Ke sněmovním volbám 2013

Už za týden půjdeme k volbám. Na Duších a hvězdách to reflektovala série článků probírající (ne)volitelnost bloku Hlavu vzhůru! Jany Bobošíkové. Ta nám poskytla (potvrdila) dva cenné poznatky. První zní (pan Semín snad promine), že Hlavu vzhůru opravdu není pro katolíka akceptovatelná, což je poměrně logický a očekávatelný výsledek. Ten druhý nám říká, že věcně, střízlivě a slušně diskutovat o politice je zřejmě pro většinu čtenářů těchto stránek nedosažitelný cíl. Smutné.

Nicméně dostalo se mi opakovaně otázky, koho tedy volit, respektive koho budu volit. Nu, řekl či napsal jsem to už vícekráte: budu volit Korunu Českou. Ne protože bych jí byl nějak moc nadšen, to vůbec ne, dokonce se s ní neshodnu v poměrně zásadních otázkách, jako jsou otázky setrvání naší země v NATO a EU a věci okolo. Nicméně jsou i důležitější věci a KČ i přes toto vychází z toho všeho jako nakonec nejlepší možnost. A prakticky jediná, kterou katolík vůbec může zvažovat.

A co že to mám k ostatním stranám? Spousta z nich je nevolitelná už z principu, pro své ideologické zakotvení a zázemí. Konkrétně především zelení, komunisté rudí (KSČM) i oranžoví (ČSSD), DSSS, Piráti, Lev 21, Úsvit přímé demokracie a SPOZ. Další jsou neakceptovatelné pro naprosto nedůvěryhodné osoby v čele strany a kandidátek (TOP 09, ODS, Hlavu vzhůru! a – dle mého soudu, se kterým ovšem ne každý bude souhlasit – i ANO 2011 a KDU-ČSL).

Ty, co by stejně jako já chtěli volit Korunu Českou, upozorňuji, že bohužel ve třech krajích (královéhradeckém, libereckém a Vysočině) nepostavila kandidátky, takže jejich obyvatelé si musí zařídit volební průkaz a odjet volit do kraje, kde strana kandidátku má. Informace o tom, jak si volební průkaz zařídit, naleznete ZDE.

Ignác Pospíšil

36 Responses to Ke sněmovním volbám 2013

 1. topajik píše:

  Máš pravdu, Ignáci. Zkusíme ještě KČ. Oproti HV to je ještě o facku lepší.

  • topajik píše:

   Spíš nějak dát najevo nespokojenost s režimem než že bych chtěl „volit menší zlo“. Při prezidentské volbo-šaškárně jsem házel do urny sv. Václava jako protest. (Jak se dá vlastně křesťansky volit, když nechce člověk stát stranou a s*re ho to, že padá do podzad EU chca-nechca…?)

 2. _ píše:

  A co Svobodní?

  • cinicius píše:

   Ty bych zasadil někam mezi první a druhou skupinu (nevolitelní z podstaty a nevolitelní pro své kandidáty)…

   • Hamish píše:

    Kandidáty maj fakt zoufalý.

   • Re: SSO píše:

    Já pro lidovce,…… ale co vlastně je problém „svobodných“? Neslučitelnost jejich postojů se sociální naukou Církve? Jde mi o tu podstatu. (kandidáty bohužel mohou(resp. z morálního hlediska nesmí) dámy i pánové pomlouvat různě:(, o to v tomto dotazu nejde.

    Pax

    Jan

  • MSs píše:

   Svobodní jsou liberálové.

 3. Janek píše:

  No, taky jsem byl rozhodnutý pro KČ, ale tahle osobní zkušenost mě přeci jen trošku přibrzdila. https://cirkev.wordpress.com/2013/10/12/jana-bobosikova-volebni-blok-hlavu-vzhuru-a-propagace-sodomie/#comment-23021
  Už dříve mi vadila ta nekritická podpora Schlafenberga a teď ještě ten eurosojuz… To si člověk asi fakt nevybere. :-(
  U HV mám po tom všem, co tu proběhlo, sice taky otazníky, ale vidím opravdu jako prioritu zastavit nebo aspoň zbrzdit tu žumpu, co se sem valí z eurosojuzu. Hádat se můžeme až potom. Jestli ještě nějaké „potom“ po těchto volbách bude vůbec „dovoleno“…

  • topajik píše:

   Otázkou je, jestli je vůbec ještě něco dovoleno. Lidi bezva zpracovaní dle hesla „chléb a hry“ – dá se tu ještě vůbec něco změnit? Ale díky za koment. Zamyslím se ještě nad tím.

  • Hamish píše:

   U HV nemáte vůbec, ale vůbec žádnou záruku, že své sliby splní. Bobo, jak známo, je převlékačka kabátů první třídy.

  • MSs píše:

   Pokud vím , KČ má 2 křídla. Pražské se vznačuje nicneděláním a nekritickou podporou Schlafenberga a to jen proto že je šlechtic.
   A pak je moravské , které volitelné je.

 4. Ivan František píše:

  Píšete, že KČ nejste moc nadšen, takže prosazujete princip menšího zla?

 5. Martin píše:

  Já osobně bych se rozhodoval mezi KČ, Svobodnými a KONS (kdyby šli do voleb)…

 6. Takypijus píše:

  Tohle prosím říká katolík Petr Gazdík ze Suché Lozi:

  Souhlasím s tím, že náš stát registrované partnerství umožňuje, nepodporuji ale svatby homosexuálů. Co se týče výchovy dětí, jsem proti adopcím, ale podporuji myšlenku, že pokud jeden z takovéhoto páru je biologickým rodičem, měl by jeho partner mít možnost takové dítě osvojit.

  http://slovacky.denik.cz/online-rozhovor/volebni-kandidat-top-09-s-podporou-starostu-petr-gazdik-on-line-20131018.html

  • topajik píše:

   Katolík tohle neříká. To musí být mýlka.

  • Teofil píše:

   pošlu to panu děkanovi

  • nasirov píše:

   S tím Gazdíkem jděte do prde.. , jinak se na ty jeho odpovědi nedá reagovat!

  • Mirek Krat. píše:

   Ač nejsem velkým příznivcem tohoto webu, přece jenom to sem pověsím. Panu Gazdíkovi jsem napsal následující e-mail:

   >>Tohle říká věřící člověk, který chodí do kostela??

   „Souhlasím s tím, že náš stát registrované partnerství umožňuje, nepodporuji ale svatby homosexuálů. Co se týče výchovy dětí, jsem proti adopcím, ale podporuji myšlenku, že pokud jeden z takovéhoto páru je biologickým rodičem, měl by jeho partner mít možnost takové dítě osvojit.“

   Pane, tomu se říká salámová metoda, co vy podporujete. Vsadím boty, že ještě někdy před 15 lety, kdy to celé začlo, jste byl názorově vyhraněn i proti registrovanému partnerství. Dneska už byste jim v určitých případech umožnil osvojení dětí, v příštím volebním období to zrealizujete a než půjdete do důchodu, budou mít i svatby.
   Předpokládám, že váš názor v té době bude: Souhlasím s tím, že mají homosexuálové svatby, ale eutanázii postižených dětí nepodporuji.

   Tu budou zřejmě podporovat až vaše děti.

   Pane Gazdíku, od věřícího člověka bych čekal trošku stabilnější zásady. Zklamal jste mě víc než kdy dříve.<>Vážený pane Kratochvíle,

   nerozumím tomu, co Vás na mém názoru pohoršilo. Já si za těmito slovy stojím a Vaše spekulace na téma, co jsem si myslel před 15 lety a co si budu myslet v důchodu, nechám s dovolením bez komentáře. Podobnou analogii, jakou používáte pro můj údajný názorový vývoj, bychom mohli vztáhnout i na vývoj názorů v rámci katolické církve – věci, za něž se dříve exkomunikovalo a upalovalo, později církev uznala a přijala. Svět se mění, pane Kratochvíle, a ty změny se Vám mohou nelíbit, ale zastavit je nemůžete. Já osobně na svém postoji k homosexuálům nevidím nic nekřesťanského, nelze klást automaticky rovnítko mezi katolickou víru a zpátečnictví. Jsem rád, že v církvi existují i názorové proudy, díky nimž je církev i po dlouhých staletích stále živoucí součástí lidské společnosti. A „pokud Vy jste bez chyb, klidně hažte kamenem“.

   S pozdravem
   Petr Gazdík<<

   Pan Gazdík plete páté přes deváté a nechápe, že je rozdíl v postojích církve k astronomii a morálních postojích.

   • Teofil píše:

    silně ovlivněn knížetem von Bildberg, pan děkan jen pokrčil rameny, v případě politické moci by si to s panem učitelem nerad rozházel

 7. David píše:

  Volby, stejně jako veškerá lidová referenda považuji za neplatné a škodlivé z důvodu, že naprostá většina voličů je stižena neodpuštěným dědičným hříchem, takže se obecně přiklánějí spíše ke zlu než k dobru. Proto se jich neúčastním a od účasti na nich, pokud jsem tázán, odrazuji.

 8. nasirov píše:

  Buďto volit KDU, nebo nejít k volbám a denně se za politiky modlit tři růžence. Nic jiného nám katolíkům nezbývá !

 9. cinicius píše:

  Pro pana Čáku: Smazal jsem to já. Neříkáte nic nového, neustále se opakujete. Nevidím zde důvod mít pod každým článkem o politice ne zcela souvislý text propagující DSSS. A to nemluvím o radikálně levicovém Úsvitu, jehož guru považuje komunismus a krvavý teror pařížské komuny (který se vyznačoval mimo jiné systematickým vyvražďováním kněží) za vzor demokracie…

 10. Petr Gabriel st. píše:

  Ó zmatení babylonské…! Jsem přesvědčen, že křesťané BY MĚLI PAMATOVAT NA TO, ŽE KDE JSOU SHROMÁŽDĚNI V JEHO JMÉNU, JE S NIMI I ON, JAKKOLIV JE JEJICH VÍRA NEDOKONALÁ! Proč se drobit na nepodstatných a řešitelných rozporech v maličkostech tam, kde bychom se měli shodnout na tom nejzásadnějším, na DESATERU. A to dokonce i s nepraktikujícími a nevěřícími, kteří je respektují jako mravní základ demokratické společnosti. To by mělo být základem našeho uvažování a k tomu, rozumím-li dobře, nás vyzývají i naši biskupové a svatý otec. Na tomto základě, jak nás ostatně přesvědčilo i minulé volební období, je rozhodování křesťana jednoznačné. Je-li v mnoha ohledech naše společnost v řadě ohledů nekřesťanská, je to i vinou křesťanů, kteří svép=ůsobení i rozhodování drobí do různých směrů, často ne právě křesťranských,

 11. Petr Gabriel st. píše:

  To Nasirov: Modlit se a denně za politiku a politiky je naší denní nepominutelnou povinností, minimem, nedostačujícím, které máme dělat, vedle toho, že sami přispějeme osobním působením ke společnému, věrohodnému působení křesťanů v politice, jako veřejné službě.

 12. Karel píše:

  Nejděsivější varianta je vytvoření tzv. eropské koalice ČSSD, TOP 09 a KDU – ČSL, Bohužel, pokud tyto strany dostanou dost hlasů je to téměř jisté. Havlistická esa: Lidovci – Herman, Gabal, Socani- Sobotka, Dienstbier, Topka – Schwarzenberg, Urban na tom již dávno pracují. To se potom budeme mít teprve na co těšit, až se Kocáb stane ministrem pro lidská práva a začne se opravdu bojovat proti exremismu, samnozřjmě hlavně proti tomu národně katolickému. To bude zábava až začnou obsazovat vládní posty militantní neomarxisté, kterým tyto tři strany dnes drží vlečku. Vřelé díky všem voličům těchto tří stran, kteří si touto volbou sami na sebe upletou oprátku. Zvláště ti katoličtí. Antidikriminační zákony samozřejmě konečně uplatňované s tou správnou evropeistickou důsledností určí novou třídu vyvolených rekrutujcích se z Romů a Homosexuálů, kteří již nebudou více diskriminováni. Každý kdo bude volit některou z těcto eurohujerských stran by si toto měl toto uvědomit.

  Ale dobrá zpráva na závěr, kterou se z eurohujerských médií nedozvíme:

  Hlavu vzhůru má podle dnešního průzkumu SANEP 5,6 % !

  http://www.sanep.cz/sid=innqg4861hm8p63oc16eata1a2/pruzkumy/volebni-preference-volebni-potencial-ve-14-krajich-publikovano-21-10-2013

 13. Karel píše:

  Volba KDU-ČSL je volba protektorátní strany posluhující Bruselu! Hanba pro všechny slušné katolíky.
  http://www.protiproud.cz/svet/politika/komentare/303-plna-putna-exknezi-a-belobradkuv-rad.htm

 14. Michal píše:

  Bobo se v předvolební kampani dokonce zapojila do soutěže Sexistické prasátečko:
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/FOTO-Bobosikova-se-odhalila-na-siti-Na-sve-petky-laka-pany-290740

 15. Karel píše:

  Hlavu vzhůru vyzvala kardinála Duku, aby církev vykoupila kostel svatého Michaela na Starém Městě!
  http://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Klausovci-vyzvali-kardinala-Duku-aby-cirkev-vykoupila-kostel-kde-je-dnes-bordel-290811

 16. Jakub píše:

  Osobě volím Hlavu vzhůru a kroužkuji Solise, Kindlera a Fikarovou.

  Mám však dotaz na zdejší diskutující (Ignácovi jsem ho již psal již přes FB). Koho z kandidátů byste doporučili z KDU-ČSL kroužkovat pražskému voliči, který chce na 100% volit KDU-ČSL, ale nechá si poradit, koho zakroužkovat. Jedna příbuzná se ptala, volit bude zítra.

  Jedno doporučení jsem tu četl pro Závodského, někdo s na proměry lidovců rozumnými názory na EU tam náhodou není?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: