně ztrácí důvěru okolí. Člověku se z toho až vaří krev. Je pro mne velmi těžké potlačit vztek a řešit věc jedinou správnou cestou – modlitbou. Bůh mi odpust takovéto jednání a takováto slova ad hominem, navíc na adresu autority.

  • Hamish napsal:

   Hmmm, smutné, pokud je to byť jen z části pravda.
   Pokud šlo o jednotlivce, navíc jednotlivce nesympatické většině (zdravím Davida H), vše bylo vlastně v richtiku.
   Jakmile se sáhne na institut a spol. oheň je na střeše.
   Pán Bůh je opravdu trpělivý. Komu nestačí k pochopení facan, dostane nakopáno do zadnice.

   • Pan Contras napsal:

    Chtělo by to tlačítko like.

   • jjstodola napsal:

    Jak říká Monika Načeva: „Hoši, hoši, hoši, hoši!“ Problém je ve skutečnosti v tom, že to, co Bratrstvo zaselo, to teď sklízí. Nejde o nešťastného Stritzka, ale o systém jako takový.

   • Hamish napsal:

    Hmmm, jen jestli náhodou nevidíš viníka na opačné straně. Na vině jsou modernisté. Nebýt modernistů a pitomého DVK (hájeného koncilovými konzervami), není Bratrstvo.

  • Pan Contras napsal:

   A je to memento pro každého, kdo vidí kam to dospělo.

 8. K. I. Simek napsal:

  Vazeni panove, nechcete se zdrzet tech pomerne divokych, misty spekulativnich a ponekud opovazlivych kritik namirenych…vite kam a na koho…? Myslete si co chcete, je-li to v souladu s vasim svedomim, ale takoveto komentare vzdy vedou jenom k dalsim skodam a nedorozumenim. A biti jsou navic mnohdy ti, kdo se provinili nejmene, nebo ti, kdo se nejvice snazi o pokojne reseni vsech problemu.

  • Timor Mortis napsal:

   Hele, Kájo, tak možná kdyby bylo vydáno nějaké další prohlášení, které by nám vysvětlilo co a proč a jak…? Jinak tady budou lítat vždy spekulace.
   Timor Mortis

   • K. I. Simek napsal:

    Co se tyce spekulaci o motivu – tomu se da pochopitelne jen tezko zabranit a jiste by se – jako obvykle – i po sebelepsim vysvetleni hledala ruzna dalsi zakouti, nuance a nevyrcene souvislosti.
    Vystoupil jsem predevsim proti tem vselijakym hodnocenim, odsudkum a „diagnozam“.

   • Hamish napsal:

    Nemohu si pomoci, ale po všech těch vyjádřeních od PTS („Proti mravům zvířecím“ počínaje), se mi zdá, že PTS jen sklízí, co zasel.
    Jistě, tupit duchovního veřejně není zrovna košér. Stejně není košér tupit veřejně laiky jen proto, že neplavou v proudu s námi.

   • Timor Mortis napsal:

    No…tak ale kdyby se motiv vyjevil, jistě někdo bude držkovat, ale to jsou věční kverulanti a těm stejně nebude popřáno sluchu, ne?

   • jjstodola napsal:

    „se mi zdá, že PTS jen sklízí, co zasel“

    Bingo! Ale připomínám, že nejde o PTS, ale o systém!

   • MichalD napsal:

    Nestačím kulit oči, jak najednou všichni, a to i vně prostředí, kterého se to primárně týká, mají najednou jasno, kdo co sklízí …

   • Hamish napsal:

    Jo, systém KHS, která zasévá nesvár.

 9. Stoofi napsal:

  Nejvtipnější na tom je, že nejchtivější dalších prohlášení a vysvětlení nejsou farníci PTS. :-)))

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: