Rozhlédnutí 2014/03/23

Zvěstování Panně Marii

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, je třetí neděle (svato)postní (Oculi).

Významné svátky a památky tohoto týdne: sv. archanděl Gabriel (24), Zvěstování Panny Marie (25), sv. Jan z Damašku (27) a sv. Jan Kapistrán (28). Příští týden otevře 4. neděle postní.

Z akcí upozorňuji na pražský národní Pochod pro život (29).

Modleme se tento týden především za nenarozené děti ohrožené potratem, za (nastávající) matky v nouzi a za obrácení a nápravu lékařů a zdravotníků, kteří vraždí nenarozené.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Církev a Svatý stolec

Papež František I. se setkal s příbuznými obětí zavražděných mafiózními organizacemi. Ve svém projevu se obrátil i k členům mafiózních organizací, vybídl je ke konverzi a varoval před hrozbou věčné záhuby. Více informací ZDE.

Papež František I. ustanovil Papežskou komisi pro ochranu nezletilých, jejíž založení bylo oznámeno 5. prosince loňského roku. Seznam členů naleznete ZDE.

Kardinál Caffarra, arcibiskup boloňský a bývalý rektor Papežského institutu Jana Pavla II. pro studium manželství a rodiny, ostře vystoupil proti ostudným návrhům kardinála Kaspera, které mají relativizovat nerozlučnost a posvátnost manželství. Podrobnosti česky ZDE.

Australští biskupové uvažují, že budou následovat biskupy Anglie a Walesu a „znovu zavedou“ v pátek povinný půst od masa. Podrobnosti ZDE.

Evropská unie

Evropští biskupové vyzvali k účasti ve volbách do Evropského parlamentu 2014. Jejich výzva je ovšem, jak tomu v těchto časech bývá, formulována co možná nejobecněji. Podrobnosti ZDE.

Domácí

Organizace pro ekonomickou spolupráci a rozvoj (OECD) doporučuje ČR, aby zkrátila mateřskou a ušetřené peníze věnovala na budování předškolních zařízení. Na to může nejen každý křesťan, ale všeobecně každý soudný člověk říci jen jediné: Drahá OECD, trhni si nohou!! Více informací ZDE.

Vláda zřídila šestičlenný monitorovací výbor k církevním restitucím. Podrobnosti ZDE.

Zahraniční

Belgie chce podniknout další kroky k usnadňování eutanázie. Sotva byla legalizována eutanázie pro nezletilé, objevil se návrh na provádění eutanázie bez souhlasu pacienta. Podrobnosti ZDE.

Krym, Rusko, Ukrajina: Jak se dalo očekávat, krymské referendum skončilo jednoznačně – drtivá většina hlasujících se vyslovila pro znovuspojení Krymu s Ruskem. Zda k tomu více přispěla přítomnost ruských jednotek, či mimořádně hloupý pokus z převratu vzešlé vlády připravit všechny menšiny o jejich jazyková práva, je jistě dobré téma do hospody, ale vlastně je to už bezvýznamné. Krym postupně přechází pod Rusko a směšné „jakobysankce“ Západu na tom nemohou nic změnit.

Sviatoslav Ševčuk, řeckokatolický arcibiskup kyjevsko-haličský a metropolita kyjevský, si stěžuje na pronásledování řeckokatolíků na Krymu. Podrobnosti ZDE a ZDE.

Nigerie: Muslimští nájezdníci povraždili ve třech vesnicích nejméně 100 křesťanů. Muslimské nájezdy na křesťany v této zemi mají jen za tento rok již tisíce obětí. Podrobnosti anglicky ZDE.

Portugalsko: V parlamentu byl těsnou většinou (112:107) zamítnut návrh zákona povolujícího adopce dětí do homosexuálních svazků. Podrobnosti anglicky ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Do konce března 2014 mohou čtenáři hlasovat v anketě Zlatý brk 2013. Prosím, neváhejte a zapojte se.

Do konce června 2014 je možno přihlašovat děti na Setkání katolických dětí ve Vyšším Brodě 2014. Prosím, respektujte tento termín (a vlastně by bylo prima přihlásit děti co nejdřív), organizátoři potřebují znát počet dětí, co na setkání pojedou, s určitým předstihem.

Je doba postní, takže ti z nás, kdož nejsou z nějakého závažného důvodu dispensováni, by měli mimo neděle a oba velké svátky dodržovat alespoň půst újmy.

23. březen, neděle – je třetí neděle (svato)postní (Oculi). Zejména v ostravsko-opavské diecézi vzpomínáme na bl. Metoděje Dominika Trčku (1886-1959), kněze a mučedníka, který zemřel před 55 lety ve věznici Leopoldov.

24. březen, pondělí – je pondělí po 3. neděli postní a my slavíme svátek archanděla Gabriela.

25. březen, úterý – slavíme svátek Zvěstování Blahoslavené Panně Marii. Díky tomuto velkému svátku tento den není postní. Ve vyšebrodském klášteře bude mše od 10:00. V kostele Zvěstování Panny Marie (sv. Gabriela) v Praze na Smíchově bude poutní asistovaná Mše svatá od 17:00. Zároveň držíme Den nenarozených dětí.

26. březen, středa – středa po 3. neděli postní.

27. březen, čtvrtek – je čtvrtek po 3. neděli postní, připomínáme si sv. Jana z Damašku († okolo 750), mnicha a učitele Církve.

28. březen, pátek – je pátek po 3. neděli postní, připomínáme si sv. Jana Kapistrána (1386-1456), františkánského kazatele.

29. březen, sobota – sobota po třetí neděli postní. V Praze se uskuteční národní Pochod pro život.

30. březen, neděle – je čtvrtá neděle postní (Laetare).

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Chvála odlišnosti? K interkulturní výchově

Komentář týdne: Biskup Hučko o Pochodu pro život

Muzeum Policie ČR představí problematiku krádeží a vývozu sakrálních děl

Neberte děti

Obamova Amerika: „Upeč dort pro homosexuály, nebo si na tebe posvítíme“! Teror lidských práv jako kladivo na občanské svobody. Orwel to věděl

Pákistán – mladá křesťanka zabita za pomoc konvertitovi

Paní Malmström odhodila masku

Papež František: Nabízejte lidem čisté mediální ovzduší

Pravoslavná církev se zúčastní Pochodu pro život

Premiéra filmu Noe zrušena v několika arabských státech

Přinesla vláda „osvícenců“ zlidštění společnosti? Francouzská, bolševická a současná „europeistická“ revoluce a pekelné síly v pozadí ve věčném boji o svět

Sexualita a jak o ní s dětmi hovořit

Světová náboženství proti obchodu s lidmi

Úskalí dobrých úmyslů

Vatikán dá na internet staré rukopisy, včetně děl z raného křesťanství

Všimli jsme si: Templetonova cena pro Tomáše Halíka

V Česku se rodí méně dětí s Downovým syndromem. Přibývá potratů

Slovensky

Deklarácia Svetovej organizácie rodín

Anglicky

Cardinal Burke on faith, the right to life, and the family: English exclusive

Cardinal Burke: Obama’s policies are ‘progressively more hostile toward Christian civilization’

European Parliamentarian Vows to „Fight to the End“ Child Euthanasia Law

Ex-prostituted women blast UN and Amnesty International for trying to legalize prostitution

Inside the sex trade: new study exposes the economics and societal trends behind exploitation

Italian singer defends song about gay man becoming straight, but says it ruined his career

Pew poll suggests black Protestants abandoning belief in true marriage

UK Bishop Davies: Catholics oppose same-sex ‘marriage’ out of love

UK’s right-leaning party doubles down on opposition to gay ‘marriage’ after appearing to backtrack

Surviving sex trafficking

Německy

Kardinal Raymond Burke: „Es braucht kompromißlose Katholiken“

Ignác Pospíšil

3 Responses to Rozhlédnutí 2014/03/23

 1. cinicius píše:

  Aktualizováno poznámkou o nepostním charakteru dne a mši ve vyšebrodském klášteře na svátek Zvěstování Panně Marii (25. 3.)

 2. ivasek píše:

  Je před pochodem pro život v Praze možnost mše sv. v tradičním ritu? (Nemyslím řeckokatolický – o něm vím) Díky

  • cinicius píše:

   Původně jsem se domníval, že naši pražští přátelé budou schopni nějakou zajistit, když už se k tomu nedokázali rozhoupat pořadatelé pochodu (byť tedy tradičních katolíků bylo na pochodu jistě víc než řeckokatolíků a patrně i víc než cizinců), nicméně zdá se, že to tak nějak nezvládli (resp. nezvládnou)… O míře jejich snahy či velikosti šance, že nějaká Mše přece jen bude, bohužel nemám přehled…

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: