Rozhlédnutí 2013/09/22

Archanděl Michael poráží Satana

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je osmnáctá neděle po Svatém Duchu.

Nejvýznamnější svátky a dny tohoto týdne: sv. Linus (23), Panna Maria Milosrdná (24), sv. Cyprián a Justina (26), sv. Kosma a Damián (27) a sv. Václav (28).

Příští týden otevře devatenáctá neděle po Svatém Duchu, na kterou připadl svátek sv. archanděla Michaela.

Z akcí a mší upozorňuji především na tridentské mše v Mostě u Bratislavy (25) a v Brně (29). A rovněž upozorňuji na olomoucké Modlitby za záchranu nenarozených dětí (26) a znojemský pochod pro život (27)

Modleme se tento týden především za mír v Sýrii a ve světě a za našeho papeže.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec

Bylo zveřejněno několik personálních rozhodnutí Františka I. ohledně významných postů v Kurii. Podrobnosti ZDE.

Zahraničí

Zatímco ve Vatikánu spolu vietnamská delegace a Svatý stolec „jednají v duchu přátelského porozumění„, vietnamští katolíci žádné porozumění nepociťují. Z vietnamského vězení či z pod pendreků vietnamských policistů se asi věci jeví jinak, než při přátelských disputacích v Římě…

V Košicích se uskutečnil první slovenský národní pochod pro život, na který přišlo něco mezi 50-70 tisíci lidmi. Slovákům gratulujeme a závidíme. Více ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, ZDE, Česká média hlavního proudu se ovšem zmiňují hlavně (či výhradně) o bratislavském pochodu sodomitů čítajícím pouhých pár set lidí (více ZDE), početně jej přečíslil dokonce i pochod pro rodinu odehrávající se taktéž v Bratislavě, který ovšem naše média rovněž přehlédla. Hlavně si pamatujte, že zpravodajství musí být OBJEKTIVNÍ. :-)

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Vyzýváme všechny čtenáře a příznivce časopisu, aby podpořili pro-life iniciativu Jeden z nás.

22. září, neděle – osmnáctá neděle po Svatém Duchu.

23. září, pondělí – Církev slaví památku sv. Lina, papeže a mučedníka, a sv. Pia z Pietrelciny (1887-1968), italského kapucínského kněze, který zemřel před 45 lety.

24. září, úterý – připomínka Panny Marie Milosrdné.

25. září, středa – 55. narozeniny slaví Mons. Jan Vokál (* 1958), 25. biskup královéhradecký. U příležitosti posvícení bude v Mostě u Bratislavy sloužena slavná mše svatá. Celebrantem bude děkan Stohl. Začátek v 18:00.

26. září, čtvrtek – Církev si připomíná sv. Cypriána a Justinu, mučedníky. Sexuální průmysl slaví v tento den tzv. „světový den antikoncepce„. Vyvažme tento zvrhlý svátek tím, že si připomeneme proč je užívání antikoncepce hříšné, a pomodleme se za ty, co ji užívají. Před olomouckou fakultní nemocnicí se uskuteční Modlitby za záchranu nenarozených dětí. Pořádá olomoucká pobočka Hnutí Pro život ČR. Začátek v 16:00.

27. září, pátek – Církev si připomíná sv. Kosmu a Damiána, mučedníky. Ve Znojmě se uskuteční lokální pochod pro život. Začátek v 16:00 na Masarykově náměstí, bližší info ZDE.

28. září, sobota – Církev si připomíná sv. Václava, vévodu a mučedníka a patrona českého. Česká republika slaví „Den české státnosti“. Před 35 lety náhle zemřel papež Jan Pavel I. (1912-1978).

29. září, neděle – je 19. neděle po Svatém Duchu a zároveň slavíme svátek sv. archanděla Michaela, knížete Nebeských vojsk. Před 90 lety zemřel Antonín Cyril Stojan (1851-1923), 10. arcibiskup olomoucký a metropolita moravský. Před 70 lety se narodil Lech Wałęsa (* 1943), polský prezident a bojovník proti komunismu. V kostele sv. Michala v Brně bude u příležitosti patronicia chrámu sloužena slavnostní mše svatá. Začátek v 15:00, celebrantem bude P. Doc. ThDr. Josef Beneš.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Institut sv. Josefa, Lumen de Lumine, REX! a Dielňa sv. Josefa. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Petrův nástupce: Lidský život se stal prioritou církevního učení

Rusko znepokojuje myšlenka skandinávských poslanců legalizovat incest

Schizofrenie lékařské etiky – domácí porody kontra legální potraty

Slovensky

Až dve tretiny Slovákov chcú ústavne chrániť manželstvo muža a ženy

Fínska ministerka vnútra šokuje pro-life postojmi

NÁZOR: Dispozícia byť osobou je prítomná už od momentu počatia, právo by to malo reflektovať

Pán Lajčák, zažalujte ma, prosím!

Pravda o živote po interrupcii

Rozhovor s psychiatričkou o diskusii k stratégii o ľudských právach

Stretnutie s Gabrielou Kuby a predstavenie novej knihy

TÉMA: Aké sú možnosti pomoci pre matky v núdzi?

Tri nechcené deti. Bol by potrat lepším riešením?

Výbor Európskeho parlamentu ignoruje základné európske zmluvy

Z BLOGU: Socialisti, liberáli a homo-lobby proti morálke a demokracii

Polsky

Dr Gabriele Kuby: „Jesteśmy na drodze do nowego totalitaryzmu. I to będzie totalitaryzm przekraczający nasze wyobrażenia“

Franciszek w oryginale. „Widać przecież świadome manipulowanie wypowiedziami papieża Franciszka, aby wykorzystać je do dyskredytowania realnego Kościoła“

Anglicky

Abortion Practitioner Failed to Report Statutory Rape of 13-Year-Old Girl

Church shows mercy by upholding truth about marriage, speakers say

German homeschooling family reunited – as long as they promise to attend state schools

German Officials Return Homeschooled Children to Family on Condition They Attend Public School

It’s OK to masturbate in public, Swedish court rules

Pope condemns abortion in strongest pro-life comments to date, day after controversial interview

Stop pushing the Culture of Death on us: Nigerian bishops to Western countries

 

Ignác Pospíšil

10 Responses to Rozhlédnutí 2013/09/22

 1. Lukáš Biskupický píše:

  V Košicích se 22 .9. uskutečnil Pochod pro život, prý 60.000-100.000 lidí! Největší shromáždění od „sametové revoluce“….
  http://www.postoy.sk/kosice_za_zivot_fotogaleria

 2. Jiřina píše:

  Papež František: Ano životu nenarozených dětí.
  Vatikán, 20. září:

  „„Naša odpoveď na túto mentalitu je rozhodné «áno» životu, bez váhania. «Prvým právom človeka je jeho život. Má aj iné dobrá, niektoré z nich sú drahšie, ale toto je základné dobro, podmieňujúce všetky ostatné» (Kongregácia pre náuku viery, Vyhlásenie k asistovanému potratu, 18. novembra 1974, 11)

  více:
  http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20130920033

  Také pozdravil slovenský Pochod za život

  http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20130922010

  a podpořil německý:

  http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20130920032

  • MichalD píše:

   Nerozumím tomu, proč ten 2. odkaz má nadpis „Svätý Otec povzbudil účastníkov …“, když se jedná o zdravici nuncia, který v ní jen cituje tři věty z homilie arcibiskupa Bergolia ještě z Buenos Aires – v tom textu nemohu najít jediný náznak, že by současný papež pozdravil letošní Národný pochod za život.

   • Jiřina píše:

    „Dnes totiž spoločnosť, v Európe i vo svete, presiaknutá duchom laicizmu, bojujúceho proti viere a jeho kresťanskému posolstvu, ktoré sú svetlom pre každého človeka, stráca dokonca zmysel pre prirodzené ľudské hodnoty a odmieta ich považovať za normy svojho konania. Sám človek sa stavia do úlohy najvyššej autority, ktorá – úplne subjektívne – chce určovať, čo je dobré a čo zlé.“

    Myslím,..shrnující „odpověď“ otce nuncia. Nad tím třeba přemýšleti…a modlit se…

   • topajik píše:

    Jiřina: Tím jste neodpověděla na otázku MichalaD.

   • MichalD píše:

    ad Jiřina: Já neříkám, že projev otce nuncia byl špatný a myslím, že je moc dobře, že na pochodu oficiálně byl (jestlipak přijde taky náš nuncius v březnu na pochod v Praze?) a řekl alespoň to, co řekl. Mne jen zarazilo, že se všude psalo, jak papež tento pochod osobně podpořil a pak se ukáže, že se za tím skrývá jen to, že nuncius tlumočil jeho pozdravy, což v diplomatické mluvě znamená asi tolik, že tam nebyl proti jeho vůli. Signifikantní je i to, že když chtěl alespoň nějak současného papeže ve věci ochrany života citovat, musel použít jeho X let starou homilii ještě z Argentiny.

    Ještě mi dovolte pozn. k tomu prvnímu linku, odkazujícímu na promluvu Svatého otce ke katolickým lékařům. Tento projev je ukazován jako projev papežova výrazného pro-life postoje. Ale zkuste se na to podívat nezaujatě: Je tam někde řeč o tom, jakých katastrofických rozměrů zabíjení nevinných dosáhlo? Je tam někde řečeno, že by se s tím mělo něco dělat? Je tam někde jasně řečeno, jaké jsou povinnosti katolíka v této věci a vyloženo učení Církve? Ne, je tam sice jedna hezká formulace „Každé nenarodené dieťa, odsúdené na potrat, má tvár Pána.“, ale zbytek jsou jen zcela obecné řeči, které opět snesou tisíc a jeden různý výklad. Skutečný stav vynikne teprve tehdy, když si tento projev srovnáte např. se známým projevem Pia XII. k porodním asistentkám (goo.gl/ZvByVg).

  • Teofil píše:

   tak ať exkomunikuje všechny potratáře a všechny kteří se na té genocidě podílejí, to bude žvanit “ kdo jsem já“

   • d.Camillo píše:

    Teofile,kdybyste trošičku znal Kodex,přišel byste na to, že exkomunikace všech,kdo se podílí na potratech nastupuje automaticky po vykonání činu.

    Kán.1398 – Kdo provedl a nechal si provést dokonaný potrat,upadl do exkomunikace nastupující bez rozhodnutí představeného.

    Není tedy potřeba nějakého zvláštního rozhodnutí.

   • Teofil píše:

    páter a vy si myslíte že oni to v té zpleti pokoncilních pind ví? když exkomunikovali biskupy FSSPX tak to Wojtyla vytruboval do světa o Dohnalovi nemluvě

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: