Rozhlédnutí 2013/09/08

Sedm bolestí Panny Marie

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je šestnáctá neděle po Svatém Duchu a my zároveň slavíme Narození Panny Marie.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: sv. Mikuláš Tolentinský (10), Jméno Marie (12) a Povýšení svatého Kříže (14).

Příští týden otevře 17. neděle po Svatém Duchu, na kterou připadá svátek Panny Marie Sedmibolestné.

Z akcí upozorňuji především na Vyšebrodský pro-life víkend (13-15) – kdo se chce zúčastnit, měl by se přihlásit do pondělí 9. 9.

Modleme se tento týden především za mír v Sýrii a ve světě.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Zahraničí

Koalice zelených, pirátů a radikální levice, která ovládá radnici v jihozápadním Berlíně, zakázala ve své části města veřejné oslavy Vánoc. Více ZDE.

Vláda prezidenta Obamy i přes nesouhlas většiny světa (včetně Svatého stolce a většiny Američanů) připravuje útok na Sýrii, přičemž dává najevo, že postoj OSN ji nezajímá a vlastně ani nevidí důvod, proč čekat na nějaké výsledky vyšetřování onoho nasazení chemických zbraní úředníky OSN. Žádné důkazy pro své tvrzení, že zbraně použila Asadova vláda, stále nepředložila. Na druhé straně Rusko, Čína a Írán stále důrazněji odmítají Asadovu vinu a vyjadřují podporu Sýrii. Objevují se první obavy, že by zásah mohl postupně přerůst ve světový konflikt mezi velmocemi.

Slovenské vydavatelství LÚČ vydalo dlouho očekávanou knihu Gabriely Kuby Globálna sexuálna revolúcia. Podrobnosti slovensky ZDE.

V australských volbách drtivě zvítězili konzervativní liberálové. Levici, jejíž popularitu těžce zdecimovala tzv. skleníková daň, nepomohl ani pokus o vytažení karty homosexuálních „sňatků“ – tato idea totiž voliče nikterak nenadchla.

Vietnam zesiluje pronásledování křesťanů.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Vyzýváme všechny čtenáře a příznivce časopisu, aby podpořili pro-life iniciativu Jeden z nás.

Už jen dnes a v pondělí je možno se přihlásit na Vyšebrodský pro-life víkend.

8. září, neděle – je 16. neděle po Svatém Duchu a zároveň slavíme svátek Narození Panny Marie.

9. září, pondělí – Círev si připomíná mučedníka sv. Gorgona Římského a vyznavače sv. Petra Clavera. Dnes by oslavil 45. narozeniny muslimy zavražděný pákistánský katolický politik Šáhbáz Bhattí (1968-2011).

10. září, úterý – Církev si připomíná kazatele sv. Mikuláše Tolentinského († 1305).

11. září, středa – Církev si připomíná mučedníky sv. Prota a Hyacinta. Před 40 lety (1973) ukončila chilská armáda pod vedením generála Pinocheta marxistickou vládu prezidenta Allendeho. Allende spáchal sebevraždu.

12. září, čtvrtek – slavíme památku Jména Marie. Před 330 lety (1683) spojené síly Habsburků, Svaté říše římské a Polsko-litevské unie rozdrtily u Kahlenbergu turecká vojska a ukončily tak druhé turecké obležení Vídně. Bitva zastavila turecký nápor na rakouské državy Habsburků a zahájila postupné vytlačování Turků zpět k Bosporu.

13. září, pátek ve vyšebrodském klášteře začne vyšebrodský pro-life víkend, který skončí v neděli.

14. září, sobota – Církev slaví svátek Povýšení svatého kříže. Před 1755 lety (258) byl umučen sv. Cyprián z Kartága, biskup, mučedník a Otec církve. Před 490 lety zemřel papež Hadrián VI. (1459-1523). Před 6 lety vstoupilo v platnost motu proprio Summorum pontificum. V kapli Fakultní nemocnice v Ostravě-Porubě uskuteční Modlitby za ochranu života. Začátek v 13:30. Bližší informace na webu.

15. září, neděle – je 17. neděle po Svatém Duchu a zároveň slavíme svátek Panny Marie Sedmibolestné. Před 770 lety zemřela kněžna sv. Hedvika Slezská (1174-1243). Před 20 lety byl zavražděn bl. Giuseppe Puglisi (1937-1993), kněz a odpůrce mafie.

Zajímavé odkazy

Řadu dalších odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Institut sv. Josefa, Lumen de Lumine, REX! a Dielňa sv. Josefa. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

22. září: Evropský den podpory iniciativy Jeden z nás

Likvidace křesťanství jako završení Arabského jara

Slovensky

Egyptskí kresťania sú unášaní a vraždení pre výkupné

Indoktrinácia zdravotnou výchovou podľa OSN a rodových ideológov

KBS vydala zborník z medzinárodnej konferencie o rodovej rovnosti

KBS vyzvala poslancov parlamentu podporiť Národný pochod za život

O fanatických odporcoch ľudských práv a ministrovi Lajčákovi

Pápež Putinovi a G20: Treba odložiť zbytočné snahy o vojenské riešenie

Septembrové zápisky

Vatikán podrobne vysvetlil diplomatom svoj postoj v otázke Sýrie

Za Sýriu

Anglicky

‘Brutal’ German Raid on Home-Schooling Family Shocks Advocates

Catholic Bishops’ Policy Chair Urges Secretary Kerry To Work For Ceasefire, Serious Negotiations In Syria

North India church destroyed by 1,000-strong mob

The Catholic Case Against a U.S. Military Strike on Syria

Trappist Nuns in Syria to President Obama: Send Us Your Prayers, Not Your Missiles

Vietnam: Modlící se křesťané brutálně napadeni policií

Ignác Pospíšil

2 Responses to Rozhlédnutí 2013/09/08

  1. václav píše:

    Pronásledování ve Vietnamu možná přispělo k tomu že se přímo v Ho Či Minově městě připojilo k naší vigílii za Sýrii a mír ve světě 700 000 lidí.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: