Rozhlédnutí 2013/04/06

Sedm bolestí Panny Marie

Vítám vás u dalšího rozhlédnutí, tento týden zahájila pátá neděle postní (tzv. smrtelná, Judica).

Významné svátky a památky tohoto týdne: Sedmibolestná Panna Maria a sv. Lev I. Veliký. Následuje Svatý týden, který otevře Květná neděle.

Modleme se tento týden především za křesťany, co jsou pronásledováni za obranu rodiny, rodinných hodnot a rodičovských práv, a za děti na Západě, které jsou vystaveny nemorálním přednáškám a kurzům a indoktrinaci především v oblasti etiky a sexuální výchovy.

Zpravodajství

Řadu odkazů a zpráv naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice.

Církev a Svatý stolec

Radio Vatikán digitalizovalo zvukové nahrávky papežů. Nahrávky zahrnují hlasy papežů od Pia XI. po současného Petrova nástupce. Zatím jsou k dispozici rádiu, ale později by měly být částečně zpřístupněny i pro veřejnost. Podrobnosti ZDE.

Od 2. dubna do 22. června je možno na výstavě instalované v tzv. Křídle Karla Velikého na náměstí sv. Petra shlédnout nejstarší biblické rukopisy. Expozice je nazvaná „Verbum Domini II. Slovo Boží vychází k národům“. Podrobnosti ZDE.

Papež František I. přijal anglický královský pár. Podrobnosti ZDE.

Papež František I. dal souhlas ke vzniku nového řeckokatolického exarchátu Charkov na Ukrajině. Kyjevsko-haličský arcibiskup větší Sviatoslav Ševčuk jej se souhlasem synodu řeckokatolické církve na Ukrajině vydělil ze současného exarchátu Donětsk – Charkov. Zároveň Svatý otec potvrdil kanonickou volbu, kterou tento synod zvolil do čela charkovského exarxátu O. Vasyla Tučapetse, dosavadního igumena kláštera sv. Řehoře velikého v Kyjevě. Více ZDE.

Evropská unie

Evropská unie a Rada Evropy podepsali společné prohlášení, v němž mimo jiné slibují vyvážet rozličná pseudopráva sexuálních menšin do zemí, které si v této oblasti ještě uchovaly zdravý rozum. Stalo se tak sice 1. dubna, ale bohužel to není vtip. Podrobnosti ZDE.

Výlety minulé i budoucí

Zahraniční

Severní Irsko: Utrechtská arcidiecéze znovu otevřela vlastní seminář, který musela před 4 lety uzavřít kvůli vážným finančním potížím. Studovat v něm bude 12 bohoslovců: 8 diecézních a 4 z Kongregace misionářů Krista Učitele. Podrobnosti ZDE.

Sodomité z firmy i mimo ni přinutili k odstoupení šéfa firmy Mozilla Brendana Eicha. Dotyčný se prý totiž provinil proti „otevřené filosofii firmy“ tím, že v roce 2008 podpořil kampaň definující manželství  v Kalifornii jako svazek muže a ženy. Máme zde tedy další příklad toho, jak militantní sodomité postupně vytvářejí na Západě sodomskou totalitu. Více česky ZDE či ZDE a anglicky ZDE a ZDE.

Maďarsko: V Maďarských parlamentních volbách drtivě zvítězila pravice. FIDESZ premiéra Orbána získal podle prvních odhadů 48 %, což v pohodě postačí na absolutní většinu a dává velkou naději i na udržení většiny ústavní.

Ukrajina: Ukrajinská policie tvrdě rozhání sílící demonstrace ruskojazyčného obyvatelstva na východě země. Situace začíná připomínat situaci v Kyjevě v období Majdanu, s tím rozdílem, že police od počátku vystupuje mnohem tvrději. Policie nasazuje vodní děla, mezi demonstranty se objevily zápalné láhve, množí se útoky na vládní budovy. Více informací ZDE.

Kalendárium + akčník

Podrobnější informace ke kalendáriu pro daný den lze získat kliknutím na jednotlivá data. Podrobnější a dlouhodobější přehled o akcích a očekávaných událostech lze nalézt v Aktualitách na Katopedii, četné odkazy na články o aktuálně připomínaných svatých naleznete na facebookové stránce Svatí, blahoslavení, mučedníci.

Je doba postní, takže ti z nás, kdož nejsou z nějakého závažného důvodu dispensováni, by měli mimo neděle a oba velké svátky dodržovat alespoň půst újmy. Přehled tradičních liturgií od Květné neděle po Velikonoční pondělí naleznete ZDE.

Do dnešní půlnoci mohou čtenáři hlasovat v anketě Zlatý brk 2013. Prosím, neváhejte a zapojte se.

Do konce června 2014 je možno přihlašovat děti na Setkání katolických dětí ve Vyšším Brodě 2014. Prosím, respektujte tento termín (a vlastně by bylo prima přihlásit děti co nejdřív), organizátoři potřebují znát počet dětí, co na setkání pojedou, s určitým předstihem.

6. duben, neděleje pátá neděle postní (Smrtelná – Judica). Před 40 lety zemřel Štěpán kardinál Trochta (1905-1974), salesián a 17. biskup litoměřický. Před 20 lety bylo sestřeleno letadlo s prezidenty Rwandy a Burundi, což odstartovala rwandskou genocidu.

7. duben, pondělí – pondělí po 5. neděli postní. ČRo Brno odvysílá další díl Bylinkové poradny P. Jiřího Pleskače v rámci pořadu Apetýt. Začátek v 10:30. Pořad je možné poslouchat také online prostřednictvím internetu, kde se také dají dohledat starší díly.

8. duben, úterý – úterý po 5. neděli postní.

9. duben, středa – středa po 5. neděli postní. Před 360 lety se narodil Samuel Fritz (1654-1725), jezuitský misionář a kartograf českého původu. Před 220 lety byla zavražděna bl. Marguerite Rutan (1736-1794), francouzská řeholnice a mučednice.

10. duben, čtvrtek – čtvrtek po 5. neděli postní.

11. duben, pátek – pátek po 5. neděli postní, připomínáme si Sedmibolestnou Pannu Marii a sv. Lva I. Velikého, papeže a učitele Církve.

12. duben, sobota – sobota po 5. neděli postní.

13. duben, neděle – je Květná neděle, kterou začíná Svatý týden. Připomínáme si zároveň sv. Hermenegilda, prince a mučedníka.

Zajímavé odkazy

Řadu odkazů naleznete na facebookových stránkách Duše a hvězdy a Akce Život a ve facebookové skupině Křesťané a křesťanská témata ve společnosti a politice. Samotné uvedení odkazu v seznamu neznamená, že autor tohoto přehledu souhlasí s jeho obsahem či vyzněním, ale jen a pouze že se vyplatí si ho přečíst. I třeba jako odstrašující příklad.

Stálice českého a slovenského tradičně katolického internetu (tj. stránky, které se vyplatí průběžně sledovat, protože jsou kvalitní a pravidelně nabízejí něco nového): Krása liturgieInstitut sv. JosefaLumen de LumineREX!, Dielňa sv. Josefa a Kompas tradice. Další tradičně katolické stránky naleznete ZDE.

Česky

Slovensko: Aliancia za rodinu chce referendum o ochraně rodiny

Dokumentaristka: Sexuální výukou bereme dětem tajemství

Jak se ze zednářů nezbláznit

Jste staří a nemocní? Co takhle zemřít?

Laos – Křesťanům v obci bylo nařízeno, aby opustili svou víru

Německá Charita podporuje genderovou ideologii v mateřské škole

Nuncius v Damašku: situace v Sýrii je delikátní a kritická

Belgický primas: odkládání vlastní smrti bude považováno za projev egoismu

Na vídeňských školách začínají převažovat muslimové nad katolíky

Papež František kanonizoval tři misionáře Ameriky

Podrobnosti o kanonizaci Jana XXIII. a Jana Pavla II.

Proslov biskupa Launa a opata Šimka

Rakúsko: novinári sú výrazne viac za EÚ a prisťahovalectvo ako ostatní občania

Rozvody drtí italské muže

Světový den autismu ve Vatikánu

Vatikán bude hostit II. mezinárodní konferenci o obchodování s lidmi

Všimli jsme si: Rozhovor s Gabriele Kuby

Výlety minulé i budoucí

Výlety minulé i budoucí
Výlety minulé i budoucí
Výlety minulé i budoucí
Výlety minulé i budoucí
Výlety minulé i budoucí

Anglicky

Christian Couple in Pakistan Sentenced to Death for ‘Blasphemy’

Christians form human shield around church in ‚China’s Jerusalem‘ after demolition threat

Illinois bishop upholds priest’s decision to deny Communion to pro-abort Sen. Dick Durbin

Korean bishop says nation’s low birth rate is “national disaster” blames gvmt population control

Mexico rejects Holy See’s recommendations to protect the unborn and true marriage

Ontario teacher exposes what parents don’t know is happening in Catholic schools

Pro-life couple buys building with abortion clinic, kicks out clinic

Vietnam, Con Dau Catholics suffer more land seizures and demolitions

Německy

Wieder Kirche verwüstet

Ignác Pospíšil

3 Responses to Rozhlédnutí 2013/04/06

 1. Michal Kretschmer píše:

  Onen šéf Mozilly neměl dobrovolně odstupovat. Tím se ukazuje slabost a usnadňují další podobné útoky. Vím, ,že není majitelem firmy a tudíž může být odvolán. Na to měl počkat a postavit se tvrdě za svůj názor. To platí i pro podobná formálně dobrovolná odstoupení od nějakých postavení či zamýšlených akcí.

  Ještě sem dávám odkaz na http://www.lifesitenews.com/news/furor-at-catholic-high-school-after-nun-presents-church-teaching-on-homosex .

 2. vladimír píše:

  Trocha zeměpisu ;-) — to v Severním Irsku se jmenuje Ulster (tamější provincie), Utrecht, kde znovuotevřeli seminář je v Holandsku. Co mě pak ale zaujalo je odkaz pod linkovaným článkem z Radia Vatikán:

  http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=16074


  „Situace holandské církve po Druhém vatikánském koncilu je velmi obtížně popsatelná, řekl kardinál. Došlo u nás k rozdělení do dvou frakcí. Prakticky tu existovaly dvě církve v jedné. Jedna frakce byla velmi radikální a chtěla změnit všechno, ale víra v ní značně zeslábla. Nyní je polarizace pryč, ale důsledkem je, že mnozí víru ztratili a opustili církev. Vlastně lze říci, že Holandsko nyní žije indiferentismem. Svatý otec nedávno velmi výstižně řekl, že ztratí-li člověk náboženské cítění, ztrácí se sám sobě a upadá do jakéhosi kómatu. O našem národě to platí obzvlášť.“

  Kardinál Simonis dále v této souvislosti poukázal na to, že se v zemi „rozmohla pomýlená interpretace koncilu. Nikdo nečetl koncilní dokumenty, ale operovalo se tzv. „duchem koncilu“, podle něhož je všechno dovoleno a vše se může změnit. Výsledkem je, že se v Holandsku z laiků stali víceméně kněží a kněží se změnili v laiky“. …

 3. nino píše:

  No, ked sa pozeram na uspech Orbana, a na jeho politiku, tak zacinam lutovat, ze sa Uhorsko rozpadlo.
  – Orban zmenil madarsky znak a dal do neho monarchisticke symboly (korunu na nom, a korunu na strednom trojvrsi)
  – zmenil nazov krajiny z ,,Madarska republika“ na ,,Madarsko“, ako ziadali monarchisti
  – okresal statom podporovane ,,cirkvi“, a pripravil americke sekty o statne peniaze a mnohe vyhody
  – zakazal geneticky modifikovane plodiny, a dal znicit polia Monsanta
  – vzoprel sa MMF, a EU a USA
  – myslim, ze i do novej ustavy dal, ze manzelstvo je zvazok muza a zeny
  – nadvazuje silnejsie kontakty s Ruskom
  – odvratil grecu cestu v Madarsku
  – zamedzil predaju pody zapadoeuropskym protestantom v Madarsku
  ..
  Gratulujem Orbanovi k uspechu, kazdopadne.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: