Jeďte podpořit právo na život!

Pochod pro život 2009

V sobotu 29. března 2014 se v Praze uskuteční XIV. národní Pochod pro život (ofic. stránky ZDE, facebooková stránka ZDE). Počasí má být narozdíl od studenovětrného loňského dějství příznivé, takže prosím neváhejte a přijďte podpořit právo na život v celé jeho šíři, přijďte vyjádřit svůj nesouhlas s vražděním uměle vyvolanými potraty a euthanasií.

Vlastnímu pochodu bude předcházet panelová diskuse na téma „Perspektivy obnovy kultury života v naší zemi“, která začne v 9:00 v dominikánském klášteře. Diskuse se mají zúčastnit psychoterapeutka  Ilona Burdová, poslankyně Nina Nováková, překladatelka Alena Povolná, filosof Jiří Fuchs, minoritský provinciál Bogdan Sikora, Radim Ucháč, prezident Hnutí Pro život ČR, a politický komentátor Matyáš Zrno. Moderovat bude Zdeňka Rybová. K účasti na diskusi je třeba se předem přihlásit (info@prolife.cz).

Bohužel letos zřejmě nebude možné navštívit před pochodem tradiční liturgii – naši pražští přátelé ji nebyli schopni zorganizovat (pokud se o to vůbec vážně snažili) a organizátoři zjevně nepovažovali za nutné vyjít tradičním katolíkům vstříct – sice zorganizovali před pochodem namísto jedné tři mše, nicméně tradiční římskokatolická liturgie při nich uplatněna nebude.

K dispozici tedy bude řeckokatolická liturgie, kterou bude v katedrále sv. Klimenta na Karlově ulici sloužit exarcha Hučko, a dvě „moderní“ liturgie:  v kostele sv. Jiljí s hlavním celebrantem kardinálem Dukou, který bude sloužit v češtině, a u Pražského Jezulátka s hlavním celebrantem biskupem Launem, který bude sloužit latinsky pro „cizojazyčné“ účastníky. Všechny liturgie začínají naráz ve 12:30.

Po mších bude následovat sraz na Mariánském náměstí, kde v cca 14:15 započte úvodní program. Průvod vyrazí ve 14:45 po trase: Mariánské náměstí – Platnéřská – Křížovnická – Smetanovo nábřeží – Národní třída – 28. října – Václavské náměstí. Závěrečný program je plánován na 16:00 pod sochou sv. Václava.

Pevně doufám, že se mi podaří zúčastnit celého programu a že se tam setkám s řadou známých, přátel a snad i čtenářů. Pokud jde o mši svatou, pokud se nestane něco mimořádného, navštívím tu v katedrále sv. Klimenta. Ty, kteří by snad nemohli dorazit, prosím, aby se na úmysl pochodu a za ochranu lidského života od početí až po smrt alespoň pomodlili.

Ignác Pospíšil

5 Responses to Jeďte podpořit právo na život!

 1. Hamish píše:

  Post musím říct, že ty projevy na Mariánském náměstí byly nekonečné a lituju děti.
  Chápu nutnost ocenit a zdůraznit některé – příště se asi přihlásím s možností pronést pár slov za katolíky shromážděné kolem Odporu mons. Williamsona – ale organizátoři by mohli brát ohled právě na ty prcky.

  • MichalD píše:

   Toto zcela potvrzuji (byli jsme tam s dětmi, nejmladší 4 roky), projevy se organizátorům trochu vymkly z rukou (na Mariánském náměstí jsme místo plánovaných 30 min. stáli 55 min.), ke konci jsem si říkal, že těch organizací, podporujících pochod, je snad více než pochodujících.

   Další věc, která mě dost šokovala, byl ten rockový hudební doprovod.

  • Rudolf píše:

   Paní Rybová, jedna z organizátorek Pochodu má asi trochu velké oči, když odhaduje počet účastníků na 3000. Katolický Christnet, odvolávající se na odhady policie uvádí přesnou polovinu – 1500 účastníků.
   ČTV nestál Pochod ani za zmínku, natož minutový šot.Bylať plně vytížena chuligánskými kravály v Ostravě. Nezpochybnitelným faktem je skutečnost, že se Pochod vydařil,bez ohledu na počet přítomných.

   • cinicius píše:

    Víte, ono je zde i spor o to, jaký počet policie dohadla. Podle organizátorů prý jimi dotázaní policisté hádali taky 2,5-3 tisíce… Takže zrovna o odhady policie bych se příliš neopíral…

   • MichalD píše:

    Podle mého laického odhadu bylo letos účastníků o trochu víc než loni (tehdy jsem ale zase odhadoval, že to bylo méně než v r. 2012), takže se to přes ty dva tisíce mohlo přehoupnout. Nemá smysl se ale přít, zda to bylo o nějakou stovku více či méně, zdá se mi, že počty jsou z nějakými meziročními fluktuacemi (možná dle počasí, loni byla zima jak v psinci) v podstatě ustálené. I kdyby nás byly 4 tisíce, stále by to byla cca jen dvacetina účastníků slovenského pochodu v Košicích (pokud bychom brali v potaz poměr počtu obyvatel, tak v ČR je účast na národním pochodu více než 50x menší, pokud bychom porovnávali podle absolutních počtů účasti na nedělních bohoslužbách, bylo by to přibližně 10x méně). Dokud se naši biskupové (a klérus obecně) k tomu nepostaví podobně jako slovenští, těžko se něco zásadně změní …

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: