Rozhlédnutí 2013/11/10

Sv. Albert Veliký

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je 25. neděle po Svatém Duchu a my si připomínáme památku sv. Ondřeje Avellina.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: sv. Martin z Tours (11), sv. Benedikt a druhové (12), sv. Josafat Kuncevič (14) a sv. Albert Veliký (15). Příští týden otevírá 26. neděle po Svatém Duchu.

Modleme se tento týden především za naše nekatolické spoluobčany. Ať jim Bůh dopřeje poznání Pravdy i dostatek sil ke konverzi na víru pravou…

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec

6. listopadu byla podepsána dohoda mezi Apoštolským stolcem a Republikou Čad o právním statutu katolické církve v této zemi. Podrobnosti ZDE.

Svatý stolec ústy svého nuncia připomněl Američanům, že zjevení v Medžugorje nebyla dosud uznána, a proto „duchovním a věřícím není povoleno se účastnit setkání, konferencí a veřejných slavností, při kterých se předpokládá věrohodnost medžugorských zjevení.“ Více ZDE.

Ve vatikánském tiskovém středisku byl prezentován přípravný dokument biskupského synodu o rodině. Podrobnosti ZDE.

Arcibiskup Rino Fisichella, předseda Papežské rady pro novou evangelizaci, oznámil, že při závěrečné liturgii Roku víry budou vystaveny ostatky apoštola Petra. Více ZDE.

Domácí

Zahraničí

Chorvatský parlament vyhověl petici podepsané více než 700 tisíci občany a vyhlásil na 1. prosinec referendum o otázce, zda má chorvatská ústava definovat manželství jako svazek muže a ženy. Modleme se za úspěch chorvatských obhájců rodiny a přirozeného zákona!

Na Slovensku proběhly včera župní volby, jejich výsledky naleznete ZDE.

Americká asociace psychiatrů (APA) nejprve vydala příručku, která klasifikuje pedofílii jako alternativní sexuální orientaci, aby se po velmi zuřivé nesouhlasné reakci veřejnosti omluvila s tím, že šlo o „tiskovou chybu“, která bude v příštím vydání napravena. Myslím, že bych zvládl vymyslet lepší výmluvu…  Podrobnosti anglicky ZDE, slovensky ZDE a ZDE a polsky ZDE.

12. listopadu bude slovenské veřejnosti poprvé představen dokumentární film Zdenka, který pojednává o osudech bl. Zdenky Cecílie Schelingové (1916-1955), milosrdné sestry a mučednice. Více informací slovensky ZDE.

Spojeným královstvím otřásá strašlivý skandál spojený s prenatální diagnostikou. Zjistilo se, že University Hospital of Wales (UHW) v Cardiffu dlouhodobě používala zastaralé a značně nepřesné diagnostické metody, díky kterým mohl být až u několika set žen chybně diagnostikován přirozený potrat a následně pak provedeno „odstranění mrtvého plodu“ – tj. ve skutečnosti umělý potrat. Skandál odstartovala matka, která odmítla uvěřit, že potratila, a nechala si v jiné nemocnici provést kontrolní vyšetření, které ukázalo, že plod je zcela v pořádku. Podrobnosti ZDE a anglicky ZDE.

Zavádění Obamovy zdravotnické reformy v USA se mění v jeden obrovský skandál a ostudu, když průšvihy s ním spojené hravě přerůstají i ta nejhorší očekávání. Začíná to vypadat, že tato reforma má potenciál zničit jak americké zdravotnictví, tak i Demokratickou stranu.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

10. listopad, neděle – je 25. neděle po Svatém Duchu. Na dnešní den připadá připomínka sv. Ondřeje Avellina (1521-1608), kněze…

11. listopad, pondělí – připomínáme si sv. Martina z Tours († 397), biskupa. Před 95 lety (1918) podepsalo Německo příměří v Compiègne, do Polska se vrátil Piłsudski a rakouský císař Karel byl donucen podepsat abdigační listinu. Čili dvě veselá výročí a jedno smutné. ČR Brno odvysílá v rámci pořadu Apetýt další díl Bylinkové poradny P. Jiřího Pleskače. Začátek v 10:30. Pořad je možné poslouchat i online prostřednictvím internetu, kde se také dají dohledat starší díly.

12. listopad, úterý – slavíme svátek sv. Benedikta a jeho druhů († 1003), mučedníků a patronů zemských, a sv. Martina I. († 655), papeže a mučedníka. Před 390 lety byl pravoslavnými zavražděn sv. Josafat Kuncevič († 1623), řeckokatolický biskup a mučedník.

13. listopad, středa – připomínáme si sv. Didakta z Alcalá († 1463), františkánského mystika, který zemřel před 550 lety.

14. listopad, čtvrtek – připomínáme si památku sv. Josafata Kunceviče († 1623), řeckokatolického arcibiskupa polockého a mučedníka.

15. listopad, pátek – slavíme svátek sv.  Alberta Velikého († 1280), biskupa a učitele Církve.

16. listopad, sobota – připomínáme si sv. Gertrudu Velikou († 1301 či 1302), benediktinskou mnišku. Před 920 lety zemřela sv. Markéta († 1093), královna skotská.

17. listopad, neděle – je 26. neděle po Svatém Duchu. Rovněž si připomínáme sv. Řehoře Divotvůrce († cca 270), biskupa. Tento den je zároveň „Mezinárodní den studentstva“ a státní svátek ČR „Den boje za svobodu a demokracii“. Rodina Krutských pořádá první „Vyšebrodský výlet“ pro katolické rodiny a děti. Vychází se z vyšebrodského kláštera po skončení Mše svaté (která začíná v 10:00), podrobnosti ZDE.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgie, Institut sv. Josefa, Lumen de Lumine, REX! a Dielňa sv. Josefa. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Demokracie není perpetuum mobile

Do Prahy přijel syrský patriarcha a odhalil pravdu o válce v této těžce zkoušené zemi. Co říkal?

Kardinál Sarah: Neodobrovolně dýcháme doktríny, které ničí člověka

Mladé Francouzky proti Femen

Nepodléhejme panice: V boji proti silám zla nejsme sami. Naše civilizace má zřejmě na kahánku, ale není nutné hned fantazírovat o konci světa

Peklo blízké a navěky

Zákaz nošení řeholního hábitu v Kanadě?

Zločiny na dětské duši nenechávají chladnými stále větší počet normálních lidí: Evropa by chtěla učit tříleté děti masturbovat? Už je to ale i u nás…

Slovensky

Inštitút náhradného materstva vytvára nové formy otroctva

Nenápadní hrdinovia 2013 – slávnostná konferencia

Novodobá Pandorina skrinka: Bábätká na mieru

Obyčajní ľudia chcú zakázať potraty tabletkami

Prečo budem voliť Jána Čarnogurského?

Smrtící koktejl: regulace a tupec

Stanovisko Subkomisie pre bioetiku Teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska k predaju a výdaju prípravkov hormonálnej antikoncepcie a iných prípravkov zameraných proti ľudskému životu v lekárňach

TV Lux dostala sankciu za reláciu o rodovej rovnosti

Vatikán: Odporúčania OSN sú zavrhnutiahodné

Polsky

De Blasio współczesnym Herodem? Nowy burmistrz Nowego Jorku zapowiada walkę z dziećmi nienarodzonymi

Anglicky

A human right to eugenics: publication of a study on the ECHR case of Costa and Pavan v. Italy

ANOTHER PRIEST ASSUMED GUILTY

Benedict XVI, Bishop Schneider, and Communion in the hand

Catholic Bishops say ENDA could ‘punish’ traditional religious views

‚Hate crimes‘ bill would allow men to use women’s restrooms, pro-family groups say

How to begin successful pro-life conversations

Illinois Catholic lawmakers cite Pope Francis in decision to back gay ‘marriage’

Irish Deputy PM wants gay adoption law before same-sex ‘marriage’ referendum

Let Americans know which health plans fund abortion: Cardinal O’Malley to Congress

Thank You! Great news as Ireland makes target in 1.7 million EU signature campaign

The Myth of Pedophile Priests

Who was the only Senator to speak out against ENDA, the transgender ‘discrimination’ bill? (video)

Německy

Seit 2008 liefen sieben Medien-Kampagnen gegen den Limburger Bischof

Ignác Pospíšil

Reklamy

10 Responses to Rozhlédnutí 2013/11/10

 1. nino napsal:

  Pozeram ten clanok z kontroverzneho Postoya (od Mikloska, inak mnohymi obvinovaneho z vnutrocirkevneho slobodomurarstva):
  Pri Jánovi Čarnogurskom vyrástla celá ponovembrová garnitúra kresťanských politikov na Slovensku. Július Brocka, Mikuláš Dzurinda, Pavol Hrušovský, Ivan Šimko, Ján Figeľ, Vladimír Palko, Pavol Minárik, Rudolf Bauer, Pavol Abrhan, Daniel Lipšic a ďalší, ktorí vyrástli na regionálnej a komunálnej úrovni.“
  No, pozerajuc na tie mena, neni sa cim chvalit, a ked si to clovek takto da dorady, tak i dost vyrazny argument preco Carnogurskeho nevolit…

 2. JakubP napsal:

  Neměli bychom ve svých modlitbách a případně ve svém úsilí o skutky milosrdenství zapomínat na (převážně katolické) obyvatelstvo Filipín, postižené tragickým tajfunem.

 3. cinicius napsal:

  10. 11. večer doplněn mezi akce vyšebrodský výlet (17. 11.):

  http://aktualityhvezd.wordpress.com/2013/11/10/prvni-vysebrodsky-vylet/

 4. 13. listopadu - svaté Anežky České napsal:

  Obnovuji příspěvek týkající se svátku sv. Anežky České Přemyslovny.

  13. listopadu

  Pro nejmladší generaci – svatořečení bylo jaksi spojeno s pádem komunismu v Československu. Poutnící do katedrály sv. Víta prožívali první dny po 17. listopadu s nadějí svobody a asi i splnění dávného proroctví o sv. Anežce a svobodě.

  http://catholica.cz/?id=4835

  Také bych chtěl, aniž bych znova rozvíjel diskusi, která na DaH již proběhla. o Medjugorje – pouze odkázat na soukromý postoj msgre. Bergoglia (nynější jeho svatost papeže Františka) na plody tohoto dění

  http://slobodnadalmacija.hr/Hrvatska/tabid/66/articleType/ArticleView/articleId/205122/Default.aspx

  http://ingodscompany2.blogspot.cz/2013/03/new-pope-approved-of-medjugorje-visits.html

  Pax et bonum

  Jan

  • MichalD napsal:

   Na ten článek „New pope approved of Medjugorje visits“ už odkazovala Jiřina u minulého rozhlédnutí, moje odpověď je zde.

   • Re: MichalD napsal:

    Tak jsem se na to díval a asi jde zase o babylonské zmatení jazyků. Sv. stolec. (ani Posv. kongregace pro doktrínu víry) nic nezměnila. Tak by se asi dalo chápat, že věc je otevřená. Nic se nezměnilo z hlediska +, ale ani nic z hlediska -. Konečný verdikt bude patrně stejně vynesen až po skončení zjevení, či „zjevení“.

    Na mě to poněkud působí, s odpuštěním, „farizejsky“. Sekularizace dosahuje svých výšin, a my se tady bavíme o tom, jestli nějaký vizionář bude smět lidem tvrdit, že je třeba přijmout víru v Boha, katolické učení a modlit se sv. Růženec.. Ale já nekritizuji biskupy, sv. otce, (což bohužel dělají i mnozí „tradicionalisté“ a to v míře nespočetně větší, než příznivci Medjugorje, pokud se nemýlím.). Pokud by mi něco otec biskup zakázal, pokud bych např. veřejně působil:),podřídím se….Jen se divím. Dobré věci – (a to je i otázka spousty sv. zpovědí na tomto místě, uznávané minimálně jako „svatyně“), – a asi i při všech těch konferencích, summitech:), modlitebních děních, by se nemělo bránit. A že o tom něco vím. Znám kněze, který mluvil s jedním z té „vyšetřovací komise“… Ale raději budu mlčet. Ve zdejší diskusi by to mohlo navíc ještě být „duchovně přitěžující okolností“ pro …jisté..(zde se uvažuje na principu…řekla to „pokoncilní humanistická sekta“, no tím hůře…

    Pax

    Jan

    Ale radši indiánské Howgh:)))))

   • MichalD napsal:

    ad Jan: Nevím, co na té nunciově zprávě je zmateného. Tlumočí celkem jasně stanovisko Svatého stolce a pokud se tento odvolává na stanovisko jugoslávských biskupů z r. 1991, tak je to docela zajímavý signál a nelze to brát na lehkou váhu a shodit to jako „babylonské zmatení jazyků“. Kdyby někdo jezdil po světě a „tvrdil, že je třeba přijmout víru v Boha, katolické učení a modlit se sv. Růženec“ tak s tím asi nuncius biskupy obtěžovat nebude, on ale píše o něčem zcela jiném.

 5. MichalD napsal:

  Měl bych malou pozn. k vystavení ostatků sv. Petra. Určitě je dobré, že bude vzdána úcta ostatkům sv. apoštola a prvního papeže, zdá se mi ale, že komentáře typu „stane se tak vůbec poprvé v historii“ (jak píše RV, dokonce jsem už i slyšel, že je to úplná senzace, protože to bude „poprvé za 2000 let“) bez dalšího navozují dojem, že tady tajnůstkářská Církev po celou svou temnou historii něco skrývala a že teprve nynější otevřené a osvícené papežství to napravuje. Pokud ale vím, tak ostatky apoštola Petra byly objeveny až za pontifikátu Pia XII. a jejich pravost byla prokázána až koncem padesátých let min. stol.

 6. MichalD napsal:

  dobrá zpráva: byl ukončen sběr podpisů pro iniciativu Jeden z nás – podepsalo přes 1.8 mil. (požadované minimum bylo 1 mil), min. stanovený počet podpisů překročilo 20 zemí (požadované minimum bylo 7 zemí). Špatná zpráva je, že v ČR se pozařilo sebrat jen 73% požadovaných podpisů (např. na Slovensku 325%, Polsko 650%, Itálie 1150% – viz http://www.oneofus.eu/situation-per-country/)

 7. přání pokoje napsal:

  Přeji požehnané prožití svátku sv. Anežky České. Vzpomínám na ty dny, kdy nenásilným způsobem padl bolševismus u nás, v Čechách, na Moravě, Slezsku i na Slovensku. Vzpomínám na – pro dnešní novou generaci těžko pochopitelné – zážitky na náměstích našich měst. Svatá Anežko, oroduj za nás. Vyprosila jsi nám svobodu. Pokračuj v tomto dále, vyprošuj život nenarozeným, seniorům, útěchu a pomoc trpícím, opuštěným. Vyprošuj vládcům moudrost.

  Vyprošuj obracení ke Kristu, Svatému Bohu a pravému Člověku,

  našemu lidu.

  Opět se, nejen pro modlitby, na nějakou dobu odmlčím. Minimálně možná do Vánoc:). To pro diskutující, kteří by si mysleli, že jim dlužím odpověď.

  Pax et bonum

  Cum Christo et in Ecclesia

  Jan

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: