Akce D.O.S.T.: Nevyváženost vysílání ČT ohrožuje regulérnost voleb!

Akce D.O.S.T. vyzývá Českou televizi, aby respektovala rovný  přístup ke všem politickým subjektům kandidujícím do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Postoj, který Česká televize zaujala k prezentaci kandidujících stran a hnutí před nadcházejícími předčasnými volbami, je podle názoru Akce D.O.S.T.  vážným narušením principů, na nichž spočívá statut média veřejné služby, a může zpochybnit i samu regulérnost voleb. Pravidla předvolebního a volebního vysílání ČT zveřejněná 17. září 2013 (dále jen Pravidla) jsou skandálním pokusem o legitimizaci nerovného přístupu ČT k jednotlivým politickým subjektům, jež se voleb účastní.  Bez ohledu na zásadu rovnosti před zákonem, jakož i na deklarovaný smysl a poslání veřejnoprávních médií, konstatují tato Pravidla údajnou nerovnost kandidujících politických stran a vydávají ji za oprávněné odůvodnění nerovného přístupu ČT k nim, který kodifikují a veřejně deklarují.

Za skandální považujeme zejména zavedení principu tzv. „odstupňované rovnosti“, které se v uvedených Pravidlech objevuje. ČT jej „vysvětluje“ takto (cit): „zásada odstupňované rovnosti znamená, že bude brán zřetel na politický a společenský význam kandidujících subjektů.“  Jelikož je zřejmé, že názory na „politický a společenský význam“ jednotlivých subjektů se nutně budou lišit, je takováto formulace zcela nepřijatelná. Na „orwellovský“ princip „odstupňované rovnosti“ v Pravidlech navazují další formulační a právní „perly“. V bodě třináct první části Pravidel např. čteme, že kritériem „je dosavadní politický význam politické strany a činnost ve veřejném životě.“  Nabízí se otázka, odkud plyne mandát ČT prezentovat v předvolebním čase divákům legálně působící politické strany jen na základě svého vlastního subjektivního hodnocení jejich „významu a činnosti“?

Opravdovým vrcholem nepřijatelné stranickosti ČT je ovšem deklarovaná podoba chystaných čtrnácti předvolebních debat. Do těchto debat budou totiž podle rozhodnutí ČT zváni pouze zástupci osmi subjektů! Jména těchto vyvolených stran, které budou dramatickým způsobem zvýhodněny v předvolebním boji, bude určovat průzkum, který provedou v jednotlivých krajích soukromé společnosti STEN/MARK a Median.

Nejenže se jedná o porušení ústavního principu rovného přístupu ve volbách, ale zároveň se zde otevírá značný prostor pro korupci. Na základě čeho byly tyty agentury vybrány? A jaká je osobní provázanost vedení ČT na tyto agentury? To si veřejnost nemá nejmenší šanci ověřit. V daném případě jde ovšem o víc. O základní princip rovnosti politických stran, který musí být ze strany veřejnoprávního média za všech okolností dodržen. Průzkumy prováděné privátními společnostmi neposkytují dostatečnou záruku objektivity a nemohou být klíčem k tomu, jaký prostor jednotlivé politické subjekty na půdě veřejnoprávního média dostanou.

Proč není ČT schopna zajistit základní pravidla rovné předvolební prezentace, zůstává záhadou. Politických stran, které podaly kandidátní listiny ve všech krajích, a jsou tedy na stejné startovní čáře, je přitom pouze sedmnáct. Neexistuje žádný objektivní důvod, který by bránil tomu, aby se tyto strany za rovných podmínek podle předem stanoveného systému ve čtrnácti plánovaných televizních debatách vystřídaly. Jediným „důvodem“ je (z)vůle vedení ČT.

Kromě uvedeného zmiňují Pravidla ještě jeden pořad, kterým může ČT průběh voleb výrazně ovlivnit. 24. 10., tedy pouhé dva dny před volbami, se uskuteční závěrečná předvolební debata s předsedy tzv. „relevantních“ politických stran.  Počet účastníků diskuse bude teprve oznámen. Není přitom vůbec jasné, kdo bude „relevantnost“ těchto vyvolených „super stran“ vlastně posuzovat. Bude to generální ředitel ČT Dvořák osobně? Nebo snad moderátor Moravec? A měřítkem „relevantnosti“ budou opět průzkumy uvedených agentur?  O tom, že se tak znovu otevírají možnosti bezedné korupce, snad ani netřeba hovořit.

Akce D.O.S.T. proto vyzývá generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, aby ještě před tím, než odstoupí z funkce generálního ředitele, zjednal okamžitou nápravu a zajistil skutečně rovný přístup politických stran, ucházejících se o naše hlasy, do předvolebních debat. Pokud tak neučiní, bude mít on i celá ČT lví podíl na tom, že nadcházející volby do sněmovny nebude možné považovat za zcela svobodné a demokratické.

V Praze 25. září 2013

Mgr. Michal Semín, předseda

Mgr. Petr Bahník, místopředseda

11 Responses to Akce D.O.S.T.: Nevyváženost vysílání ČT ohrožuje regulérnost voleb!

 1. Tomas Kiml píše:

  Souhlas!!!

 2. Teofil píše:

  (nezávislá) média vždycky hrají na noty svých chlebodárců

 3. Michal Kretschmer píše:

  Vím, že po volbách je možnost podat žalobu na neregulérnost voleb. Je možné před volbami pomocí soudu, který by musel jednat velmi rychle, donutit Ceskiu televizi k tomu, aby zajistila rovný přístup politických stran?

 4. Hamish píše:

  Já se bavím. Bavím se tím, jak naprosto bez obalu už ti kripelmanageři jednají – zcela naplňují orwelovský newspeak a vůbec jim to nepřijde divné.
  Jakmile se však jejich nehorázné kydy dostanou mezi obyčejné lidi, rázem se ukáže nahý císař.

 5. VlaM píše:

  Největší nevyváženost spatřuji v tom, že v době předvolebních debat nedají na jiný program nějaký fakt dobrý film nebo jiný zajímavý pořad, abych se měl na co dívat. Ačkoliv breviář je taky dost dobrá alternativa.

 6. solipso píše:

  Proč by měla být ČT objektivní a nezaujatá? Protože je placená z daní? A kdo jí ty daně přiděluje? Aha? Že by politický establishment? No vida. Takže je v jejím nejvlastnějším zájmu jakkoliv podporovat změnu stau quo, ne?

 7. Jan Čáka píše:

  Tohle u neobjektivní ČT není nic nového.No jak dopadnou volby bude vskutku záhadou.Říká se že kdo vykope jámu může do ní také spadnout.Vzpomeňme na prezidentské volby.:) Nakonec jsme jako Národ většinou stejně volili Zemana.Jistě že nějaký režimní humanistický mozky vymejou co dají hlas těm co chtějí.Ale co zbytek svobodných lidí?
  Jsem rád že tu je Okamura, Bobošíková ,Vandas.
  Jsem dokonce rád že tu jsou Zemanovci.Třeba slušní lidé doporavdy prorazí a pravdoláskaři ostrouhají.
  Bůh je s náma.Kdyby byla akce proti České Televizi tak dejte vědět.Příjdu.Je opravdu škoda že to tam v roce 2001 nevyhrála ta Bobošíková.

  • václav píše:

   Volit pana Zemana je špatné a zemanovce dobré ??????
   Existuje ještě jeden aspekt kde bychom mohli ostrouhat. Zrušení pohlaví z moci úřední atd., podívejme se kdo to ve světě prosazuje.

 8. václav píše:

  Těžko můžeme čekat že bude svět podporovat KDU-ČSL, nebo alespoň zajistí regulérní hru. Ani nevidím důvod k čemu by to v tomhle případě zrovna nám bylo. Na co potřebujeme televizi a volební kampaně. Dívat se na to bych nepřál ani svému nepříteli. Ten čas se dá využít lépe. Třeba modlitbě za politiky a mocné tohoto světa.

 9. Jan Čáka píše:

  Václave volit Zemana je dobré a volit zemanovce je také dobré.I když jsem je nevolil.
  Také s tím ostrouháním jsem myslel pravdoláskaře a ty kolem fanoušky Karla.Když už jsme u toho tak tyhle protikřesťanské živly ke zrušení pohlaví spějí.
  Ke KDU ČSL tak ty bych rozhodně nevolil.Psal jsem si s jejich předsedou Pavlem Bělohoubkem a je to opravdu amatér.Nedokázal odpovědět na mojí otázku co udělá proti zhoubné evropské integraci nebo zda byl na nějaké duchovní akci našich bratrů z DSSS. Nakonec si mě vyškrtl z facebocu a už nereagoval na další imejly. Nevim co by pomohlo.Jít na nějaký sjezd KDU ČSL a zopakovat mu ty otázky před publikem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: