Rytíři života

Prosím, přejděte na nové, aktualizované stránky.

 

OCENĚNÍ V MINULOSTI:

Osobnosti:

Vítězové získávají titul „rytíř života“, který je doživotní (pročež už je není možné znovu nominovat). Od roku 2010, kdy bylo uděleno poprvé, je obdrželi dvě ženy a čtyři muži.

Pavel Horáček (2012)

JUDr. Jiří Karas (2010)

Zdeňka Rybová (2013)

MUDr. Marie Svatošová (2011)

Radim Ucháč (2012)

Jan Vrána (2013)

Organizace:

Od roku 2010, kdy byla udělena poprvé, získaly Cenu rytířstva čtyři organizace, z toho jedna (HPŽ ČR) dvakrát. Organizace, která získá ocenění Cena rytířstva, nesmí být další dva roky nominována.

Hnutí Pro život ČR (2010 a 2013)

Stop genocidě a Umění doprovázet (2011)

Res Claritatis (2012)

! Diskuse níže obsahuje některé příspěvky zaslané ještě za prvního ročníku ankety.

23 Responses to Rytíři života

 1. Hamish píše:

  Ignac Pospisil – jeho blog, cinost nejen na Wikine jsou skoro povestne.
  Tentokrat to snad jde :)

  • cinicius píše:

   Bohužel nejde. Ze stejného důvodu, jako u blogů. Ale i tak děkuji. :-)

  • cinicius píše:

   Navíc, ačkoliv něco jsem pro hnutí pro-life a ochranu lidského života udělal, nemyslím si, že bych byl nějakou klíčovou osobou, která zasluhuje vyznamenání.

   Jednak jsem toho ještě neudělal dost, jednak v řadě na metály stojím a vždy budu stát hodně vzadu, za těmi zasloužilejšími.

   • Hamish píše:

    Clovek sám tezko posoudi sve vlastni zasluhy nezaujate.
    Skromnost ano, ale…

 2. eva čápová píše:

  Mám s tím problém. Nejdřív jsem napsala všechny, které znám a kteří vyvíjejí tuto Bohulibou činnost. Ale jsou zde tací, které neznám a jejich činnost je stějně Bohulibá. Těžko trávím představu, že někdo z nominovaných nevyhraje, proto se toho hlasování raději nezůčastním. Myslím, že soutěže mají ten smysl, aby podpořily dobrou aktivitu. Tyto aktivity jsou sice dobré, ale nejsou motivovány s cílem být nejlepší a vyniknout, dokonce nejde ani o to, získat uznání. V takovéto aktivitě uspokojuje pouze láska. Láska je náplní této aktivity a jak ji poměřovat? Ti, co prohrají mají snad méně lásky? Toto přece nelze hodnotit soutěží.
  S pozdravem Eva Č.

 3. eva čápová píše:

  Ještě bych dodala, že všichni nominovaní si podle mne zaslouží ocenění: Rytíři života. Nebo je snad někdo z nominovaných, který si ho nezaslouží? E. Č.

 4. cinicius píše:

  @Eva Čápová: Máte samozřejmě pravdu, ale to není podstatné, protože se míjíte s podstatou a smyslem ocenění.

  Neposuzujeme zde, kdo má více či méně lásky. Ani netvrdíme, že ti, co nevyhrají, si cenu nezaslouží. Řešíme zde spíše otázku, kdo si ocenění zaslouží jako první, přičemž mezi kriteria může patřit širší význam a efektivnost snažení oceňovaných, můžeme zvažovat zda některé formy práce pro hnutí pro-life chceme podporovat více či méně.

  Ocenění má smysl – a to velký. Jednak jde o určité uznání – i když řekneme, že ti lidé to nedělají pro uznání, neznamená to, že si uznání nezaslouží a nemají je dostat. IMHO mají. Nicméně zavedená vyznamenání/ceny mají i další význam, veskrze praktický, už jen tím, že přitahují zájem veřejnosti a novinářů, dodávají oceněným váhu. To jim pak usnadňuje jednání se sponzory a přístup do médií a tedy i snažší shánění prostředků a dobrovolníků na jejich bohulibé projekty.

  U organizací a politiků, kteří mají komplexnější záběr a pro-life agenda je pouze částí z něho (zde např. Katolická církev či Jiří Karas), je ocenění též jakýmsi ujištěním, že jejich úsilí je vnímáno a oceňováno, což je také důležité.

  Dostáváme se k poslednímu bodu – zavedené ceny. Vážnost ceny je adektvátní váze toho, kdo soutěž organizuje a cenu uděluje, a zavedenosti ceny samotné. Naše cena není zavedená, jde o první ročník. Organizuje ji náš časopis, jehož váha je zatím spíše muší, udělují ji fakticky čtenáři (resp. hlasující kolemjdoucí, které naše soutěž zaujala). Z toho plyne, že v současné době tedy je váha ocenění dána do značné míry tím, kolik lidí bude hlasovat. Každý hlas je dobrý.

  Toto sem nepíšu jako nějaký pokus přesvědčit Vás, abyste hlasovala, ale spíše jako vysvětlení, proč tato cena vznikla a proč není bez významu, kolik v ní bude hlasovat lidí.

  S pozdravem Ignác Pospíšil

 5. cinicius píše:

  Se souhlasem Dr. Františka Matušiny sem kopíruji jeho e-mail, který je reakcí na upozornění na anketu Rytíři života:

  Díky za upozornění,
  bohužel nejsem z těch, kteří mají zmapovaný internet a k počítači mám čistě praktický přístup /tedy pokud zvítězím nad alergií na obrazovku, vyřídím tak lx za týden maily a dost/. Nemůžu Vám tedy asi už svou nominací přispět do mlýna. Osobně si ale myslím, že hnutí pro život tak jak je Vámi správně definováno – tedy aktivity na ochranu lidského života v celém jeho rozsahu – má jednoznačně svůj rytířský trojlístek – boihužel komplet in memoriam – a to MUDr Zdeňka Hejla, MUDr. Tělupilovou a MUDr. Kubíčka, od kterých čerpali všichni ostatní. Oni vše dělali pro věc, z aktivit měli spíše jen potíže, problematiku ale brali integrálně a dokázali nabídnout pomocnou ruku, respektive své síly obecně všem, aniž by si hráli na svých písečcích. Tmelili tak často i velmi sporné aktivity a svou odborností položili solidní základy, na kterých se dalo stavět a staví se dodnes.
  Pokud byste chtěl jediného žijícího rytíře, pak je to jednoznačně pí Sylva Bernardová, která těm prve zmiňovaným i současným aktivistům vždycky nezištně a naopoak s vysokým nasazením osobním i finančním až na hranici možností celé své rodiny poskytovala servis a svoji osobní účast do krajnosti. Pokud vím dělá to vše dle svých možností stále a nikdo nemůže docenit, jaké služby právě svou obětavostí a ochotou ke spolupráci bez jakýchkoli nároků na nějakou odměnu pro life hnutí v jeho mnoha formách poskytla.
  Podobný přístup lze u organizací najít u nadace Na počátku a u manželů Prentisových v Lize Pár k páru
  Myšlenka na „rytíře“ je určitě dobrý nápad, ale poněvadž z vašich stránek nelze kopírovat a těžko bych vše, co by bylo ke glosování, stihl opsat, budu zde jen jednoduše konstatovat, že samozřejmě se nelze zavděčit všem a prostě nelze splnit vše, co si od ocenění slibujete. Buďto tedy oceníte skutečného rytíře /- ku/, tu ale pak jsou jasní favoriti ti „in memoriam“, kterým už to asi ke shánění sponsorských darů nebo k prestiži v médiích moc platné nebude, nebo někoho ze žijících nominovaných, kteří jistě více či méně – ale jistě podle svého nejlepšího svědomí a úmyslů- přiložili ruku na této nekonečně potřebné „roli“. Všichni, kdo nezůstali sedět se založenýma rukama a ktitizovat, ale svou byť jen kapkou přispěli, si zaslouží ocenění, které je jistě potěší, povzbudí a nalije jim novou sílu, aby se nenechali znechutit či odradit, když často výsledky jsou jen skromné a chapadla syndikátu smrti /nepokládám příliš za šťastné mluvit o „kultuře“/ jsou všudypřitomná. Totéž se týká i Vás, jakkoli nad Vámi sem tam někdo ohrnuje nos. Ať vám Pán dá dále odvahu, vytrvalost a hojnost darů Ducha sv. v práci, kde většinou měřítkem úspěchu je odpor, se kterým se setkáváte.

  S pozdravem a velikonočním přáním

  Dr. Matušina

 6. eva čápová píše:

  Přehodnotila jsem svůj přístup k počinu Duše a hvězdy. To, co tato soutěž sleduje je určitě Bohulibé. Takže, do nominací osobností navrhuji kněze Libora Halíka – důvod- stát před nemocnicí a vystavit se mnohdy posměchu a urážkám, dokonce někdy i útokům mi připadá nejvíce statečné. Ani náš Pán Ježíš Kristus se nenechal ukřižovat kdesi ve skrytosti, ale nechal se ponižovat a ukřižovat veřejně – pro nás. Je třeba se nejen modlit, ale demonstrovat svůj postoj veřejně.
  Jako druhá nominovaná osoba, která utrpěla pro svůj postoj je dr. Jiří Karas.
  Zdeňka Rybová – pro obětavou práci a nasazení.
  Skupiny: Hnutí pro život
  Nejdřív mne napadlo, že by to mohla být Katolická církev, vždyť bez ní by nebylo Hnutí pro život. Nicméně bez ní by nebylo toho mnoho. Bohužel v nasazení pro život nenarozených, jako Rytířka života neobstojí. Právě naopak – doteď byla role KC v tomto jejím primárním poslání spíše ostudná. Doufejme, že nyní se změní i tato situace a pokud by se soutěž konala někdy příště, přála bych si nominovat milovanou Kristovu Církev.
  S pozdravem a s Božím požehnáním, v Kristu Eva Čápová

  • cinicius píše:

   Děkuji, ale prosím, hlasujte e-mailem na uvedenou adresu. Zdejší diskuse slouží pouze k diskusi ohledně soutěže a těm hlasujícím, co chtějí oznámit ostatním četnářům, jak hlasovali.

 7. […] část ankety Rytíři života 2011 byla uzavřena, vyzýváme proto čtenáře, aby začali hlasovat. Hlasovací část ankety potrvá […]

 8. […] je poslední den, kdy je možno hlasovat v anketě Rytíři života 2012, v níž čtenáři Duší a hvězd udělují ocenění určené českým osobnostem a […]

 9. […] Nominováni mohou být jen dosud žijící lidé a existující organizace, přičemž není možné nominovat již oceněné osobnosti (Pavel Horáček, Jiří Karas, Marie Svatošová a Radim Ucháč) a organizace oceněné v posledních dvou letech (Res Claritatis, Stop genocidě a Umění doprovázet). Seznam již nominovaných bude průběžně zveřejňován na stránce ankety. […]

 10. solipso píše:

  Možná by bylo vhodné u nominovaných uvádět i nějaký důvod nominace. Třeba osobně vůbec netuším, proč je nominován Graubner nebo Plachý.

 11. […] výřez obr. převzat ZDE […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: