Rozhlédnutí 2013/12/01

Sv. Ambrož zakazuje císaři Theodosiovi vstup do katedrály.

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí. Je 1. neděle adventní a s ní začíná advent a nový liturgický rok. Zároveň na tento den připadla památka sv. Edmunda Kampiána.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: sv. Františka Xaverského (3), sv. Petra Chrysologa (4), sv. Mikuláše z Myry (6) a sv. Ambrože z Milána (7). Příští týden otevírá 2. neděle adventní.

Z akcí připomínám především přednášku Petra Bahníka (3) a pražský pro-life pochod Odvahu k životu (4).

Modleme se tento týden především za naše pro víru pronásledované a šikanované bratry a sestry žijící v Západní Evropě, především pak ve Spojeném království.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec

Novým výkonným ředitelem tzv. vatikánské banky se stal Rolando Marranci (1953), dlouholetý manažer italské banky BNL ( Banca Nazionale del Lavoro). Více ZDE. Dohledem nad aktivitami banky byl též pověřen papežův sekretář, Mons. Alfred Xuereb. Více ZDE.

Papež František I. rozhodl, že vedení Kongregace pro katolickou výchovu zůstane beze změny. Podrobnosti ZDE.

Svatý stolec vydal apoštolskou exhortaci Evangelii gaudium. Podrobnosti ZDE, ZDE a ZDE.

Svatý stolec počátkem prosince zahájí zdravotnický projekt pro děti syrských uprchlíků na severu Libanonu. Misi s počátečním tříměsíčním trváním financuje Papežská rada Cor Unum a prakticky ji organizuje římská dětská nemocnice Bambino Gesú. Více ZDE.

Evropská unie

Extrémně propotratová „Zpráva Estrelové“ opět prošla europarlamentním Výborem pro práva žen a rovnost pohlaví a nyní směřuje před plénum Evropského parlamentu, kde napoprvé poměrně těsně neuspěla. Podrobnosti ZDE. Vyzýváme čtenáře, aby neváhali intervenovat vůči této nanejvýš zvrácené aktivitě.

Domácí

Národní iniciativa pro život otevřela 1. prosince v Plzni na Husově ulici svou první Poradnu pro život. Poradna chce poskytovat pomoc dívkám a ženám, které se ocitly v situaci, s níž si nevědí rady. Více ZDE.

Zahraničí

Pronásledování křesťanů ve Spojeném království je čím dál viditelnější. Manželé Bullovi prohráli své odvolání k Nejvyššímu soudu Spojeného království proti likvidační pokutě za to, že odmítli ubytovat sodomitský pár na pokoji s jednou postelí. Podle britského Nejvyššího soudu tak křesťanský hoteliér nemá právo stanovit pravidlo, že na pokoji s jednou postelí mohou být ubytováni jen řádně sezdaní manželé. V podstatě tak řekl, že křesťan se buďto musí vzdát křesťanských morálních zásad, a nebo povolání hoteliéra. Těžko bychom našli jasnější porušení náboženských svobod, než je toto skandální a nespravedlivé rozhodnutí. Více anglicky ZDE či ZDE.

Nejvyšší soud USA přijal kauzu, v níž křesťany vlastněná firma Hobby Lobby žaluje vládu pro klíčovou část její zdravotnické reformy, která požaduje, aby zaměstnavatel platil zaměstnancům zdravotní pojištění pokrývající i sterilizaci, antikoncepci a abortiva. Podrobnosti anglicky ZDE.

Řecký pravoslavný biskup Serafim pohrozil, že exkomunikuje politiky, kteří by hlasovali pro zákon legalizující homosexuální vztahy, jak to požaduje Evropský soud pro lidská práva. Podrobnosti ZDE.

Slovenští biskupové vydali k 1. neděli adventní pastýřský list, v němž se důrazně staví na obranu rodiny a neokleštěného práva na život. Bravo!

Slovenskou veřejnost pobouřil slabikář, v němž jsou děti seznamovány s životním příběhem chlapce, jehož matka se rozvedla a pak provdala za souseda. Slovenský ministr školství slíbil, že slabikář přezkoumá. Více slovensky ZDE a ZDE.

Levicoví aktivisté napadli ve francouzském městě Nancy demonstraci zastánců konzervativních hodnot a zranili kamenem čtyřleté dítě. Podrobnosti anglicky ZDE a polsky ZDE.

Chorvaté se v referendu vyslovili pro ústavní definici manželství coby svazku muže a ženy. Více slovensky ZDE a chorvatsky ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Přehled bohoslužeb ve vyšebrodském klášteře po dobu adventu naleznete ZDE.

1. prosinec, neděle – je první neděle adventní, začíná advent a nový liturgický rok. Na tento den rovněž připadá památka sv. Edmunda Kampiána (1540-1581), jezuitského kněze a mučedníka. Přesně před 55 lety (1958) došlo k tragickému požáru na škole Panny Marie Královny andělů v Chicagu. Při nejsmrtonosnější tragédii v historii amerického katolického školství zahynulo 92 žáků a tři řeholnice a dalších asi sto dětí utrpělo těžká zranění.

2. prosinec, pondělí – připomínáme si sv. Bibiánu, mučednici. ČR Brno odvysílá další díl Bylinkové poradny P. Jiřího Pleskače. Začátek v 10:30, pořad je možné poslouchat také online prostřednictvím internetu, kde se také dají dohledat starší díly.

3. prosinec, úterý – Církev si připomíná sv. Františka Xaverského (1506-1552), kněze, spoluzakladatele Tovaryšstva Ježíšova a misionáře. Ve Zlíně se odehrají pravidelné modlitby před porodnicí. Začátek v 16:00, podrobnosti ZDE. V Praze pořádá společnost Lipový kříž přednášku katolického historika Petra Bahníka na téma „Velké pronásledování (Československo 1948 – 1963)“. Místem konání je Český Svaz Vědeckotechnických Společností (Novotného lávka 5, Praha 1); konkrétně sál 318 ve 3. patře. Začátek v 18:00.

4. prosinec, středa – připomínáme si sv. Petra Chrysologa († okolo 450), biskupa a učitele Církve, a sv. Barboru z Nikomédie, mučednici. Před 450 lety (1563) byl ukončen tridentský koncil. V Praze se odehraje další dějství pravidelného pražského pro-life pochodu Odvahu k životu. Začátek v 17:00 na Mariánském náměstí, podrobnosti ZDE.

5. prosinec, čtvrtek – připomínáme si sv. Sabase s Mar Saby, poustevníka. Po setmění začínají mikulášské oslavy.

6. prosinec, pátek – Církev slaví svátek sv. Mikuláše z Myry, biskupa.

7. prosinec, sobota – Církev slaví svátek sv. Ambrože z Milána († 397), biskupa a učitele Církve.

8. prosinec, neděle – slavíme druhou neděli adventní. Ta koliduje se svátkem Neposkvrněného Početí Panny Marie, což rozličné kalendáře řeší různě – ve vyšebrodském klášteře budou oslavy Neposkvrněného Početí přesunuty na pondělí, zatímco v Plzni u patera Nohejla budou slaveny v neděli. Před 70 lety zemřela v koncentračním táboře Ravensbrück sestra Marie Filomena Dolanská (1895-1943), dominikánská řeholnice.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgie, Institut sv. Josefa, Lumen de Lumine, REX! a Dielňa sv. Josefa. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Dítě zemřelé při potratu nemá končit jako anonymní odpad

Dopis brněnskému priorovi

Evropa chce učit tříleté děti masturbovat a z malých holčiček vychovat kvalitní prostitutky

Papež dvojnásobně navýšil almužny

Polské kliniky nesmějí nemocným zajišťovat nevyžádané svátosti

Slovensky

80 ľudskoprávnych organizácií vyjadruje podporu referendu o manželstve v Chorvátsku

Boli položené základy na založenie Európskej federácie na ochranu života

Hromadná pripomienka CBR k Národnej stratégii na ochranu detí pred násilím

Konferencia Rodina a chudoba: Nestaňme sa súčasťou “globalizácie ľahostajnosti”

Muž k žene a žena k mužovi

Organizácie varujú pred národnou stratégiou, ktorá môže spustiť lavínu krutého odoberania detí

Pápež František: Blízky východ nesmie zostať bez kresťanov!

Pedofília nie je sexuálna orientácia – Rusko pripravuje preventívny zákon

Povinné očkovania – morálne či nemorálne?

Ruský prezident podpísal zákon zakazujúci reklamu potratov

Polsky

Film, który zniszczył gender studies w Norwegii – polskie napisy!

Anglicky

Abortionists violated law to report statutory rapes majority of the time in Indiana: investigation

American Women, Catholic Teaching, and the Culture Wars

An UNconventional approach to abortion, parents’ rights

Bishop Olmsted: key to New Evangelization is to trust the ‘tough truths’ on sexuality

Britain’s public health chief warns of catastrophic global gay HIV epidemic

Feminist researcher: RU-486 is still not safe

‘Game changer’: study finds increased risk of breast cancer after abortion in Chinese women

‘Homosexual marriage’: How Catholics lost or may lose this battle, in 10 steps

Maltese bishop denounces proposed same-sex civil union legislation

Middle East and persecution of Christians focus of Pope’s meeting with Putin

Pro-life doctors’ group protests push to bring RU-486 abortion drug to Canada

Pro-life TV ads featuring post-abortive mom found not to breach New Zealand advertising standards

Saving babies the new-fashioned way: an interview with Brian Fisher of Online for Life

Students for Life mount ‘Plan B Tweetfest’ today to expose unethical sales of ‘morning-after-pill’

Syrian Rebels Used Civilians as Human Shields, Bombed Churches, Says Human Rights Watch

The dynamics of the Catholic bishops‘ capitulation to Obamacare

Using the pope’s comments to justify gay ‘marriage’ is ‘disgraceful’: San Francisco archbishop

Ignác Pospíšil

4 Responses to Rozhlédnutí 2013/12/01

 1. Jiří píše:

  Jestli jsem četl v nedávné době nějaký skvělý pastýřský list, je to

  http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20131130008

  Jak uvádí Ignác:

  Slovenští biskupové vydali k 1. neděli adventní pastýřský list, v němž se důrazně staví na obranu rodiny a neokleštěného práva na život. Bravo!

  Dodávám:
  Neměl by být opomenut. Jasné slovo k zásadním problémům dnešní doby.

  • mmm píše:

   Aj mne sa paci, ani som neveril svojim usiam v kostole ked som to pocuval. Ved je s toho riadne rodeo liberali, gender ideologovia, sodomisti sa idu zblaznit, hovoria o prvom slovenskom state, o potlacani mensim atd.

   • Froggy píše:

    Udelaji ze sebe chudaky a z Cirkve tu zlou osklivou obludu. Jako vzdy. Jen nepolevovat. Slovensti katolici, fandim vam!

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: