Rozhlédnutí 2014/02/16

Sv. Petr Damián

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí. Je neděle devítník, která otevírá dobu předpostní.

Nejvýznamnější svátky a památky tohoto týdne: sv. Simeon Jeruzalémský (18) a Stolec sv. apoštola Petra (22).

Příští týden otevře první neděle po devítníku (Sexagesima), na kterou rovněž připadl svátek sv. Petra Damiána, biskupa a učitele Církve.

Modleme se tento týden především za naše bratry a sestry v Sýrii, jakož i za zločince, co se na jejich pronásledování přímo či nepřímo podílejí nebo mu nečinně přihlížejí.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Svatý stolec a Církev

Čeští biskupové i čeští poutníci se v Římě setkali s papežem Františkem. Radio Vatikán o několikadenní události informuje ZDE, ZDE, ZDE a ZDE. Velkou pozornost vzbudila dvě vyjádření Svatého otce: jedno na téma majetkového narovnání mezi státem a církvemi, v němž restituce podpořil (povedený komentář ZDE), druhé na téma tradiční liturgie, v němž dal průchod svému nepochopení tradičních katolíků a tradiční liturgie (komentář ZDE).

Arcibiskup Lorenzo Baldisseri, sekretář Synodu biskupů o rodině, konstatoval, že biskupské konference, které zveřejňují výsledky ankety katolíků na zásadní otázky s rodinou a manželstvím spojené, se protiví vůli Svatého stolce, protože výsledky měly zůstat neveřejné. Více ZDE.

Evropská unie

Představitelé EU zuří a hrozí odvetou, protože si Švýcaři v referendu těsně odhlasovali omezení imigrace ve formě kvót pro imigranty, včetně imigrantů z EU. Zejména nejvyšší byrokraté a němečtí politici hrozí Švýcarsku protiakcí a ekonomickým zničením. Je to po Ukrajině další zajímavá ukázka toho, že spojenectví s EU (při povinném přijetí jeho pravidel) už dávno není tak výhodné, aby se samo vyplatilo, a že EU nemá problém nutit své sousedy do nevýhodných smluv (či setrvání v nich) brutální silou.

Domácí

Nová konzervativní euroskeptická strana NE Bruselu – Národní demokracie postupně vyhlašuje svůj program a zveřejnila již jména svých prvních deseti kandidátů pro letošní volby do Evropského parlamentu. Vedle předsedy strany Adama B. Bartoše jsou mezi nimi mimo jiné i David Hibsch a Michal Kretschmer, což jsou jistě osoby, které by katolík mohl s čistým svědomím volit . Pozitivně se na adresu strany vyjádřili Dr. Radomír Malý a Radim Ucháč.

Poslanecká sněmovna zvolila nového ombudsmana. Zvolena byla paní Šabatová, což je patrně ta horší možnost, i když ne o moc, ani pan Křeček nebyl zrovna přijatelný kandidát (prostě progresívnější radikální levice proti konzervativnější radikální levici). Smutné je, že Šabatovou volila většina lidoveckých poslanců, z nichž nejeden je na svůj výkon hrdý… No, doufejme, jen, že ta dáma neprosadí svůj nápad na rozšíření pravomocí ombudsmana, protože to by byl teprve průšvih…

Zahraniční

Belgie: Belgický parlament schválil euthanasii dětí. Odpůrci legalizace tohoto vraždění se obrací na krále jako na poslední osobu, která snad může zákon zastavit tím, že ho nepodepíše (petice žádající ho o odmítnutí podpisu je k dispozici ZDE). (Nepodpis krále by byl z ústavního hlediska složitý problém: Ústava ukládá králi povinnost zákon podepsat, zároveň ale říká, že bez jeho podpisu zákon není platný. Pokud by tedy král splnil svoji povinnost a zákon nepodepsal, znamenalo by to zásadní ústavní krizi. Je tu precedent: Když byl otci současného krále předložen zákon legalizující potraty, vláda jej dočasně sesadila pro „nezpůsobilost“ a podepsala zákon sama. Je ale třeba dodat, že toto řešení proběhlo nekomplikovaně patrně jen proto, že se král spokojil s rolí Piláta – nešlo mu o to zákon zastavit, ale jen se pod něj nepodepsat. Nechal proto vládu bez odporu zneužít článek ústavy řešící možnost, že je král zajat nepřítelem a nemůže svobodně jednat. Což zjevně neodpovídalo podstatě problému, který se řešil.) Podrobnosti ZDE, slovensky ZDE a anglicky ZDE.

Švýcarsko: Referendum požadující vyřazení potratu ze seznamu zákroků hrazených ze zdravotního pojištění skončilo neúspěchem – požadavek podpořilo pouze 30,2 % zúčastněných voličů. Nadpoloviční většinu hlasů (50,9 %) získal návrh pouze v převážně katolickém polokantonu  Appenzell Innerrhoden. Podrobný rozpis výsledků naleznete v němčině ZDE.

Švédsko: Obránci lidských práv obvinili Švédsko u Výboru sociálních záležitostí Rady Evropy pro hrubé porušování lidských práv v oblasti náboženských svobod a práva na život. Stěžující si na nerespektování práva na výhradu svědomí i práva na život nenarozených. Podrobnosti ZDE.

Slovensko: Ministerstvo školství Slovenské republiky popřelo, že by mělo cokoliv společného se sérií přednášek doktora Uzla a doktorky Caisové pro žáky slovenských základních a středních škol. Divadlo Maska, které akci na téma Sex nie tabu pořádá, přitom ve svých materiálech (zřejmě lživě) tvrdí, že akce má podporu ministerstva. Podrobnosti slovensky ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Do konce června 2014 je možno přihlašovat děti na Setkání katolických dětí ve Vyšším Brodě 2014. Prosím, respektujte tento termín (a vlastně by bylo prima přihlásit děti co nejdřív), organizátoři potřebují znát počet dětí, co na setkání pojedou, s určitým předstihem.

16. únor, neděle – je neděle Devítník, která zahajuje dobu předpostní. Před 80 lety (1934) skončila vítězstvím kancléře Dollfuße tzv. rakouská občanská válka.

17. únor, pondělíodehraje se VII. olomoucký pro-life pochod Odvahu k životu. Trasa od Arcibiskupského náměstí ke sloupu Nejsvětější Trojice na Horním náměstí. Začátek v 16:30.

18. únor, úterý – připomínáme si památku sv. Simeona Jeruzalémského († 107), biskupa a mučedníka. V olomouckém dominikánském klášteře se uskuteční projekce pro-life filmu Bella. Začátek v 19:00, po filmu následuje beseda.

19. únor, středa

20. únor, čtvrtek

21. únor, pátek – před třemi roky zemřel Bernard Nathanson (1926-2011), americký gynekolog, nejprve přední potratář a posléze bojovník proti potratům. V Římově proběhne ustavující schůze Matice Římovské. Podrobnosti ZDE.

22. únor, sobota – slavíme svátek Stolce sv. apoštola Petra. 55. narozeniny oslaví lidovecký senátor a bývalý předseda KDU-ČSL Jiří Čunek (* 1959).

23. únor, neděle – je první neděle po devítníku (Sexagesima), na kterou rovněž připadl svátek sv. Petra Damiána, biskupa a učitele Církve.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Církevní restituce: Dobrovolně povinné ústupky?

Country music star rebukes animal rights activists: better to ‘save unborn babies’

Federal judge strikes down Virginia’s constitutional ban on same-sex marriage

Kdo ve skutečnosti útočí na FSSPX?

Konec Rakouska, konec řádu

Kultura smrti a rodová ideologie

Majetkové narovnání na začátku nového roku

Militantní demokracie ve střední Evropě

Ministr pro lidská práva chce umožnit adopci dětí homosexuálním párům

Náš fundament? Silné rodiny – základ bohatství

Nějak se mi ta čísla nezdaj

Nové zprávy o sestrách unesených z Maalouly

Tajné akce StB (5/40) Akce Kláštery

Vlaďka Bartáková: Nějak se mi ta čísla nezdaj… (přednáška)

Výbor OSN pro práva dítěte a sociální inženýrství

Slovensky

Francúzska vláda predkladá nové návrhy, no ľudia sa nevzdávajú

Odložený štart

V čom katolíci zlyhávajú

Polsky

Polskie dziecko przeżyło aborcję

Anglicky

Dissecting the New York Times’ pro-euthanasia bias

Experts warn Hillary Clinton’s government-run health care will trample conscience rights

Europe’s bishops discover what we all knew: most Catholics reject teaching on sexual morality

In New York City, the abortion capital of the country, abortion rates drop precipitously

Montreal Archbishop urges prayer as Quebec’s euthanasia bill likely faces final vote this week

‘Progressivism’: the greatest source of death and terror in the twentieth century

Rick Santorum at Legatus 2014: America is broken because we’re afraid to fight

Setting out into the deep: A pharmacist’s hard choice after discovering the pill is abortifacient

Traditional Catholicism Is Winning

UN defends report calling on Church to renounce its moral teachings on sexuality

Why is Glenn Beck wrong to support abortion in cases of rape, incest? In short: me.

Ignác Pospíšil

2 Responses to Rozhlédnutí 2014/02/16

 1. cinicius píše:

  Zapomněl jsem: petice žádající belgického krále, aby tu euthanasijní nestvůrnost nepodepsal: http://www.citizengo.org/en/4158-not-sign-legalisation-child-euthanasia?sid=MzU4NDk3MjgwNjg4Mjky

 2. Peter P píše:

  Keď v kostole oznámili, že 22.2. je sviatok Stolice sv. Petra, tak som sa mylne domnieval, že ide o Stolicu sv. Petra v Ríme. Okrem toho som si myslel, že slovom stolica sa označuje úrad.

  Potom som otvoril Nábožné výlevy (Radlinský, 14. opravené a doplnené vydanie Trnava, 1945) a tam sa o tomto sviatku na strane 1023 píše toto:

  Založenie Stolice sv. Petra v Ríme a v Antiochii.
  18. januára – 22. februára.

  Poučenie: P. Ježiš rozkázal sv. Petrovi, aby spravoval Cirkev. Po ňom ju majú spravovať jeho nástupcovia. Sv. Peter sa po smrti Majstrovej zdržiaval v Jeruzaleme do r. 36. Keď ich tam prenasledovali, otrasúc si prach z obuvi, odišiel r. 37 do najväčšieho východného mesta Antiochie (dnešná Antakija) v Sýrii pri rieke Oront. Tu založil veľkú kresťanskú obec a odtiaľto spravoval Cirkev až do roku 42. Tu sa hlásili do Cirkvi mnohí pohania. Vyznavači Krista dostali tu meno Cristiánci – kresťania.
  Pamiatku založenia pápežskej stolice sv. Petra v Antiochii slávime 22. februára.
  Sv. Peter po svojom odchode postavil na čelo antiochijskej cirk. obce Evodia. Za ním prišiel sv. Ignác, mučeník. Tam účinkoval neskoršie aj sv. Ján Zlatoústy. Dnes sú tie kraje odtrhnuté od Cirkvi a sýrskych katolíkov vedie apoštolský vikár v Bejrúte.

  Zvláštnym riadením Božím odišiel sv. Peter r. 42 do Ríma, ktorý bol strediskom rímskej ríše, kde sa tiež sústreďovala všetka pohanská poverčivosť, nemravnosť a nerozumné učenie pohanských filozofov. Tomuto všetkému zlu urobilo koniec kresťanstvo svojou náukou.

  Sv. Peter v Ríme založil definitívne stredisko kresťanstva, pápežskú stolicu, odkiaľ pápeži až podnes spravujú katolícku Cirkev. Starobylý kamenný stolec sv. Petra sa až podnes uschováva v apside (sanktuárový výklenok) vatikánskej baziliky.

  Založenie stolice sv. Petra v RÍME oslavujeme 18. januára.
  O osem dní neskoršie je obrátenie sv. Pavla. Preto Pius XI bulou Rerum Ecclesiae 26.2.1926 nariadil, aby sme sa cez túto oktávu po sv. omši modlievali za zjednotenie bludárov, rozkolníkov a neveriacich.

  Liturgická modlitba: Bože, ktorý si sv. Petrovi, svojmu apoštolovi, odovzdaním kľúčov nebeského kráľovstva udelil najvyššiu moc zväzovať a rozväzovať, dožič nám, aby sme na jeho orodovanie boli oslobodení od pút svojich hriechov.

  Modlitba za obrátenie sveta.
  Odbavuje sa po sv. omši cez oktávu sviatku Stolice sv. Petra v Ríme, 18.1 – 25.1.
  Úmysel na jednotlivé dni:

  18.1.: Za všetkých mimo Cirkvi žijúcich
  19.1.: Za východných rozkolníkov
  20.1.: Za protestantov v Európe
  21.1.: Za anglikánov
  22.1.: Za zjednotenie kresťanských cirkví v Amerike
  23.1.: Za zlých katolíkov a odpadlíkov
  24.1.: Za židov
  25.1.: Za pohanov

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: