Rozhlédnutí 2010/12/12

Při ohlédnutí za uplynulým týdnem musíme připomenout úmrtí Jiřího Strejce a pronásledování křesťanů, připomenuté světu tento týden především Čínou a organizací Dokumentationsarchiv der Intoleranz gegen Christen. Švédsko se dočkalo svého prvního sebevražedného útoku.

Pokud jde o dny příští, vyzdvihl bych památky sv. Lucie a sv. Jana od Kříže a připomínám, že nás čeká čtvrtá neděle adventní. A za pozornost jistě stojí literární soutěž pro středoškolské studenty, kterou vyhlásila SPdgŠ a SZŠ sv. Anežky České.

Stalo se doma

8. prosince zemřel Jiří Strejc.

Vláda stáhla návrh na snížení platů duchovních. Což je dobře, protože už teď jsou nehorázně nízké.

Cyril Svoboda se opět vyznamenal – přišel na „křest“ „erotického románu“ exministryně Kovářové.

Stalo se ve světě

Čína předvedla světu svoji představu „náboženské svobody“ – s předpokladatelným výsledkem. Ta země se ve svých zločinech doslova rochní a lidským právům se vyloženě vysmívá.

Organizace Dokumentationsarchiv der Intoleranz gegen Christen zveřejnila na vídeňské konferenci Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) na téma náboženská svoboda studii o diskriminaci křesťanů v Evropě (nutno říci, že dosti nekompletní).

V USA mají první církevně schválené soukromé mariánské zjevení (více ZDE).

Benedikt XVI. pověřil Kongregaci pro svatořečení promulgací dvanácti nových dekretů (více ZDE).

Švédsko se dočkalo svého prvního sebevražedného teroristického útoku, ovšem co pachatel nepostrádal na svém zápalu, to mu chybělo ve schopnostech, takže zabil jen sám sebe. K útoku se přihlásili muslimové spojení s Al Kajdou, kteří jej odůvodnili podílem Švédska na válce s islámem a dílo karikaturity Larse Vilkse.

Kalendárium

13. prosinec – Církev slaví památku sv. Lucie. Před 465 lety (1545) začal tridentský koncil.

14. prosinec – Církev slaví památku sv. Jana od Kříže.

18. prosinec – je 4. neděle adventní. Před 280 lety zemřel František Ludvík Poppe (1670-1730), kněz křížovníků s červenou hvězdou a hudební skladatel.

Očekávané akce a události

Více informací za delší období naleznete ZDE.

U příležitosti 800. výročí od narození sv. Anežky České Střední pedagogická škola a Střední zdravotnická škola sv. Anežky České v Odrách vyhlásila literární soutěž pro středoškoláky Svatá Anežka Česká -vznešená dcera rodu královského, slávou světa pohrdající. Soutěží se ve dvou kategoriích („báseň“ a „próza“), uzávěrka soutěže je 15. ledna.

13. prosinec – v Praze pořádá občanské sdružení Akce D.O.S.T. pro signatáře manifestu D.O.S.T. a pozvané hosty diskusní večer Hovory na pravici I. Úvodní příspěvky před diskusí pronesou: Eva Dundáčková, Adam Bartoš, Petr Hájek, Roman Joch a Michal Semín (viz plakátek).

14. prosinec – Michal Semín přednáší v Ostravě na téma „Má být stát nábožensky neutrální?“. Pořádají Institut sv. Josefa a Koruna Česká v Salesiánském středisku Dona Bosca, začátek v 18:00 (zvací plakátek).

16. prosinec – v Praze proběhne 7. přednáška cyklu Kultura Života pořádaného Hnutím Pro Život ČR (emauzský klášter, čítárna Občanského institutu, od 18:00) na téma Definice člověka z pohledu filosofie. Přednáší Jiří Fuchs.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky mimo téma a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány.

10 Responses to Rozhlédnutí 2010/12/12

 1. Felix píše:

  Mně se jeví, že to nejdůležitější tady není. Pan Pospíšil předkládá jakousi tříšť každodenností, já bych viděl jako to nejdůležitější něco syntetického. A sice srovnání dnešního státního úpadku katolického Polska a dnešního růstu pravoslavného Ruska. Tuskova vláda, polský president a většinově sejm, tamní katolická hierarchie neomylně vedou Pospolitu k úpadku víry ve společnosti a současně k rozpuštění Polska stejnému jako před staletími za polského krále – zednáře. Naproti tomu ruská pravoslavná církev s podporou ruského parlamentu i čelných papalášů zatím neomylně vedou Rusko k posílení státní svrchovanost a sučasně posílení křesťanství ve společnosti. Myslím si, že to, co jsem naznačil, už lze dobře a podrobně zmapovat, zanalyzovat a vyhodnotit.
  Toto já považuji za tu nejdůležitjší církevní i sekulární událost uplynulého období.
  ***
  Tedy ještě jedna zásadní věc pro úplnost Rozhlédnutí: Pod záštitou papeže se v Římě koná Kongres o pastoraci kolotočářů a cirkusáků.

  • Hamish píše:

   Nic vam nebrani s Ignacem spolupracovat.

  • 210618 píše:

   Co myslíte posílením státní svrchovanosti? A o jakou literaturu se opíráte?

  • MichalD píše:

   @Felix: přehled zpráv a „něco syntetického“ jsou myslím dvě různé věci, já rozhlédnutí chápu jako to první a za to Ignácovi díky. Na druhou stranu díky i Vám za rozšíření, ta pastorace artistů je fakt zajímavá, akorát nějak nerozumím té liturgické módě s tím spojené (viz. http://www.carnivalpriest.com/ nebo http://www.deseretnews.com/photos/1947621.jpg)

  • Felix píše:

   Já tomu Rozhlédnutí rozumím a moc oceňuji velkou práci, která s tím je. Co jsem považoval za nutné, jsem sem doplnil a ten souhrn-analýzu musí udělat nějaký církevní historik, už se to dá. Ideální by byla nějaká diplomka nebo dokonce disertace někoho, kdo ví, oč tu jde. Je k tomu potřeba dost polských i ruských dat. Na druhé straně zase to nejde odkldat do doby, než se i Polsko, poslední bašta v „Evropě“, vinou domácích zrádců, zhroutí. Spíš by to mělo napomoct k jeho záchraně. Bohužel se mi zdá, že z Vatikánu do Polska fouká už pořádně dlouho stejný vítr.
   Ale myslím si, že takových znamení času je víc. Za hodně užitečnou považuji teď tu přednášku Michala Semína snad v Ostravě, jde pořád o totéž. Všimli jste si, jak Klaus dneska napadl osvícenskou revoluci, zatímco papež osvícenství považuje za jeden ze zdravých sloupů evropské společnosti? Může se stát, že rozhodujíc rána přijde odněkud, odkud to nečekáme – že to nevytryskne ze současného polského dramatu, z krvácejících polských ran.

 2. Felix píše:

  Anticipace dalšího rozhlédnutí:
  http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/ze-zahranici/americky-senat-otevrel-armadu-homosexualum/
  A je to. Sodoma zhavarovala na homosexcuály, protože tam nebyla církev, která by ji obrodila. A USA havaruje též na homosexuály, protože tam není církev, která by USA obrodila.
  Na obcinst je článek, který nepřipouští diskusi:
  http://obcinst.cz/cs/Regeneruji-USA-diky-Tea-Party-c1663/
  Na otázku v jeho titulku je třeba odpovědět: NE.
  USA vznikly ne hlavně na morálním základě, ale jako daňová vzpoura podchycená zednáři. Tea Party je také základně daňovou vzpourou.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: