Australský lékař: Souhlas s euthanasií ničí důvěru pacientů v lékaře

Res Claritatis zveřejnil článek, v němž informuje o vyjádření australského lékaře Martina Cullena. Ten konstatuje, že sílící souhlas s euthanasií mezi lékaři rozbíjí důvěru mezi pacienty a rodinami pacientů na straně jedné a lékaři samotnými.

Postřeh doktora Cullena samozřejmě není nikterak nový ani zvláštní. Zajímavé je spíše to, že se doktor Cullen nerozpakuje prohlásit, že tuto nedůvěru chápe a že se jí nediví, přičemž otevřeně odkazuje na situaci v Nizozemsku, kde jsou pacienti po zavedení euthanasie vražděni i bez své žádosti (podrobněji o tom píšu ZDE)…

Vlastně právě tady se objevuje jediná věc, s níž u vyjádření doktora Cullena nelze souhlasit (pokud tedy nebyl zkresleně přeložen). Říká totiž: „V Nizozemsku, kde byla eutanazie legalizována, už není neznámá ani nedobrovolná eutanazie, to znamená vražda.“ Takto formulováno to vypadá, jako by to pan doktor viděl tak, že euthanasie se svolením pacienta vražda není. Což ale rozhodně není pravda.

Ignác Pospíšil

2 Responses to Australský lékař: Souhlas s euthanasií ničí důvěru pacientů v lékaře

  1. cinicius píše:

    Vyšlo i na stránkách autorova blogu, kde lze příspěvek podpořit kliknutím: http://ignacpospisil.blog.idnes.cz/c/310431/Souhlas-s-euthanasii-nici-duveru-pacientu-v-lekare.html

  2. Ladislav Jílek píše:

    Podle mne by lékaři, když už se nepodaří zabránit schválení eutanazie, měli požadovat, aby smrtící jed podával někdo jiný. Lze ho přeci podat rozpuštěný ve sklece vody, což zvládne každý. Lékaři by mohli argumentovat takto: Je to proti jejich svědomí a přísaze. Snižuje to důvěru pacientů, mnozí pacienti se přímo doktorů bojí. Není vhodné, aby se na jednom pracovišti používali léky a smrtící jed, může dojít k záměně (už k ní mnohokrát došlo). Vhodnou osobou by byl notař. Hned by posoudil, zda jsou splněny všechny náležitosti.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: