Rozhlédnutí 2013/08/04

Sv. Vavřinec Římský

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je jedenáctá neděle po Svatém Duchu, na niž letos připadl svátek sv. Dominika de Guzmán, zakladatele dominikánů.

Nejvýznamnější svátky a památky nastupujícího týdne: Proměnění Páně (6), sv. Donát z Arezza a sv. Kajetán z Tiene (7), sv. Cyryacus a druhové a sv. Jan Maria Vianney (8), sv. Roman Ostiarius a sv. Terezie Benedikta od Kříže (9), sv. Vavřinec Římský (10). Příští týden otevře dvanáctá neděle po Svatém Duchu.

Upozorňuji, že tento týden poběží vícero pro-life akcí (Zlín, Praha, Ostrava) a vyzývám ty, kteří mohou, aby se jich zúčastnili.

Modleme se tento týden za naše biskupy a kněze, aby v přílišné zaujatosti „mezináboženským dialogem“ nezrazovali Kristovu věc a své pronásledované bratry a sestry. Aby pamatovali na svou povinnost hlásat a hájit Pravdu vhod i nevhod.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec

Ačkoliv František I. sliboval, že nebude rušit motu proprio Summorum pontificum, Svatý stolec je už začal tvrdě osekávat, když de facto zakázal jeho aplikaci na kněze františkánů Neposkvrněné, kteří až dosud představovali druhé největší kanonicky regulérní společenství kněží, kteří tridentskou mši slouží a poskytují věřícím. Další informace v podrobnějším článku ZDE. Pokud jde mínění odjinud, ZDE je oficiální verze této události podle Svatého stolce a ZDE (anglicky) poněkud případnější reakce prof. Matteiho, který zároveň i založil petici žádající Svatý stolec, aby toto rozhodnutí zrušil. Já jsem Matteiho petici již podepsal a prosím všechny, kterým záleží na tradiční liturgii, aby učinili totéž. Nevím, může-li to nějak pomoci, ale alespoň budeme moci říci, že jsme dělali vše, co se dalo.

Papež František I. při příležitosti ukončení své návštěvy Světových dnů mládeže v Brazílii vystoupil před novináře. Při své první tiskové konference bohužel pronesl několik ne zcela jasných vyjádření na kontroverzní témata, jako je postoj Církve k homosexuálům (gayům) a přijímání rozvedených a „znovu sezdaných“. To bohužel vyvolává veliké diskuse, jak to vlastně Svatý otec myslel, a dává liberálním médiím možnost tvářit se, že se učení církve v této věci nějak zásadně mění. Souhrn tiskové konference je ZDE.

Papež František I. osobně sepsal blahopřání muslimům k jejich svátku Íd al-Fitr. Při jeho čtení, stejně jako při čtení komentáře kardinála Taurana, se katolík jen těžko vyhne rozpakům. Více ZDE.

ČR

Pražský primátor Dr. Hudeček (TOP 09) přijal záštitu na Prague Pride 2013. Snad to pražské TOP 09 voliči spočítají, stejně jako stopnutí obnovy Mariánského sloupu a návrh na vytvoření právního rámce pro provozování prostituce.

Zahraničí

Madagaskarský arcibiskup Désiré Tsarahazana, stejně jako další biskupové na Madagaskaru, obvinil organizaci Catholic Relief Services, zřizovanou americkou biskupskou konferencí, že rozšiřuje po ostrově abortivní antikoncepci, jakož i další prostředky kontroly porodnosti. Zároveň konstatoval, že drtivá většina zaměstnanců této organizace na Madagaskaru jsou protestanti, kteří jsou najímáni právě proto, že na rozdíl od katolíků jsou spíše ochotni tyto prostředky distribuovat. Podrobnosti anglicky ZDE a ZDE.

Zoufalé finské matky prosí Rusko, aby zažalovalo Finsko za systematické porušování práv rodičů a jejich dětí. Trochu podrobněji  slovensky ZDE. V této souvislosti připomínám nedávný rozsáhlý článek na téma zločinů finské „juvenilní justice“, který naleznete ZDE.

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval světové vůdce, aby se spojili a společnými silami zastavili pronásledování křesťanů ve světě. Podrobnosti anglicky ZDE.

Počet potratů vykonaných v Arizoně díky stále přísnějším omezením dále klesá. Podrobnosti anglicky ZDE.

Rakouská policie zatkla 34 potratářů, kteří napadli pro-life pochod v Salzburgu. Podrobnosti anglicky ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Vyzýváme všechny čtenáře a příznivce časopisu, aby podpořili pro-life iniciativu Jeden z nás.

4. srpen, neděle – je jedenáctá neděle po Svatém Duchu a tradiční katolíci si připomínají sv. Dominika de Guzmán († 1221), zakladatele dominikánského řádu. Začíná tábor FSSPX v Jaidhofu pro dívky ve věku 14-22 let. Odehraje se slavnost posvěcení kostela Šimona a Judy ve Štětí. Součástí oslav je i tridentská mše, která začne ve 14:00. Více ZDE.

5. srpen, pondělí – posvěcení chrámu Panny Marie Sněžné. P. Dismas L. Juchelka (* 1968) slaví 45. narozeniny. Bude odvysílán další díl Bylinkové poradny P. Jiřího Pleskače v rámci pořadu Apetýt Českého rozhlasu – Brno. Začátek v 10:30. Pořad je možné poslouchat také online prostřednictvím internetu.

6. srpen, úterý – slavíme Proměnění Páně. Ve Zlíně proběhnou modlitby před porodnicí. Začátek v 16:00. Kontakt: František Bílek, FrantisekBilek@seznam.cz

7. srpen, středa – Církev si připomíná sv. Donáta z Arezza († 362), biskupa a mučedníka, a sv. Kajetána z Tiene (1480-1547), zakladatele theatinů. V Praze proběhne pravidelný pro-life pochod Odvahu k životu. Začátek v 16:00. Bližší info na webu.

8. srpen, čtvrtek – připomínáme si sv. Cyriaca a jeho druhy, mučedníky, a sv. Jana Mariu Vianneyho (1786-1859), faráře arského.

9. srpen, pátek – slavíme sv. Romana Ostiaria, mučedníka, sv. Terezii Benediktu od Kříže (1891-1942), řeholnici a mučednici, a svatvečer sv. Vavřince Římského, mučedníka. Před 70 lety byl nacisty zavražděn bl. Franz Jägerstätter (1907-1943), mučedník.

10. srpen, sobota – Církev si připomíná sv. Vavřince Římského († 258), jáhna a mučedníka zavražděného před 1755 lety. V kapli Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě uskuteční Modlitby za ochranu života. Začátek ve 13:30. Bližší informace na webu.

11. srpen, neděle – je dvanáctá neděle po Svatém Duchu. Před 760 lety zemřela sv. Klára z Assisi (1194-1253), zakladatelka klarisek, kterou si připomeneme v pondělí.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Institut sv. Josefa, Lumen de Lumine, REX! a Dielňa sv. Josefa. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky:

Ivo Patta: Proč nemáme na výchovu dětí

Mons. Giuseppe Nazzaro o situaci v Sýrii

Slovensky:

Čo všetko je v správach o Rusku falošné?

Polsky:

Główny rabin Madrytu ostro o homoseksualizmie: „To dewiacja od natury. To nienaturalna tendencja i grzech“

Postępowi Szwajcarzy mają dość staroświeckiego hymnu narodowego. Ogłaszają konkurs na nowy – bez odwołania do Boga!

Anglicky:

Cardinal George hits back at critics of decision to defund pro-gay ‘marriage’ immigrant group

Diocesan statement regarding article on the Society of St. Pius X

New poll: Born again evangelicals by far most likely to support a child’s right-to-life

Patients are Being Euthanized Every Day – And It’s Getting Worse

‘Pro-choice’ political science professor: ‘I think we are going to see Roe overturned’

Stop arresting street preachers, says Christian rights group to head of London police

There is no defense, euthanasia is murder: British court

Ignác Pospíšil

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: