Hnutí pro-life na Západní Ukrajině

 

Ukrajina

Popravdě řečeno, pro-life hnutí na Západní Ukrajině založil v roce 2001 Dr. Petro Husak, profesor filosofie na Ukrajinské katolické univerzitě. Ale proč to udělal?

Když jsem se na to profesora Husaka ptal, řekl mi: „Mluvíme o válkách a demokracii, chceme, aby všichni byli svobodní a měli stejná práva. Ale stále zabíjíme naše děti v lůně jejich matek. A nikomu to nevadí. Jestliže to chceme změnit, začněme hájit lidský život od počátku až po přirozenou smrt.“

Mimochodem, oficiální statistiky říkají, že během posledních dvaceti let bylo na Ukrajině uměle potraceno více než deset milionů dětí. To je obrovské množství!

V roce 2001 profesor Husak založil Pro-life klub na Ukrajinské katolické univerzitě. Jeho prvními členy se stali studenti univerzity. Svou činnost se rozhodli zahájit vzdělávací program pro teenagery a středoškolské studenty. Sestával se ze třech setkání s posluchači. Tématem prvního byl lidský život a jeho důstojnost, druhé bylo věnováno lidskému tělu a jeho sexualitě a během třetího byl promítnut krátký film o početí dítěte a potratu. Profesor Husak často pořádá semináře a speciální setkání zaměřené na některé aspekty lidské sexuality. V letech 2012-2013 byla na Ukrajinské katolické univerzitě uspořádána pro-life konference „Dny života.“

Pokud bych měl zmínit i mimouniverzitní události a aktivity, mohu vzpomenout pár dalších. Jednou z nich je „Den sv. Mikuláše pro nenarozené“. Připadá na 19. prosince, kdy pravoslavní a řeckokatolíci slaví svátek sv. Mikuláše z Myry. Na Ukrajině je zaběhlá tradice dávat na tento svátek malé dárky přátelům a příbuzným. Zejména děti se těší na tento den, kdy dostávají od svých rodičů dárečky a sladkosti. Na nenarozené a potracené děti se ale v tento den zapomíná, a proto se pro-life aktivisté snaží v tento den dát malý dárek i jim tím, že prosí kněží, aby potracené a nenarozené děti vzpomínali při Mši svaté. Jinou událostí, která je věnována speciálně připomínce nenarozených, je druhý postní víkend, kdy se věřící ve všech kostelích modlí za nenarozené a potracené.

Měl bych se zmínit i o dalších aktivitách. Jednou z nich je práce s rodinami postiženými postabortivním syndromem, což je jeden z nejtěžších a zároveň nejvíce oceňovaných způsobů, jak můžeme pomáhat lidem. Aktivisté hnutí pro-life taktéž každý týden navštěvují nemocnice, v nichž se společně s lékaři i pacienty modlí za nenarozené děti a těhotné ženy.

Měl bych se zmínit i o speciálních workshopech pro členy hnutí pro-life, které představují pro pro-life aktivisty něco jako dny klidu a přípravy, během nichž mohou analyzovat dosavadní akce a probírat a připravovat plány pro budoucnost.

V roce 2009 se Pro-life klub stal nevládní organizací a vytvořil síť spřátelených organizací napříč celou Západní Ukrajinou.

Nazarij Petriv

Výše uvedený článek vznikl jako náhrada za plánované vystoupení autora s přednáškou na totéž téma na Vyšebrodském pro-life víkendu, které se bohužel ukázalo nerealizovatelné. Děkuji autorovi, že si dal tu práci a seznámil nás s hnutím pro-life na Ukrajině alespoň tímto způsobem…

Související články:

Cyklopúť za život po Ukrajine

Ignác Pospíšil

11 Responses to Hnutí pro-life na Západní Ukrajině

 1. Rusko a nenarozené děti píše:

  Zajímalo by mě, jak vypadá situace s umělým ukončením těhotenství v Rusku. Nějaký hodnověrný(é), prolife zdroj(e). Do relativně nedávna se říkalo, že nejnebezpečnější místo v Rusku není ťurma na Sibiři, ale mateřská děloha. Hotový masakr! Pokud jsi byl počat v Rusku, měls velkou šanci se nenarodit.

  Jaká jsou čísla dnes, v porovnáním např. s námi? Jaký je trend?

  A co dělá (jaké aktivity vyvíjí) nejrozšířenější konfese – pravoslavná církev? Má pravoslaví nějaký pro-life okruh (chodí se např. v Moskvě či Sankt Petěrburgu pochody „pro život“?…..a tak dále.

  (Už jen potratovost je dostatečným důvodem, aby bylo Rusko plně zasvěceno přesně podle Fatimy…Ale to je mimo téma – např. na stigmatizovaného p. Ruffiniho atd.)

  Jinak k článku: Co východní Ukrajina…

  Pax

  Jan

  • cinicius píše:

   Nevím, jaké jsou v Rusku trendy ve vývoji počtu interrupcí, ale legislativa se postupně mění tím správným směrem (tj. stále více potraty omezuje)…

 2. topajik píše:

  Hezký článek.

 3. Jiřina píše:

  Rusko:

  Hrozivé. Když odhlédneme od morálně-filosofického omylu, že „moderní antikoncepce“ je tou pravou hrází interrupce, je dotyčná zpráva zajímavá: ukazuje se na Rusko jako na „říši zla“ i v této oblasti.

  http://www.demografie.info/?cz_detail_clanku=&artclID=559

  Existují i pozitivnější zprávy:

  http://prolife.cz/?a=72&b=2&id=2210

  • cinicius píše:

   —- Zákony —-
   2011: Duma schválila první sérii zákonů omezující potraty. Mezi restrikcemi je i zákaz prezentovat potrat jako zdravotně nezávadný lékařský zákrok a povinnost upozornit žadatelky o interrupci na možná rizika a komplikace
   2013: Duma vydala zákon zakazující reklamy na potraty, další zákony omezující potraty jsou v jednání

   —- Počet potratů v Rusku v tisících —-

   2005 1675,7
   2006 1582,4
   2007 1479,0
   2008 1385,6
   2009 1292,389
   2010 1054,820
   2011 989,375

 4. Jiřina píše:

  K tématu:

  http://www.tedeum.cz/1_2006/leninovoprokleti_12006.htm

  Detailní rozbor z roku 2006, včetně úlohy pravoslavné církve.

  Jaká je situace na Ukrajině, nevím.

  • MS píše:

   hmmm , článek z roku 2006, se zdroji publikovanými začátkem r 2004, tzn posbíranými nekdy 2002-3, hmmm. … V té době se ještě plně projevovala politika prozápadního Jelcina. Putin nastoupil až od roku 2001.
   No a jaká je situace teď? :

   Míra porodnosti v Moskvě je na 20ti letém maximu.
   http://english.pravda.ru/news/society/13-06-2013/124828-birth_rate_moscow-0/
   The birth rate in Russia grew 30 percent since 2007, the Minister of Labor and Social Protection

   3tisíce důchodců se v Moskvě domluvilo a uspořádalo flashmob – pouliční veřejné vystoupení, za účelem podpory žen k mateřství. http://en.ria.ru/video/20110519/164110501.html

   Od roku 2011 má Ruská federace vyšší porodnost než Usa.
   http://www.democraticunderground.com/10023757426

   • Re: MS píše:

    Nevím, zda to bylo zrovna prozápadní politikou Jelcina nebo spíše ještě rezidui 70 let bolševismu. Samozřejmě, obrat k lepšímu z hlediska vztahu k nenarozeným možno jen vítat, patrně se projevila přímluva svatých z doby pronásledování.

    Jinak: pozor na „zaručené zprávy“ a statistiky ze země, která dala
    světu pojem „Potěmkinovy vesnice“.:) Tím nemyslím to, co jste uvedl vy, ani jiné . Také nechci křivdit, pomlouvat Rusko současnosti. Nicméně jistá ostražitost ve mě zůstává…
    Jan

   • Martin píše:

    Porodnost je sice lepší, ale co se potratu týče, je na tom Rusko stále katastrofálně.
    Německo – pod 10 potratů na 1 000 žen
    Británie – 18 potratů na 1 000 žen
    USA – 20 potratů na 1 000 žen
    Rusko – 50 potratů na 1 000 žen
    http://rbth.co.uk/society/2013/03/28/russian_women_prefer_abortion_to_the_pill_24379.html
    Rozdíl je snad jen v tom, že Rusko se snaží potraty stále víc omezovat, zatímco na západě je usnadňují.

 5. MS píše:

  česká komedie :
  z analýzy UniCredit Bank průzkumu k životnímu stylu a spotřebnímu chování české populace, kterého se zúčastnilo přes 15 tisíc respondentů vyplývá že:
  Střední třída definovaná jako domácností s deklarovaným čistým měsíčním příjmem od 30 do 40 tisíc Kč, má v průměru 1,47 dítěte na domácnost. (!!!)
  Lidé ze střední třídy se podle něj snaží preferovat značky, které patří k těm nejkvalitnějším, a příliš přitom mnohdy nehledí ani na cenu.Je to vidět při výběru dětských plenek nebo zubních past, podobný trend platí u nákupu bot. …
  Hypotéku splácí jen 13 procent příslušníků střední třídy.

  • Re: MS píše:

   Jak to myslíte? Jako že střední třída si žije nad poměry? Nebo že tato statistika je ujetá? Nebo že průměrný občan nemůže na hypotéku dosáhnout?

   Jan

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: