Zpráva Estrelové opět prošla Výborem, boj se přenáší do pléna

Anna Záborská (KDH)

Zpráva Estrelové bez větších změn opět prošla Výborem pro práva žen a rovnost pohlaví. Hlasování skončilo v poměru 19:15, což je podstatně méně jednoznačný výsledek, než když prošla poprvé (17:7 při 7 zdrživších se). Boj se tedy nyní přenáší do pléna Europarlamentu, které bude o zprávě hlasovat v prosinci.

Europoslankyně Anna Záborská (KDH), jedna z nejhlasitějších odpůrců Zprávy, upozornila na fakt, že socialisté ve snaze urychlit rozhodovací proces a umožnit tak přijetí zprávy ještě v tomto funkčním období hrubě porušili jednací řád i práva poslanců, když neumožnili podat ke Zprávě pozměňovací návrhy (podrobnosti slovensky ZDE).

Nyní je třeba napřít pozornost na české a slovenské europoslance, především pak na ty, kteří tuto nanejvýš zvrácenou a barbarskou propotratovou zprávu/rezoluci podpořili, a na ty, kteří se hlasování nezúčastnili. Nicméně nebylo by od věci poděkovat těm, kteří byli proti zprávě, a požádat je, aby při tomto postoji vytrvali. (Kontakty lze snadno dohledat po kliknutí na Čeští europoslanci a Slovenští europoslanci.)

Následuje okomentovaný přehled hlasování českých a slovenských europoslanců při prvním posuzování Zprávy Estrelové:

Čeští europoslanci

Proti vrácení Zprávy (= pro Zprávu):

Rudí i oranžoví komunisté zprávu podpořili v jednom šiku, pouze rudý komunista Vladimír Remek při hlasování chyběl. Rudooranžovou falangu podpořila ještě odéesačka Češková.

Zuzana Brzobohatá (ČSSD)

Andrea Češková (ODS) – členka Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví a jediná europoslankyně ODS, která zprávu podpořila.

Robert Dušek (ČSSD)

Richard Falbr (ČSSD)

Jaromír Kohlíček (KSČM)

Jiří Maštálka (KSČM)

Vojtěch Mynář (ČSSD)

Pavel Poc (ČSSD)

Miloslav Ransdorf (KSČM)

Libor Rouček (ČSSD)

Olga Sehnalová (ČSSD)

Nepřítomní:

Vladimír Remek (KSČM) – jako komunista zprávu nejspíše podporuje

Pro vrácení Zprávy (= proti Zprávě)

Přestože proti zprávě hlasovali s výjimkou Češkové všichni europoslanci za ODS, neznamená to, že jsou automaticky proti idejím, na nichž zpráva stojí – většině z nich jako euroskeptikům vadil hlavně fakt, že se Europarlament montuje do věcí, které si mají jednotlivé státy řešit samy.

* a tlusté písmo označují v seznamu europoslance, kteří kromě vrácení zprávy podpořili i neúspěšný alternativní návrh zprávy, zahrnující některé dílčí pro-life elementy. Ti si zaslouží dvojnásobný dík a měli by být uloženi do naší paměti – další volby do Europarlamentu jsou už příští rok!

Jan Březina (exKDU-ČSL)*

Milan Cabrnoch (ODS)

Hynek Fajmon (ODS)*

Edvard Kožušník (ODS)

Miroslav Ouzký (ODS)*

Zuzana Roithová (KDU-ČSL)*

Ivo Strejček (ODS)

Evžen Tošenovský (ODS)*

Oldřich Vlasák (ODS)

Jan Zahradil (ODS)

Slovenští europoslanci

Proti vrácení Zprávy (= pro Zprávu):

Zprávu podpořili pouze tři europoslanci Smeru:

Boris Zala

Katarína Neveďalová

Monika Smolková

Nepřítomní:

Oba nepřítomní europoslanci jsou ze Smeru a Zprávu Estrelové patrně podporují.

Monika Flašíková-Beňová

Vladimír Maňka

Pro vrácení Zprávy (= proti Zprávě)

* a tlusté písmo označují v seznamu europoslance, kteří kromě vrácení zprávy podpořili i neúspěšný alternativní návrh zprávy, zahrnující některé dílčí pro-life elementy. Ti si zaslouží dvojnásobný dík a měli by být uloženi do naší paměti – další volby do Europarlamentu jsou už příští rok!

Edit Bauer (SMK)

Sergej Kozlík (ĽS-HZDS)

Eduard Kukan (SDKÚ-DS)

Alajos Mészáros (SMK)

Miroslav Mikolášik (KDH)*

Jaroslav Paška (SNS)*

Peter Šťastný (SDKÚ-DS)*

Anna Záborská (KDH)*

Další zdroje informací:

Zo slovenských europoslancov hlasovali proti vráteniu kontroverzného návrhu len poslanci SMER-SD

Zpráva Estrelové znovu přijata

Doporučuji též prostudovat rozbor hlasování o výše zmíněné pro-life alternativě Zprávy Estrelové , z něhož plyne, že Evropská lidová strana (PPL) je jako celek výrazně propotratová.

AKTUALIZACE

Výzva Hnutí Pro život:

Zabraňme schválení zprávy Estrelové!

Ignác Pospíšil

5 Responses to Zpráva Estrelové opět prošla Výborem, boj se přenáší do pléna

 1. Miroslav Petr Kohout píše:

  Takže Slovenská „křesťanská“ politická strana je něco jako naše KDU-ČSL.

 2. […] před plénum Evropského parlamentu, kde napoprvé poměrně těsně neuspěla. Podrobnosti ZDE. Vyzýváme čtenáře, aby neváhali intervenovat vůči této nanejvýš zvrácené […]

 3. cinicius píše:

  Aktualizováno o výzvu Hnutí Pro život:

  http://prolife.cz/?a=72&b=2&id=2243

  Plus ukázky dopisů zveřejněných HPŽ ČR:

  Dobrý den,

  rádi bychom vás oslovili ohledně kontroverzního návrhu zprávy poslankyně Edite Estrelové o Sexuálním a reprodukčním zdraví a právech. Jste zvolení zástupci naší země, proto si myslíme, že byste se proti této zprávě, která navrhuje mj. neomezený přístup k potratům a antikoncepci, omezuje svobodu svědomí a ohrožuje rodičovská práva, měli vymezit.

  Zprávu provázejí poněkud nestandardní postupy. Její oficiální znění k dnešnímu dni ještě stále není k dispozici. Poslanci tak nemohou podávat pozměňovací návrhy, pro které je stanovena lhůta do poledne 4. prosince.

  Proto vás chceme touto cestou požádat:
  – Abyste kontaktovali předsedu Evropského Parlamentu Martina Schulze. Ten byl měl požádat Výbor pro ústavní záležitosti, aby přezkoumal porušení pravidel obvyklého postupu ve Výboru pro práva žen a rovnost pohlaví.
  – Hlasování v plenárním zasedání by mělo být odloženo, dokud Výbor pro ústavní záležitosti nevydá rozhodnutí. Pokud se tak nestane, tuto skutečnost při plenárním zasedání zmiňte.
  – V případě, že hlasování o zprávě p. Estrelové proběhne 10. prosince, považujeme za správné hlasovat v tomto pořadí:
  1. Hlasovat pro alternativní rezoluci Evropských konzervativců a reformistů.
  2. Pokud tato rezoluce bude zamítnuta, hlasovat pro (plánovanou) alternativní rezoluci Evropské lidové strany.
  3. Pokud i tato rezoluce bude zamítnuta, hlasovat proti navržené zprávě p. Estrelové bez ohledu na změny.

  Věříme, že vás tato zpráva nenechá lhostejnými a že budete (dál) hájit rozumná práva mj. i pro naši zemi.

  ——–

  Vazene pani poslankyne, vazeni pani poslanci,

  rad bych se na vas strucne obratil v souvislosti se zpravou o sexualnim a reprodukcnim zdravi a pravech predkladanou pani poslankyni Estrelovou, ktera ma byt predlozena k hlasovani v plenu Evropskeho parlamentu 10.12.2013.

  Obsah uvedene zpravy je v prikrem rozporu s danou a nemennou lidskou prirozenosti. Nejen ze ji nereflektuje, ale tim, ze pozaduje neomezeny pristup k potratum, jde primo proti ni – a tedy proti cloveku a jeho zivotu. Dovolim si citovat z bodu 34 navrhu usneseni (ve zneni jak bylo predlozeno Vyboru pro prava zen a rovnost pohlavi): „doporučuje, aby bylo s ohledem na lidská práva a veřejné zdraví kvalitní provedení umělého přerušení těhotenství zákonem povolenou, bezpečnou a všem přístupnou službou poskytovanou v rámci systému zdravotnictví členských států všem, včetně žen, které mají bydliště jinde…“. S ohledem na lidska prava nenarozenych deti s takovymto doporucenim ostre nesouhlasim. Mohl bych citovat dale a zduvodnovat bod po bodu napr. to, jakym zpusobem pozadavek povinne sexualni vychovy na strednich i zakladnich skolach (body 43 a 47 navrhu usneseni) nerespektuje zadouci primat rodiny ve vychove. Povazuji to vsak nyni za nadbytecne.

  Z uvedenych duvodu bych vas, vazene pani poslankyne, vazeni pani poslanci rad nalehave vyzval, abyste vystoupili a argumentovali proti prijeti tohoto navrhu usneseni a, samozrejme, abyste take proti prijeti tohoto navrhu hlasovali.

  Cela vec ma navic, jak vite, sve proceduralni aspekty, v tomto pripade mam na mysli zejmena (ne)dostupnost oficialniho zneni navrhu a v dusledku toho (ne)moznost podavani pozmenovacich navrhu. Proto, prosim, zvazte osloveni predsedy EP pana Martina Schultze, aby pozadal Vybor pro ustavni zalezitosti o prezkoumani postupu ve Vyboru pro prava zen a rovnost pohlavi, nebot je zavazny duvod se obavat, ze obvykla pravidla byla vazne porusena. Dusledkem takoveho prezkoumani by musel byt samozrejme odklad hlasovani na dobu, kdy Vybor pro ustavni zalezitosti vyda o teto zalezitosti sve rozhodnuti.

  Dovoluji si konecne dat na zvazenou, zda byste nenavrhli, aby Evropsky parlament doporucil clenskym statum prijeti vyhrady svedomi…

  Budu velmi rad, pokud uznate za vhodne me o vasem postupu informovat.

 4. cinicius píše:

  Nová petice proti „Zprávě Estrelové“, prosím, podepisujte! http://citizengo.org/en/1150-reject-estrela-report

 5. Jiří píše:

  334 : 327

  Neprošlo!

  Chvalme Pána!

  Více:

  http://www.zaborska.sk/

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: