Prohlášení předsedy Rady ČBK pro bioetiku a jeho „doplnění“

15. července se na stránkách ČBK objevilo prohlášení biskupa Cikrleho, přesedy Rady ČBK pro bioetiku, ve kterém jsou kritizovány amorální části zdravotnické reformy ministra Leoše Hegera. Musím říci, že mne opravdu potěšilo, teď ale zjišťuji, že to možná bylo potěšení předčasné…

22. července se na stránkách ČBK totiž objevilo „stručné doplnění“ tohoto prohlášení, které mne doslova šokovalo, neboť ve skutečnosti zcela neguje původní prohlášení. Dovídáme se z něj, že ČBK uznává velký přínos reformy (který ovšem raději nikde nespecifikuje) a oceňuje práci ministra Hegera. Prohlášení biskupa Cikrleho mělo jen upozornit na některé problematické části reformy…

Musím říci, že to pořád nemohu rozdýchat. Nemohu uvěřit tomu, že ČBK mohla na svých stránkách ocenit práci nejpropotratovějšího ministra zdravotnictví v historii České republiky. A označit za pozitivní reformu, které je z morálního hlediska absolutně nepřijatelná už pro svůj přístup ke sterilizaci a umělému oplodnění.

Zatím mne jen trochu uklidňuje, že prohlášení není podepsáno žádným z biskupů, pouze tiskovou mluvčí. V naději, že jde o nějaké nedorozumění, jsem jí proto poslal následující dotaz:

Vážená paní mluvčí,

v šoku jsem si dnes přečetl doplnění prohlášení Rady ČBK pro bioetiku, které se objevilo na stránkách ČBK:

http://tisk.cirkev.cz/z-domova/doplneni-prohlaseni-rady-pro-bioetiku-pri-cbk/

Jelikož to prohlášení je nepodepsané, rád bych se proto v prvé řadě zeptal, kdo je jeho autorem a kdo je za ně zodpovědný. Mimo to mám další tři otázky k jeho obsahu:

1) v čem spočívá pozitivní význam Hegerovy zdravotnické reformy?

2) zahrnuje ocenění práce ministra Hegera i a) jeho návrh šetřit tím, že lékaři nechají umírat předčasně narozené děti, u nichž je snaha zachránit je drahá a má nejistý výsledek, b) jeho urputnou snahu prosadit rozsáhlé propotratové změny, kterou vzdal až na přímý rozkaz z vedení TOP 09, c) ony bioeticky zcela nepřijatelné změny v oblasti např. umělého oplodnění a sterilizace, které Rada ČBK pro bioetiku kritizuje?

3) jak může ČBK takto ocenit nejpropotratovějšího ministra zdravotnictví v historii České republiky?

S pozdravem Ignác Pospíšil, šéfredaktor a vydavatel časopisu Duše a hvězdy a člen Zdravotnické komise KDU-ČSL

O odpovědi paní mluvčí budu čtenáře samozřejmě informovat.

Ignác Pospíšil

Aktualizace (14:16 tentýž den):

Tisková mluvčí ČBK mi sdělila, že jde o oficiální prohlášení ČBK, jehož autorem je předseda ČBK arcibiskup Duka. Veškeré ostatní dotazy ignorovala. Tak jsem znovu požádal o jejich zodpovězení s tím, že pokud to není v její kompetenci, tak ať je přepošle někomu, kdo tu kompetenci má. Třeba i osobně arcibiskupu Dukovi.

Aktualizace 2 (14:53 tentýž den):

Poté, co jsem dotazy znovu zopakoval i telefonicky, mi bylo slíbeno, že dotazy budou předány novému generálnímu sekretáři, který je ale momentálně nepřítomen a reagovat na ně bude moci teprve, až se vrátí.

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce.

Příspěvky příliš vzdálené tématu a příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou. To, že nějaký příspěvek přežívá delší dobu, neznamená, že je redakcí schvalován.

21 Responses to Prohlášení předsedy Rady ČBK pro bioetiku a jeho „doplnění“

 1. cinicius píše:

  Aktualizováno o první odpověď tiskové mluvčí: Jde o oficiální prohlášení ČBK, jehož autorem je arcibiskup Duka.

 2. Hamish píše:

  Žádné překvapení. Mons. Duka jde přece modrým na ruku, tak si je kvůli takové prkotině, jakou pro nějak reforma zdravotnictví bezpochyby je, nechce rozhěvat.
  Už jim nacpal do chřtánu katedrálu, proč ne i morálku?
  Kdepak, ještě bude se slzou v okou vzpomínat na J.E. Vlka.

  • Pan Contras píše:

   Kde jsou ty časy, když kardinál Tomášek pravil, že Církev je na straně národa.

   Nynější církevní papaláši jsou plně na straně plutokracie a ukázněně ji podporují. Možná se najdou výjimky, nechť se vyjádří vlastním pastýřským listem.

   Plutopreláti jsou natolik obráceni ke světu, že se nemusí bát pronásledování, protože je pro ně i té kulky pronásledovatelů škoda.

   • Pius píše:

    Vlastní pastýřský list? Copak si to nějaký biskup může dovolit? To by mu na ČBK dali, že není v jednotě…

   • Pan Contras píše:

    Jakkoliv nejsem nekritický, Koukl si to svého času dovolil.

 3. Pius píše:

  Jakkoliv je lezení komukoliv do řiti vždycky hnusné, dá se to dělat nápadně nebo nenápadně. To nenápadné je asi ještě o něco horší. Proto mě potěšilo, že pan arcibiskup, když už to muselo být, zvolil tu lepší možnost.

 4. Venda píše:

  „Za vším hledej ženu“ tady asi neplatí.
  Co takhle „Za vším hledej peníze?“
  Venda

  • cinicius píše:

   Myslíte, že motivací jsou obavy ze zadrhnutí restitucí církevního majetku? Ano, to je logické vysvětlení… :-( Obávám se, že ode dneška se mi bude námitkám ohledně hamižné církve toužící jen po majetku odpovídat mnohem hůře…

   • Pan Contras píše:

    Církev hamižná není, to jen korytáři v ní.

 5. Michal Kretschmer píše:

  Nebude dobře, dokud se budou biskupové zbaběle obávat reakcí státních orgánů čí médii a nedeklarují, že tento stát je v mnohém nepřítelem křesťanského života a nepůjdou do konfliktu. Půjdou-li příkladem, pak lze doufat, že část katolíků je budeš podporovat. A neposvítí si na chování těch katolíků, kdo jsou součástí státní moci (jako třeba Nečas či Kalousek) a na jejich veřejné hříchy nedají veřejnou odpověď včetně možných církevních trestů.

  Co se mne týče, momentálně mě nenapadá k čemu bych potřeboval české biskupy a jejich různé opatrné výroky.

 6. :) píše:

  Vysvětlení je jednoduché. Cikrle míní, Duka mění… Jasné už od začátku.

  Čili: „Vojto, cos to tam prosim tě napsal! To přeci nemůžeš takhle.“

  Říká se tomu „biskupská kolegialita“ a „biskupské konference“…

  Jinak s těmi restitucemi je to až k pláči. Církev bude skákat, jak budou politici nařizovat, zatímco stejně nedostane ani korunu… Bohužel jim to asi není jasné a vidina majetku zatemnila zdravý rozum. Pánové politici si mnou ruce a bokem se smějou, jak jsou ty katolíci blbí, že jim ve všem vyjdou vstříc jen kvůli slibům, které stejně žádná vláda nesplní, protože by to nepřidalo jejich volebním preferencím. Předpokládat, že český stát bude Církvi vracet ukradený majetek je fantasmagorie. Každá vláda by si tím pod sebou akorát podřízla větev. Opoziční strany by to pak předhazovali ještě dalších 20 let, a to úspěšně, protože těžko v českém národě najít větší zločin, než vracet něco katolické Církvi!

 7. MichalD píše:

  To je fakt k pláči … Jeho Excelence se podujme velmi umírněně a diplomaticky něco podotknout k plánovaným amorálnostem a nějaká Monika to uvádí na pravou míru (pardon, ona to svádí na arcibiskupa – proč se ale v tom případě nepodepsal?) …

  „Doplnění“ a reakce mluvčí si nedovedu vysvětlit jinak, než že někdo dostal pořádný „kartáč“ a teď to musí nějak zahladit, aby se „Někdo“ moc nezlobil. To mi něco připomíná …

 8. Daniel Zouhar píše:

  Tohle mám nejraději – ČBK v\ydá prohlášení a poté všichni včetně biskupa Cikrleho vyrazí na dovolenou a nebudou reagovat na jakékoliv dotazy.

  • VlaM píše:

   Promiňte, ale na dovolenou mají i kněží i biskupové nárok. Jen ať si pěkně odpočnou, přeju jim to. A pokud odpoví dotazy až po dovolené, tak se svět kvůli tomu nezboří, možná jen Vaše trpělivost.

   • Michal Kretschmer píše:

    Dovolenou kněží nebo jejich povinnost se zúčastňovat duchovních cvičení nezpochybněji, jen poznamenávám, že ve fungující „firmě“ je zvykem za takové situace, zastupování kompetentní osobou, příp. dotyčný některé veči vyřídí na dálku mailem.

   • VlaM píše:

    Ve firmě, kde hrozí ztráta výdělku kvůli prodlení, zcela jistě. Tady o nic takového nejde – nikomu nevznikne újma, když se věc o pár týdnů odloží.

   • MichalD píše:

    Právě naopak, v tomto případě jde o životy …

   • solipso píše:

    Ať odpočívají v pokoji.

 9. […] bych mohl vyprávět. O tom, jak je pro mne jako křesťana frustrující, když primas český veřejně ocení práci nejpropotratovějšího ministra zdravotnictví v historii České republiky, který […]

 10. […] nejpropotratovějšího a nejzvrácenějšího ministra zdravotnictví v historii ČR, dokonce veřejně pochválil). A závidím jim v posledku i schopnost pružně reagovat a veřejně prezentovat  a podpořit ty […]

 11. […] vyprávět. O tom, jak je pro mne jako křesťana frustrující, když primas český jménem ČBK veřejně ocení práci nejpropotratovějšího ministra zdravotnictví v historii České republiky, který […]

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: