Rozhlédnutí 2011/4/4

A je tu další porce novinek a zpráv k uplynulému a nadcházejícímu týdnu. V nadcházejícím bych připomněl památku sv. Sixta I., papeže, (6. dubna) a památku bl. Tomáše z Tolentina a jeho druhů (9. dubna). A prosím, nezapomeňte hlasovat o ocenění Rytíři Života 2011.

Stalo se doma

Čeští a moravští biskupové zvou mladé lidi na Světové dny mládeže (SDM) do Madridu (16. – 21. 8. 2011) a na slavení SDM na diecézní úrovni na Květnou neděli, kdy se po celém světě biskupové setkávají s mladými lidmi své diecéze. Více ZDE.

Katolický týdeník velkým článkem připomněl obě velké pro-life akce minulého týdne – setkání nad hrobem Aničky Zelíkové a XI. Pochod pro život.

Stalo se ve světě

Herečka Patricia Heaton zahájila na Twitteru kampaň za děti postižené Downovým syndromem. Více ZDE.

Ve věku 83 let zemřel indický kardinál Varkey Vithayathil. Více ZDE.

Církev bude blahořečit 24 nových mučedníků: 23 z nich bylo povražděno republikány za španělské občanské války a republikány 1 za francouzské revoluce. Více ZDE.

Vatikán přijal zákon proti praní špinavých peněz. Více ZDE.

V Arizoně přijali několik zákonů omezujících vykonávání potratů. Více ZDE.

Francouzský učitel byl vyloučen z francouzského školství za to, že si při debatě o potratovém zákonu dovolil vyjádřit pro-life stanovisko a zprostředkovat žákům i protipotratové argumenty. Jeho žáci pak museli na příkaz školy podstoupit přednášky vedené francouzskými potratářskými organizacemi. Dlužno dodat, že samotní žáci s vyhozením svého profesora nesouhlasí. Více anglicky ZDE.

Bruselského pochodu pro život se zúčastnilo na 4000 lidí. Více anglicky ZDE.

Kalendárium

4. duben – českobudějovický biskup Jiří Paďour slaví 68. narozeniny.

5. duben

6. duben – Církev slaví památku sv. Sixta I., papeže.

7. duben – před 505 lety se narodil sv. František Xaverský (1506-1552), spoluzakladatel jezuitů a jeden z největších misionářů novověku.

8. duben

9. duben – Církev slaví mimo jiné svátek bl. Tomáše z Tolentina a jeho druhů. Tito františkánští misionáři byli povražděni salsetskými muslimy před 690 lety (1321). Před 770 lety (1241) rozdrtili Tataři polská a slezská vojska v nešťastné bitvě u Lehnice. Mezi padlými byl i polský a vratislavský kníže Jindřich II. Pobožný.

10. duben – dnes je tomu rok, co se poblíž Smolenska zřítil během přistávacího manévru polský prezidentský speciál. Zahynuli všichni na palubě, včetně prezidenta Lecha Kaczyńského a jeho ženy, téměř kompletní sestavy nejvyšších velitelů polských ozbrojených sil a řady dalších předních osobností Polska.

Očekávané akce a události

Více průběžně aktualizovaných informací o očekávaných událostech naleznete ZDE.

Do 31. března jsme sbírali podpisy pod Petici na podporu pronásledovaných křesťanů. Na podpisové archy od externích sběratelů čekáme do 15. dubna.

Do konce dubna můžete zasílat hlasy osobnostem a organizacím nominovaným na ocenění Rytíři života 2011.

7. duben – v Praze proběhne v prostorách Poslanecké sněmovny expertní seminář k otázce legislativní úpravy výhrady svědomí v pracovněprávních vztazích. Začátek ve 14:00, více informací ZDE.
 
 
 

 

Ignác Pospíšil

K diskusím níže:

Duše a hvězdy poskytují na svých stránkách prostor k pokud možno svobodné a otevřené diskusi nad články a příspěvky, které čtenářům předkládají. Nemohou ovšem ručit za správnost diskuzních příspěvků, které také pochopitelně nemusí vyjadřovat názory redakce. Příspěvky obsahující nemístné vulgarity nebo urážky budou mazány, nicméně berte na vědomí, že diskuse má takový objem, že správci ji často nestíhají pročíst celou.

9 Responses to Rozhlédnutí 2011/4/4

 1. K francouzskému učiteli píše:

  To je nebezpečný precedens. Připomíná mi to kumunistické školství z dob nejtužší normalizace (kde paradoxně šlo říci, že interrupce je zlá, může zkazit život ženě, jde o utracení, zabití (jen se nesmělo nic spojit s „náboženskou“ propagandou, propagací „idealistického světového názoru“ (naproti tzv. „materialistickému“ atd.)

  Křesťané ve Francii by se měli ozvat. Pokud to takto dále půjde, bude za chvíli trestné, když řeholnice v hodině náboženství řekne totéž a odvolá se na papežskou encykliku!

  A pak: co je to za „neutralitu“ ve vyučování, když se nepřipustí odlišný názor. A co má potom dělat „Plannen Parenthood“ mezi žáky? Vždyť je to soukromá organizace s naprosto ne-neutrálním a zaujatým postojem. A na pozvání „vedení“ !?

  http://www.lifenews.com/2011/04/02/french-teacher-permanently-dismissed-for-debating-abortion/

  Pax
  Jan

 2. Jaakov píše:

  Náboženství nemá na státních školách co dělat. Pokud chtějí rodiče svoje děti ovlivňovat náboženskými předsudky, můžou je posílat do náboženských škol.
  Ve Francii jsou v tomhle zatím nejdál.

  • cinicius píše:

   Náboženství je jedna z nejdůležitějších součástí lidského života. Společně s etikou je součástí základního vzdělání. Ve Francii jsou daleko maximálně tak v genocidě nenarozených, její podpoře prostřednictvím státních škol a perzekuci muslimských a křesťanských zaměstnanců státních institucí.

   • Honza Kohoutek píše:

    „Náboženství je jedna z nejdůležitějších součástí lidského života.“
    Ale drtivá většina lidí žijících na této planetě, která se hlásí k nějakému náboženství, je podle tebe alespoň v nějaké míře pomýlená, tak co pak s tím? Pokud povolíme náboženství obecně jako součást základního vzdělání v principu, ocitneme se v situaci, kdy se většina světa bude vzdělávat v omylu.

   • Hamish píše:

    Teda, taky bych chtěl mít moc něco obecně povolit. Tedy zřejmě celosvětově :)
    Čertův ocásek se vyskytuje opět.
    Podle vás není většina pomýlená, když nevyznává katolicismus? Žijí tito lidé v pravdě?

   • Honza Kohoutek píše:

    Nemusíte mít moc něco reálně prosadit, ale tím, že podporujete nějaký princip, tak předpokládám, že ho považujete za obecně správný.
    Nevím, kde vidíte čertův ocásek?

   • Hamish píše:

    Jo takhle.
    Nu, logicky jsem předpokládal, že katolík bude prosazovat princip, že ve školách se bude učit jen katolické náboženství.
    Protože, jak známo, náboženská svoboda je blud a falešným kultům náleží maximálně tolerance. Což samozřejmě nezahrnuje možnost vyučovat ve školách své falešné nauky.
    Nevím, jak Ignác, ale tohle je princip, který třeba já nemám problém podpořit.
    Ano, je to neproveditelné, ale co na tom?
    Čertův ocásek vidím ve vašem posouvání k subjektivismu („podle tebe je většina lidí pomýlená“ – nikoli pod Ingáce, ale podle katolické Nauky)

   • Honza Kohoutek píše:

    Ano, ale na výtku náboženství (a tady předpokládám, že autor výše myslel jakékoliv)na státních školách nemá co dělat, se v souladu s katolickou naukou nedá odvětit obecnou tezí: „Náboženství je jedna z nejdůležitějších součástí lidského života. Společně s etikou je součástí základního vzdělání.“ , protože to už je ta náboženská svoboda, kterou katolická nauka (která je Ignácovi vlastní a já to vím – proto to „podle tebe“) zakazuje.

 3. Hamish píše:

  „Ale drtivá většina lidí žijících na této planetě, která se hlásí k nějakému náboženství, je podle tebe alespoň v nějaké míře pomýlená, tak co pak s tím?“
  Tak to se omlouvám, ale tahle vaše věta dává smysl naprosto odlišný.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d blogerům se to líbí: