Rozhlédnutí 2013/10/27

Kristus Král

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je poslední neděle v říjnu a my proto slavíme svátek Krista Krále.

Nejvýznamnější svátky tohoto týdne: sv. Šimon a Juda (28), bl. Marie Restituta (29), sv. Wolfang z Řezna (31), Všech svatých (1) a Dušičky (2). Příští týden otevírá 24. neděle po Svatém Duchu.

Z akci doporučuji především pro-life akce pochod Odvahu k životu v Brně (30) a Vzpomínka na nenarozené (2).

Modleme se tento týden především za naše pronásledované bratry a sestry ve Vietnamu, jakož i za obrácení komunistických zločinců, kteří je pronásledují. A pochopitelně i za nápravu a obrácení těch, co tomuto pronásledování nečinně přihlížejí.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec

Arcibiskup Francis Chullikatt, stálý pozorovateľ Svatého stolce při OSN, vystoupil na 68. valném shromáždění OSN na téma ochrany práv dětí. Mimo jiné prohlásil, že každému dítěti musí být v prvé řadě zaručeno právo narodit se a že je povinností států přijmout konkrétní opatření na podporu role rodičů ve výchově svých dětí. Více informací slovensky ZDE.

Domácí

Volby do Dolní sněmovny skončily překvapivým výsledkem. Zvítězila ČSSD, kterou ale hubenost jejího vítězství rozladila natolik, že se okamžitě propadla do zuřivých a sebevražedných vnitřních bojů. ČSSD není schopna sestavit vládu ani s KSČM a dokonce nezíská většinu, ani kdyby se k nim přidal i Úsvit pana Okamury (viz rozdělení mandátů). Slaví KDU-ČSL, která se vrátila do Sněmovny, drtivý neúspěch utrpěli jak zemanovci, tak konglomerát Hlavu vzhůru! Velkou redukcí prošla TOP 09, extrémní redukcí pak ODS.

Stránky Krása liturgie oznámily brzké vydání dvou netrpělivě očekávaných publikací: tradičně katolického českojazyčného kalendáře pro rok 2014 a knihy Výklad nejdražší oběti Mše svaté od ctihodného kněze Martina z Kochemu. Doporučuji. Podrobnosti ZDE.

Zahraničí

V Kanadě dosáhli odpůrci euthanasie dvou obrovských soudních vítězství. Podrobnosti anglicky ZDE.

Evropský parlament vrátil k přepracování radikálně propotratovou „zprávu o sexuální a reprodukčním zdraví“. Podrobnosti ZDE, slovensky ZDE či ZDE a anglicky ZDE.

Slovenští biskupové vydali prohlášení požadující legislativní omezení potratů a varující před nebezpečnými redefinicemi lidských práv ve stylu genderové ideologie a feminismu. Celé je najdete ZDE.

Poslanci maďarského parlamentu schválili deklaraci, kterou odmítají nátlak Evropské ‎komise v otázce snižování režijních nákladů domácností. Podrobnosti ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Vyzýváme všechny čtenáře a příznivce časopisu, aby podpořili pro-life iniciativu Jeden z nás.

27. říjen, neděle – je poslední neděle v říjnu a my proto slavíme svátek Ježíše Krista Krále.

28. říjen, pondělí – slavíme svátek sv. Šimona a Judy, apoštolů a mučedníků. Česká republika slaví Den vzniku samostatného československého státu (95. výročí). V Praze proběhne Tradiční pochod za monarchii, začátek ve 14:00 na Václavském náměstí v Praze. Více ZDE.

29. říjen, úterý – připomínáme si památku bl. Marie Restituty Kafkové (1894-1943), řeholnice a mučednice.

30. říjen, středa – přesně před 75 lety (1938) byla jasně demonstrována moc médií, když rozhlasové vysílání Wellsovy Války světů způsobilo paniku po celých Spojených státech. Před 50 lety zemřel Msgre. Hugh O’Flaherty (1898-1963), irský katolický kněz a odpůrce nacismu. V Brně proběhne další dějství brněnské řady pro-life pochodu Odvahu k životu. Více ZDE.

31. říjen, čtvrtek – připomínáme si sv. Wolfganga z Řezna († 994), biskupa. Před fakultní nemocnicí v Olomouci se uskuteční Modlitby za záchranu nenarozených dětí. Pořádá olomoucká pobočka Hnutí Pro život ČR. Začátek v 16:00.

1. listopad, pátek – slavíme svátek Všech svatých. Před 15 lety (1998) došlo k zásadním úpravám v řízení Evropského soudu pro lidská práva, kdy byl zřetelně pomalý systém zredukován na stálý soud. Nové uspořádání je bohužel skutečně akceschopnější a pomohlo ESLP stát se jedním z největších nepřátel lidských práv v Evropě.

2. listopad, sobota – slavíme památku Všech věrných zemřelých (alias Dušičky). Zároveň na tento den večer připadá Vzpomínka na nenarozené. K akci se lze přihlásit na její facebookové stránce.

3. listopad, neděle – je 24. neděle po Svaté, Duchu. Připomínáme si sv. Martina de Porres (1579-1639), dominikána. Před 95 lety (1918) strhla pražská lůza mariánský sloup na Staroměstském náměstí.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgie, Institut sv. Josefa, Lumen de Lumine, REX! a Dielňa sv. Josefa. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Egypt: Demonstranti z Maspera požadují, aby viníci byli voláni k odpovědnosti

Katolickému lékaři může být odebrána licence za to, že odmítl provést potrat na základě výběru pohlaví dítěte

Lidská práva: pronásledování v Sýrii, Pákistánu a Íránu, cenzura v Súdánu a Iráku

Netolerance ve jménu tolerance

Německá arcidiecéze nemá pravomoc měnit pravidla pro přijímání eucharistie

Nigerijští křesťané bojují proti islamizaci škol

Šokující zpráva o tom, co se na naše děti valí z Evropské unie: Nechutnosti a obscénnosti jako povinný vyučovací předmět ve školách! Ubráníme se?

Uprchlíci svědčí o hrůzách života v Severní Koreji

Účinky mše svaté (2)

Více než 60 církevních představitelů je v komunistickém Vietnamu uvězněno

Slovensky

Ako je to vlastne s pápežovým postojom k potratom?

Disidentský teológ zvažuje asistovanú samovraždu

Obrazom: Poslanci OĽaNO podali trestné oznámenie na bulvár

Pár jednoduchých dôvodov prečo povedať Halloweenu v škole a škôlke ‚Nie‘

Prečo by kresťania nemali oslavovať Halloween

Polsky

Bezkarność komunistów tryumfuje

Prof. Legutko ostro o postulatach reprodukcyjnych w UE

Włoski regulamin antyhomofobiczny

Anglicky

Belgium to Vote Soon on Allowing Doctors to Euthanize Children

Bishop Paprocki: Saying the Rosary for Gay Marriage is Blasphemy

French Government report on abortion aims to silence pro-life internet presence

Quebec gov. considers even more religious restrictions in its values charter: claims public support

Shooting the messenger for reporting on Pakistan’s minority issues

The EU-Ukraine tango on gay rights

U.S. Olympic athletes must promise to fight ‘discrimination’ based on ‘sexual orientation’

Unborn babies have the right to our defence

Vatican strongly reaffirms no Communion for divorced and remarried Catholics

Vatican: For Catholic marriage to be valid, couples must be open to children

Video: Bishop’s bold statement halts ‘blasphemous’ rosary for gay ‘marriage’ inside cathedral

Wildrose Party votes on ditching ‘conscience rights,’ adding ‘sexual orientation’ to platform

Německy

Ignác Pospíšil

8 Responses to Rozhlédnutí 2013/10/27

 1. MichalD píše:

  Ještě bych upozornil na další nenápadný krůček na cestě ekumenické revoluce: Papež slavnostně předal Ratzingerovu cenu za teologii poprvé v její historii nekatolickému teologovi, anglikánovi Richardovi Burridgemu a doprovodil to slovy „Pán žehnej vám i vaší práci ve službě Jeho království.“ (viz http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=18995)

 2. MichalD píše:

  ad odkaz na „Katolickému lékaři může být odebrána licence za to, že odmítl provést potrat na základě výběru pohlaví dítěte“: co to je za nesmysl? On snad ten katolický lékař, když to není na základě výběru pohlaví, potraty provádí? Ten článek obsahuje i další zavádějící tvrzení, např. v souvislosti s probíraným tématem věta „V sázce jsou životy děvčat a živobytí dobrých lékařů“ dost divně …

  • cinicius píše:

   Je to odkázáno jako jasný doklad toho, že pan doktor má potíže, i když odmítne najít lékaře pro vykonání potratu v případě, kdy je požadován na základě důvodu, který je vnímán jako vysoce zavrženíhodný i z hlediska mnohých potratářů… Článek je odkázán, protože obsahuje informace o porušování výhrady svědomí a perzekuci nestoprocentně propotratových lékařů v Austrálii, ne protože bych nutně souhlasil se vším v jeho obsahu. Obecně články takto odkazované, jsou články, o kterých si myslím, že by stáli za přečtení, nebo že by zajímali čtenáře DaH a zapadají do jejich tematického rámce. Neznamená to, že s nimi bezvýhradně souhlasím a dávám jim nějaký štempl „nihil obstat“. Milerád uznám, že tento článek minimálně budí dojem, že se autor naprosto mylně domnívá, že je přijatelné provádět potrat při lékařské indikaci (či dokonce že je může provádět katolický lékař). Ale s tím jaksi nic neudělám, já ten článek nepsal.

   • MichalD píše:

    To si nerozumíme, já jsem tím komentářem nechtěl říct, že jste na něj neměl odkazovat, nebo že za jeho obsah nesete odpovědnost – určitě je dobré i o tomto vědět.

 3. MichalD píše:

  ad odkaz „Německá arcidiecéze nemá pravomoc měnit pravidla pro přijímání eucharistie“: to je IMHO také trochu zavádějící, jestli té zprávě dobře rozumím, tak největší problém v případě povolení přijímat katolíkům žijícím v konkubinátu v diecézi Freiburg spočívá v tom, že to bylo zavedeno v období, kdy není obsazen biskupský stolec.

 4. Plnomocné odpustky pro zemřelé píše:

  http://www.apha.cz/plnomocne-odpustky-pro-zemrele/¨

  Na slavnost Všech svatých (1.11.) a Vzpomínku na všechny věrné zemřelé (2.11.) je možné za splnění určitých podmínek získat plnomocné odpustky pro zemřelé.

  „Odpustky se před Bohem odpouštějí časné tresty za hříchy, jejichž vina byla zahlazena. Je to odpuštění, které náležitě připravený věřící získává za určitých podmínek od církve, která jako služebnice vykoupení rozděluje a používá pokladu zadostiučinění /zásluh/ Krista a svatých. Odpustek je částečný, nebo plnomocný podle toho, zda osvobozuje částečně nebo úplně od časného trestu za hříchy.
  Odpustky mohou být přivlastněny živým nebo zesnulým. (Katechismus katolické církve, §1471)

  1.11. odpoledne a 2.11. po celý den je možno při návštěvě kteréhokoli kostela získat plnomocné odpustky, přivlastnitelné pouze duším v očistci. Kromě tří obvyklých podmínek (sv. zpověď, sv. přijímání, modlitba na úmysl Svatého otce) je podmínkou pomodlit se při návštěvě kostela modlitbu Páně a vyznání víry.


  Od 1. do 8. listopadu je možno získat po splnění tří obvyklých

  podmínek

  denně

  plnomocné odpustky přivlastnitelné pouze duším v

  očistci, navštíví-li někdo

  hřbitov a pomodlí se tam třeba jen v duchu za zemřelé; v ostatních

  dnech lze takto získat odpustky částečné.

  …..

  Dále: rozšíření od 25. října

  http://www.milosrdni.cz/clanky/ziskejte-plnomocne-odpustky/

  Pax et bonum

  Jan

  • MichalD píše:

   Z toho „rozšíření od 25. října“ moc chytrý nejsem. V odpovědi Svatého stolce se píše jasně, že toto povolení se týká jen věřících, kteří ze závažného důvodu nebudou moci navštívit hřbitov ve dnech 1.-8.11. Jestli tomu dobře rozumím, tak pokud taková překážka na mé straně není, v období od 25.10. plnomocné odpustky získat nemohu.

   Tak jak je toto povolení formulováno navozuje dojem, že se nejedná o rozšíření tradičního období 1.-8.11., ale o (zatím pokusné) zavedení alternativy pro ty, kteří ho pro závažný, dopředu známý důvod nemohou využít. Tj. buď překážka je a pak je možné získat odpustky 25.-31.10., nebo není a pak je vše při starém.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: