Slavíme svátek sv. Alberta Velikého

Sv. Albert Veliký

Dnes slavíme svátek sv. Alberta Velikého († 1280), dominikána, biskupa, učitele Církve a patrona filosofů, vědců, přírodovědců a studentů, kterému Církev dala čestný přídomek „Doctor universalis“ (= doktor všech věd).

Nejvýznamnější představitel německé scholastiky a velký učitel sv. Tomáše Akvinského se narodil ve Švábsku někdy na přelomu 12. a 13. století.  Studoval nejprve na univerzitách v Boloni a Padově a později na Sorboně, kde byl žákem druhého generála dominikánů bl. Jordána Saského († 1237), který ho v roce 1229 přivedl do řádu bratří kazatelů.

Jako profesor přednášel v Kolíně nad Rýnem i na Sorbonně, jeho nejvýznamnějším žákem a chráněncem se stal sv. Tomáš Akvinský († 1274). V letech 1254-1257 byl provinciálem německých dominikánů, v letech 1260-1262 biskupem řezenským. Zemřel v klášteře sv. kříže v Kolíně nad Rýnem.

Společně se sv. Tomášem Akvinským je nejvýznamnějším představitelem středověké scholastiky a patrně nejvzdělanějším člověkem své doby.

Ignác Pospíšil

6 Responses to Slavíme svátek sv. Alberta Velikého

 1. Michal Kretschmer píše:

  Odpůrcové scholastiky ji vyčítají nedostatek zájmu o přírodní vědy. To jistě není případ Sv. Alberta, který komentoval přírodovědecké spisy Aristotela, ale nebyl jeho nemyslícím následovníkem a uvědomoval si některé jeho omyly. Je zastáncem toho, že v přírodních vědách je třeba vycházet ze zkušenosti.

  • Řekl bych, že samotný příklon k Aristotelovi dával tomu zájmu o přírodní vědy (větší) šanci.
   Ale vzpomněl jsem si zároveň i na jednu anekdotu, kterou jsem někde četl a která říkala zhruba toto: dva scholastici se jednou rozhodli zjistit, jak dlouhé má ježek bodliny. A jak na to šli? Hodlali to odvodit z prvních aristotelských principů …

   Nemohu posoudit, nakolik je ta anekdota historicky oprávněná.

   • Vlad IV píše:

    Blábolím, blábolíš, blábolíme…..

   • Mohu dodat ještě jiné podobné anekdoty, např. že na otázku, kolik má moucha noh, odpovídá scholastik tím, že místo aby si je spočítal, pracně hledá u Aristotela, jestli o tom nepíše. Tyto anekdoty s jednoznačným záměrem zesměšnit scholastiku vznikaly v době protestantské reformace, která napadala právě scholastiku a aristotelismus, poté byly horlivě opakovány osvícenci.

   • Michal Kretschmer píše:

    Zatímco starověcí církevní spisovatelé (např. sv. Augustin) vycházeli z Platona, humanistické hnutí (s jeho neblahým vlivem) v 14. století i v následujícím se přiklánělo na rozdíl od hlavního proudu scholastiky k Platonovi. Odpor ke scholastice se tak objevil už před tzv. reformací.

 2. JakubAlbert píše:

  Neznáte nějaký kvalitní životopis sv. Alberta Velikého? Nevíte něco o legendě zobrazené např. zde: http://www.danielmitsui.com/00_pictures/albert.jpg Sv. Albert měl vytvořit jakousi mluvící hlavu, kterou mu sv. Tomáš Akvinský zničil. Možná to ale jsou jen pověrečné představy o jeho studiu tehdejších přírodních věd.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: